Календар: народний і не тільки…

alt20 січня – Собор Святого Пророка, Предтечі і Хрестителя Іоанна. У народі – Іоанн Хреститель. У цей день потрібно було вранці, перед тим, як сісти за стіл, випити води хрещенської, щоб здоров`ям запастися. Тепер на посиденьки слід приходити з роботою (до цього збиралися лише повеселитися). Друга назва – Іван-бражник: християни „запивали” зло, щоб сліз не проливати.
Святці: Опанас, Іван, Ян.
 
21 січня – Омелян Зимовий. Остаточний прогноз на літо. Якщо подме з півдня – літо буде грозовим. На Омеляна частують кума з кумою – це приносить хрещеникам здоров`я. А кум і кума, завітавши, приносять брус мила і рушник для хрещеника. Погода у цей день передбачає, яким буде серпень. 21 січня – день Святої Василини. Хто встиг застудитися, у цей день можуть вилікуватися травою „лихоманкою” (сердечна або Василина). До обіду – не працювали, а опівдні бралися за невідкладні справи. 21 січня – Міжнародний день обіймів. Це молоде свято з`явилося у молодіжному середовищі наприкінці 70-их років XX сторіччя у Західній Європі. Одне з небагатьох свят, для відзначення якого не потрібні фінансові витрати – варто лише нагородити теплом обіймів того, кого вважаєш за потрібне. До речі, вчені стверджують, що для повного щастя кожен повинен обійматися 8 разів на день. 
Святці:  Антон, Василина,  Григорій, Євгеній, Юлія.
 
22 січня – Пилипів день. У реальному житті Пилип був митрополитом всея Русі, жив при Івану Грозному, свавіллю якого і протиставив власний розум. На Пилипа християни придивлялися до худоби. Якщо вона поспішає сховатися у хлів, значить будуть морози. Казали: росте день у січні – ростуть і холоди. У цей день відвідували лазню, щоб Святки змити. Господині вимивали будинки, влаштовували велике прання.  22 січня – День соборності України. У 1919 році було підписано угоду, яка увійшла в історію під назвою акт злуки – акт об`єднання українських земель. І хоча державі тоді не вдалося зберегти єдність і незалежність, проте акт став реальним втіленням вікової мрії українців про власний суверенітет. 
Святці: Антоніна, Захар, Пантелеймон, Петро, Пилип.
 
23 січня – Григорій Літовказівник. Який день – таке і літо. Якщо паморозь на деревах, стогах і скиртах – до мокрого і холодного літа. Вітер з півдня – до грізного літа. 
Святці:  Григорій, Макар, Павло.
 
24 січня – Федос Весняк. Якщо тепло, значить на ранню весну пішло. Відлига – до затяжної весни, холоднеча – до пізнього посіву хліба.  24 січня – День пам`яті жертв геноциду. У Великій Британії у цей день вшановують жертв геноциду Другої світової війни. І хоча цей день у багатьох країнах не визнано офіційно, але він існує з 2001 року. 24 січня – з`явилося перше банкове пиво. Пробна партія була випущена у 1933 році у кількості 2000 одиниць, не призначених для продажу і мало назву „Сливовий ель Крюгера”. 24 січня – рівно дев`яносто років тому вперше розпочалися Олімпійські зимові ігри у французькому містечку Шамані.

Святці: Віталій, Степан, Федір.
 
25 січня – Тетянин день. У православ’ї свята мучениця Тетяна була донькою знатного римлянина. Її схопили воїни царя Олександра і піддали випробуванням за віру в Господа. Тортури, яким  піддавали дівчину, або не завдавали шкоди, або сліди їх за ніч безслідно зникали з тіла, чи то самі мучителі потерпали від ударів, яких завдавали Тетяні. На арені цирку до Тетяни випустили голодного лева, який, замість того, щоб її з`їсти, почав лащитися до дівчини. Тетяну стратили разом з її батьком. 25 січня – День студентів. У 1755 році імператриця Єлизавета саме у цей день підписала наказ про заснування московського університету. Відтоді Тетяна – заступниця студентів. Якщо на Тетянин день визирне сонечко, птахи прилетять рано. Якщо сніжитиме – дощовим буде літо.
Святці: Ілля, Макар, Тетяна.
 
26 січня – Ярема. День пам`яті мучеників Єрмила і Стратоника. Працьовита людина день цей мала на печі провести: „Ярема на печі – грип побори і більше не хворій”. Слідкували за тим, як поводиться кішка. Якщо качається долі чи  черевом доверху лежить – тепло у дім проситься, стіну дере – негода на порозі. Якщо у людини спину, ноги тягне і крутить, болять суглоби – примітьте, де кішка любить лежати. Ступіть на те місце і не сходьте якомога довше. За народними віруваннями, кішка ніколи не ляже на чахле місце у домі, клубочком згортається, де земні сили сходяться. 26 січня – Міжнародний день митника. 
Святці: Панас, Петро, Єлизавета.
 

 

 

Залишити коментар