31 травня відзначався Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням

Вживання тютюну є однією з найбільш серйозних небезпек для здоров’я населення, які коли-небудь виникали в світі. За статистичними даними, Україна займає одне з перших місць в Європі за кількістю курців. Кожний другий дорослий українець курить.
У тютюновому димі присутні більше 4000 хімічних речовин, з яких, щонайменше, 250 відомі як шкідливі, а більше 50, як канцерогени. Близько половини усіх курців помирають від хвороб, пов’язаних із тютюном, і дослідження також показують, що пасивне паління впливає на тих, хто знаходиться поруч.
Куріння викликає підвищення частоти пульсу, концентрацію цукру в крові, сприяє легкій збудливості кори головного мозку, має розслаблюючу дію на периферичні м’язи. Такий вплив є причиною цілого ряду хронічних захворювань, провокує розвиток онкологічних, серцево-судинних недугів, захворювань органів дихання. Вживання тютюну є фактором ризику розвитку інфаркту міокарда, гострого порушення мозкового кровообігу (інсульт), виразкової хвороби, астми, облітеруючого ендартеріїту, бронхів, гіпертонічної хвороби, раку легенів, респіраторних захворювань. У вагітних жінок воно призводить до народження дітей з низькою масою тіла. Куріння шкідливо впливає на центральну нервову систему, розвиваються стійкі вегетативні неврози, що супроводжуються головним болем, запамороченням, шумом у вухах. У людини постійно буває пригнічений настрій, порушений сон. Особливо тютюнопаління є небезпечним для підлітків, оскільки руйнівно діє на молодий підростаючий організм, завдає непоправної шкоди. Куріння віднімає до 10% робочого часу.
На сьогоднішній день існує закон про заборону куріння в громадських місцях та на робочому місці. Проте, оскільки спеціальні місця для куріння на вулиці не позначені і заборонних табличок немає, досить складно визначити порушника.
Куріння – серйозна медико-соціальна проблема. Складність її вирішення полягає у невідповідності стандартного ставлення до паління в суспільстві та його дійсного значення у руйнуванні здоров’я людей.
Відмова від куріння – ефективний спосіб зниження розвитку захворювань. При бажанні можна знайти можливість назавжди залишити сигарету і почати здоровий спосіб життя.

Аркадій БУГРИМ,
лікар-нарколог

Залишити коментар