А які у вас – умови праці?

Юлія Гаращук, завідувач відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень Корюківського міськрайонного відділу обласного лабораторного центру МОЗ України

У травні відзначали день солідарності трудящих, а для них дуже важливими є їхні умови праці. Від цього залежить багато – і продуктивність, і здоров’я працівника, і обставини виходу на пенсію…

Якось приїжджають у наш відділ фахівці одного з підприємств району і хваляться: “А ми вже зробили у себе атестацію робочих місць!” Питаємо – “Навіщо ж ви викликали спеціалістів для цього здалеку (і ціни у них вищі), коли цим у нас займається наш структурний підрозділ обласного центру?”… Наприклад, нашими фахівцями за позаминулий рік було проведено 96 таких досліджень з метою атестації робочих місць за умовами праці, торік – 920, за три місяці цього року 42. Згідно із Законом України “Про охорону праці” – роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці умови праці, відповідно до нормативно-правових актів і забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Ми проводимо дослідження фізичних і хімічних факторів виробничого середовища. Можемо визначити у повітрі робочої зони (є обладнання для цього) 23 хімічні речовини. Також перевіряємо метеорологічні фактори – температуру повітря, його відносну вологість, швидкість руху повітря. Вимірюємо інтенсивність інфрачервоного випромінювання (наприклад, від нагрітого металу). Досліджуємо вібрацію, загальну і локальну, шум, електромагнітне поле, освітленість. І важкість та напруженість праці, у яких робочих позах доводиться людині працювати, які навантаження відчувати. До речі, важкість праці нормується окремо для жінок і чоловіків (інші показники – загальні, без статевих відмінностей).
На усі види досліджень складаються протоколи і подаються висновки з визначенням стосовно шкідливості умов праці. На основі цих документів комісія підприємства чи організації здійснює розрахунки доплат до зарплат. Ці доплати нормуються, якщо є шкідливі умови, то доплачують 4, 8, 12% (і до максимального розміру в 24%, але у нашому районі таких професій немає) – до тарифної ставки (окладу). Працівникам надаються додаткові дні до щорічної відпустки, спецхарчування, а також проводиться підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення. Наприклад, може бути навіть доплата за роботу з комп’ютером, якщо тривалість зосередженого спостереження за ним становить 75-80% робочого часу працівника. А в основному це стосується робітничих професій, незалежно від форми власності підприємства. І самі люди-працівники приходять інколи у наш відділ, цікавляться складеними протоколами досліджень, питають, які умови праці на їхніх робочих місцях. Наприклад, яка концентрація пилу там? На деяких підприємствах атестація минулих років показувала таку шкідливість, як виробничий шум. Коли замінили обладнання, шум зменшився набагато. Правда, робітники втратили доплату за цей шкідливий вплив, але стало й краще для їхнього здоров’я.
Найчастіше атестується професія електрозварника ручного зварювання металів, а якщо нема підтвердження у вигляді атестації робочого місця, то людина втратить право на пільгову пенсію. На жаль, у нас не було ще жодного робочого місця зварювальника – з нормальними показниками умов праці. На сьогодні для такого зварювання технічно не можливо довести концентрацію шкідливих речовин до норми. Нема ще для них витяжної вентиляції та інших засобів безпечної праці. У нашому районі багато приватних підприємств, де працюють верстатники деревообробного обладнання. Тут шкідливі фактори – підвищений шум, вібрація, несприятливий мікроклімат, високі концентрації деревинного пилу, який є алергеном. Атестацію ж ці приватні підприємства не проводять! Минулого року провели тільки – два держлісгоспи і ТОВ “Ванеса”. І скрізь умови праці верстатників відносяться до ІІІ класу (шкідливі). Рівень шуму на робочому місці верстатника – 89 дБа, що перевищує гранично допустимий рівень на 9 дБа. І за шкідливі метеоумови у зимову пору їм йде доплата, і за важкість та напруженість. Тобто у цих підприємствах робітники одержують доплати за шкідливі умови праці. А на вашому підприємстві чи організації такого дотримуються? Звертайтесь до нас!

Залишити коментар