Африканська чума

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

КАРАНТИН У СЕЛІ ОХРАМІЄВИЧІ

У неділю 31 серпня відбулося засідання надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації. Члени комісії заслухали інформацію заступника голови НПЕК, начальника управління ветеринарної медицини в районі Олександра Ващенка про те, що у одному домогосподарстві в селі Охрамієвичі виявлено захворювання двох свиней з ознаками відмови від їжі та води, підвищенням температури тіла. Свиней “усипили” безкровним способом. Спеціалістами ветмедицини було відібрано матеріал на аналізи та направлено у Чернігівську регіональну державну лабораторію ветмедицини та державний науково-дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи у м.Києві. Встановлено діагноз – “африканська чума свиней” (АЧС).

“Блокпости” проти АЧС

Територію села Охрамієвичі оголосили неблагополучним пунктом щодо цього захворювання та ввели карантин. Зону захисту визначили у радіусі 4 кілометри навколо села. А далі – уся територія району є тепер зоною нагляду. Затвердили план заходів щодо ліквідації та недопущення розповсюдження хвороби (далі цей план доповнювався на наступних засіданнях комісії).
Біля села на виїздах-в’їздах до нього встановлено карантинні ветеринарно-міліцейські пости, які пропускають лише місцевих жителів та служби, котрі мають тут виконувати свою роботу, увесь інший транзитний транспорт на дальші села завертають в об’їзд – через Стопилку, Рибинськ. Автобусні маршрути, які пролягають через Охрамієвичі, теж направлятимуться в об’їзд. За планом повинні знищуватися бродячі коти і собаки, гризуни – миші, криси (проводитися дератизація) на території неблагополучного пункту. Свині теж умертвляються та зважуються або обмірюються (для подальшої виплати грошової компенсації). Дерев’яний інвентар, залишки кормів, гній зараженого господарства спалюються, трупи тварин спалюються на скотомогильниках. У приміщеннях проводиться очищення та дезінфекція згідно з інструкцією щодо профілактики захворювання на АЧС. Техніку теж треба ретельно мити і дезінфікувати на відведених майданчиках. Проводяться також інші профілактичні заходи…
Постоявши перед шлагбаумом сільського “блокпосту” (от і з’явилася у нас ще одна зона, після чорнобильської і АТО – нині карантинна, проти іншої, тепер вже африканської чуми!) кореспондент наслухався різних висловлювань. Люди говорять і про нове НП державного масштабу (бо ж на весь світ Інтернет і мас-медіа рознесли вість про нашу біду!), і своєрідну бактеріологічну війну (ще такої нам не вистачало!), і про “другий фронт П. – “х…о нам чуму принесло”, адже захворювання явно поширюється з території сусідньої держави, яка ось неподалік, поруч…

Невже свинина подешевшає?

Карантин в Охрамієвичах поки що проголосять на 40 днів, далі розвиток ситуації покаже. У селах району власники дорослих свиней почали їх різати-колоти. Невже ціни на сало і м’ясо впадуть? Скептики сумніваються: може, закупівельні ціни м’ясники і зіб’ють до мінімуму, а на базарах навряд чи… Хіба у нас бензин дешевшав, коли нафта у світі ціну втрачала?..
Повертаючись у вівторок від посту перед Охрамієвичами, виникла думка, що треба б причетним службам і при виїзді з районного центру поставити табличку про об’їзд карантинного села, щоб машини не їздили туди-назад даремно, розвертаючись звідти знову до Корюківки і направляючись на Стопилку, долаючи зайві десятки кілометрів… Заїхали у Наумівку, де люди вже вирізають своїх підрощених свиней, аби не ризикувати. Сільський голова Світлана Симончук розповідає, що рекомендовано у селах таке дорізання і дотримання санітарних норм для нерозповсюдження інфекції. Хоча у навколишніх лісах скрізь сліди диких свиней, хіба ж легко вберегтися? На початок року у їхній територіальній громаді люди тримали 230 свиней. Громадяни наполохані, телефон у голови не змовкає, усі питають, що робити? Колють господарі свиней, але не радісна це свіжина…
У середу в райдержадміністрації відбулося розширене засідання НПЕК з участю керівників територіальних громад. Голова комісії, заступник голови РДА Олексій Мірошниченко проінформував про затвердження розміру майнової шкоди у зоні карантину, є заяви власників знищених свиней, складено відповідні акти і проводитимуться розрахунки згідно з методикою та діючим законодавством. У район надійшло 40 тисяч гривень для виплати компенсацій господарям знищеного в Охрамієвичах поголів’я тварин (розмір виплати залежить від живої ваги свині чи кабана). Голова РДА Віктор Чернуха дав доручення забезпечити карантинні пости нічним освітленням, вагончиками з опаленням для чергових, бо у попередні дні міліціонери мерзли вночі й підсвічували при перевірці транспорту ліхтариками, чого недостатньо для належної роботи. При виїзді з Корюківки та в селі Перелюбі встановлять дорожні знаки про об’їзд карантинної зони через Рибинськ. Молоко начебто не заражається цією інфекцією, але приймальники будуть доставляти його з села Охрамієвичі до молоковозів, котрі чекатимуть у визначеному місці.

Головне – не розносити заразу

Усе спрямовано на максимальну локалізацію-обмеження вогнища інфекції. Мисливцям УТМР доручено відстрілювати диких кабанів навколо карантинної зони (хоча якщо навіть виб’ють усіх “своїх”, – напевне, прийдуть з інших місць). Лісові тварини навідуються у посіви кукурудзи, тож особи, які ходять красти качани – можуть теж принести додому АЧС. Деякі орендарі земельних паїв розраховувалися торік з орендодавцями зерном кукурудзи, можливо, треба змінити форму оплати. У районі забороняється торгівля живими свинями без належної документації. Дільничні міліціонери повинні накладати адміністративні покарання (штрафи) на власників собак, котрі бігають вулицями. Проводиться дезінфекція приміщень у селі Червоній Буді. Треба скрізь робити й дератизацію. До речі, відлік 40-денного карантинного обмеження розпочинається після проведення заходів дератизації в Охрамієвичах.
О.Ващенко звернувся до сільських голів з проханням вести роз’яснення серед населення. Ведеться відстріл диких свиней, тож громадянам не варто ходити до лісу, а особливо не нести додому знайдені “трофеї”. Бо можуть занести заразу, котра дорого обійдеться усім. Господарям свиней слід уважно спостерігати за станом своїх тварин і при появі ознак захворювання – високій температурі тіла, кров’яних виділеннях у фекаліях негайно повідомляти ветслужбу. АЧС для здоров’я людини небезпеки начебто не несе, хворіють тільки свині усіх видів і порід. Термічна обробка м’яса вбиває збудника. Але берегтися потрібно усім.

 У зв’язку із ачс: запитання і відповідь

До редакції зайшов стурбований корюківчанин з проханням відповісти на актуальне запитання.

Руслан Балута, житель м. Корюківки, торгує з дружиною на міському щоденному ринку:
– З понеділка ветслужба заборонила торгівлю свининою і продуктами її переробки. Сказали, що це за планом заходів проти АЧС. Хоча торгуємо з усіма належними документами. У тих планах проти чуми записано, що забороняється торгівля свинями без відповідної документації. Тобто – з документами дозволяється. А людям же потрібне м’ясо! Як же бути?

Олександр Ващенко, начальник управління ветеринарної медицини:

Маєш дозвільні документи – торгуй!
– Дійсно, спочатку забороняли торгівлю свининою – до встановлення карантинної зони у селі Охрамієвичі. Відтоді знову дозволяється така торгівля, при наявності супровідних ветеринарних документів встановленого зразка.

 

Один коментар

  1. вуж говорить:

    Знову Пут** шкодить!!!!!!!!!!

Залишити коментар