Бабусі краще «відписати» внуку хату, ніж подарувати

Зміни у законодавстві

Відтепер спадкоємці другої черги звільняються від сплати 5% (насправді 6,5%, бо ще додається 1,5% військового збору) податку від вартості нерухомого майна, яке перейшло за заповітом. Відповідно, їм не треба й оцінювати його, що теж влітало людям у копієчку. Правові норми затверджені Законом №0940 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини та уточнення деяких положень». До внесення відповідних змін тільки батьки, чоловік, дружина та діти заповідача, успадковуючи майно, мали право не сплачувати податок. Братів, сестер, дідусів, бабусь, онуків це не стосувалося. А з 2017 року право не оцінювати майно і не платити податок отримали й близькі родичі. При оформленні спадщини їм доведеться лише сплатити затверджені суми за видачу кожного свідоцтва. А ось у випадку дарування – необхідно віддати державі 1% від вартості нерухомості і землі.
Щоб оцінити нерухомість (будинок, квартиру, дачу, гараж), необхідно звернутися до оцінювача, послуги якого коштують приблизно від 600 гривень. До речі, надають їх і в Корюківці, і в Чернігові, тож людина шукає, де вигідніше. Незрідка розмір податку, який потрібно було сплатити спадкоємцю, та оплата роботи оцінювача перевищували реальну вартість отриманої у спадок нерухомості. Приміром, хати у селах нашого району оцінюють у межах 30 -50 тис. грн. А спробуй продати за таку ціну! Дорожчі хіба що у Наумівці. Отже, щоб оформити спадщину на сільську хату, раніше родичам другої черги треба було віддати щонайменше 600 гривень за її оцінку, 2-3 тисячі податку, а ще заплатити податок за землю. Землю у селі нині оцінюють – 20 гривень за квадратний метр, тож нормативна вартість 10 соток – 2 тис. грн., а податок за неї – 130 грн. Тепер близьким родичам платити не треба. Це добре, значить, менше по селах лишиться «безхозних» хат. І, можливо, з часом не стільки будуть потрібні старі будівлі, як земля під ними і біля них.

Чому може «стати» ринок нерухомості у Корюківці?
У Корюківці, де більше бажаючих продати чи купити житло, ситуація трохи інша. Бо земля значно дорожча, ніж у селі. До цього року в нашому місті десять соток землі оцінювалися (нормативно-грошова оцінка) у 30 – 40 тисяч. А тепер ті ж десять соток вартують від 150 до 560 тисяч (1 кв. м – від 147 гривень і більше). Чому так? Справа в тому, що колишня міська влада разом з депутатами наприкінці своєї каденції розробили і ухвалили на сесії міської ради нову нормативно-грошову оцінку землі у м. Корюківці та Трудовику, яка введена у дію з 1 січня 2017 року. Відповідно до неї, кожна земельна ділянка у райцентрі має свою вартість, на визначення якої впливають: місце розташування (центр чи окраїна), наявність асфальтного покриття, комунікацій (вода, газ, каналізація), розташування біля магістральних автошляхів, паркових зон, водойм. Так, біля автостанції, де зручніше проживати, земельна ділянка вважається дорожчою, а біля кладовища (санітарна зона) – дешевшою. По вулиці Шевченка, Садовій, у напрямку Мени – теж ціна більше. Введені коефіцієнти, які враховують усі ці нюанси, тим самим збільшуючи або зменшуючи оціночну вартість ділянки. Загалом раз у 5-7 років має оновлюватися нормативно – грошова оцінка земель. Спочатку міськрада замовляє у відповідної організації проект, який обов’язково проходить експертну оцінку, і згодом затверджує на сесії.
Зміни до законодавства, які надали можливість близьким родичам заповідати один одному майно разом із землею і не сплачувати за це податки – великий плюс. Натомість збути нерухомість сторонній особі стає важче. Наприклад, якщо людина хоче продати у місті будинок за 270 тис. грн. і приватизовану землю (10 соток). За нерухомість їй доведеться сплатити податок – 17,5 тис. грн., а за землю – приблизно 30 тисяч! І це лише податки, не рахуючи вартість інших послуг. Є, правда, одне але… За законодавчими вимогами, при купівлі – продажу нерухомості і землі оцінювати їх має оцінювач. І тут уже, як кому повезе… Хоча позиція Держгеокадастру така, що вартість землі у місті не може бути визначена оцінювачем нижче, ніж це передбачено розробленими міськрадою нормами грошової оцінки. За неофіційними даними, поки 10 соток у Корюківці експерти оцінюють у 40 – 50 тис. грн., за що при продажу сплачується податок – у межах трьох тисяч. Якщо ж ситуація загостриться і відповідна позиція «земельників» стане вимогою – це негативно впливатиме на ринок нерухомості у Корюківці.
Хто хоче приватизувати землю –
поспішіть!
Як розповіла газеті начальник міжрайонного управління Держгеокадастру Ольга Пилипець, у червні вийшла урядова постанова, яка дещо обмежує передачу у власність людей державних земель. Як відомо, кожен громадянин України може один раз у житті безкоштовно у будь – якому місці нашої країни приватизувати земельну ділянку до 2 гектарів. Дехто скористався цим правом, оформивши землю біля хати чи дачі. І не важливо скільки: хоч одну сотку (у місті зазвичай дають десять), хоч два гектари (у селах) – головне, що один раз надається така можливість. (А дехто біля моря чи під Києвом…) Можна приватизовувати землю як у межах населеного пункту (дозвіл надає місцева рада), так і поза – землі державної власності, якими розпоряджається облдержадміністрація. В червневій урядовій постанові №413 йдеться саме про землі поза межами населених пунктів, тобто державні. Їх на Корюківщині неприватизованих лишилося – 10 тис. га (на 5 тис. бажаючих). Отже, якщо зараз усі по них кинуться – більшість громадян отримають відмову. Бо відтепер уряд дозволяє щороку віддавати у приватну власність лише 25% від кількості проданих цього ж року земель на аукціоні. Таким чином, якщо з початку 2017 року на Корюківщині на аукціоні було продано 70 гектарів, то приватизувати поки можна лише 20 гектарів. Бажаючим треба звертатися в обласне управління Держгеокадастру.

Залишити коментар