Будьмо уважнi – ротавiрусна iнфекцiя!

Кишкові інфекції, не дивлячись на успіхи медицини, залишаються однією з найбільш значимих проблем охорони здоров’я в усіх без винятку країнах світу. За частотою розповсюдження вони поступаються лише грипу та іншим гострим респіраторним інфекціям. Причиною розвитку кишкових інфекцій можуть бути різноманітні мікроорганізми, в тому числі бактерії, паразити і віруси. Особлива група – це вірусні кишкові інфекції, до яких відноситься ротавірусний гастроентерит.

Ротавірусна інфекція – це гостре вірусне захворювання, що характеризується проносом, блюванням, слабкістю, підвищенням температури. Джерелом збудника захворювання є хворі та вірусоносії, які виділяють вірус у навколишнє середовище, а при певних обставинах вірус може потрапляти в їжу та воду. Це захворювання характеризується високою контагіозністю, тобто віруси швидко розповсюджуються серед людей одного колективу. Найбільш сприйнятливі до ротавірусів є діти, особливо молодшого віку, хворі на хронічні захворювання, імунодефіцити, в першу чергу ВІЛ-інфіковані.
У районі захворюваність на ротавірусну інфекцію реєструється кожного року: хворіє як міське населення, так і сільське. В березні захворіло 5 дітей. Три випадки зареєстровано у жителів Корюківки ( двоє вихованців ДНЗ № 1 «Дельфін»), по 1 випадку у селах Прибинь та Шишківка. Отже, ротавірусна інфекція також є актуальною на території нашого району, тому її профілактика є найбільш ефективним засобом захисту щодо унеможливлення захворювання.
Ротавірус характеризується стійкістю у різних об’єктах навколишнього середовища та резистентністю (стійкістю) до багатьох хімічних і фізичних чинників, насамперед дезінфектантів. Ротавірусна інфекція реєструється протягом усього року, але пік захворюваності припадає на зимово-весняний період з грудня по травень. Ознакою, що відрізняє це захворювання від дизентерії та інших гострих кишкових інфекцій, є респіраторний синдром. У дітей, особливо перших трьох років, клінічні прояви інфекції більш виражені. Ротавірусна інфекція має відносно безпечні наслідки, але при деяких обставинах можуть траплятися і смертельні випадки. Ротавірусна інфекція відноситься до тих захворювань, коли достовірний діагноз неможливий без лабораторного підтвердження. Профілактикою захворювання є насамперед жорстке дотримання санітарних вимог та протиепідемічного режиму на об’єктах харчової промисловості, громадського харчування та торгівлі харчовими продуктами, у дитячих дошкільних, навчальних та оздоровчих закладах. Також – контроль за станом здоров’я працівників зазначених вище об’єктів і проходженням ними необхідних медичних обстежень. І дотримання громадянами загальновідомих правил особистої гігієни. Особи, що доглядають за дітьми, повинні часто мити руки. В домашніх умовах забруднені поверхні повинні бути вимиті водою з милом. Мити руки після відвідування вбиральні. Перед вживанням ретельно мити фрукти, овочі, ягоди. Тобто виконання особистої гігієни дасть змогу гарантовано уникнути цього захворювання.

Світлана ТЕРЕЩЕНКО,
помічник лікаря епідеміолога

Залишити коментар