Бюджетники хвилюються

«Чи виплатять нам зарплату наприкінці року?»

З цим запитанням вирушаємо до районного фінансового управління. Його начальник Валентина Єременко ділиться найсвіжішою інформацією: «Якщо раніше мали двомісячний борг по зарплаті перед працівниками освіти, охорони здоров’я і культури, то нині – один місяць. У вересні плануємо повністю «закрити» серпень.

– Валентино Іванівно, відомо, що затримки з зарплатою у нашому районі почалися ще у квітні, чому?
– Перш за все тому, що у 2014 рік перейшов борг по зарплаті за грудень 2013 року. В сумі він складав 2,4 млн. грн., і його треба було в січні гасити. Сам же бюджет нинішнього року передбачає зарплату лише на дев’ять місяців. А це означає, що коли він формувався, не вистачало 12,3 мільйона гривень.
Найбільша напруга зросла у період літньої відпускної кампанії, в червні – липні, коли люди масово йшли у відпустки, зокрема, освітяни. Аби виплачувати зарплату та відпускні, щомісяця ми змушені брати безвідсотковий кредит, потім, коли надходять кошти з держбюджету – гасимо його, і так протягом усього року. У попередні роки держава у червні давала нам можливість взяти двомісячний ліміт кредиту, щоб виплатити «відпускні», а цьогоріч отримали – лише 1,3 ліміту. За законом, ми повинні розраховуватися з людьми, котрі йдуть у відпустки, що ми й зробили. Так, влітку виникла значна недостатність фінансів, а це й вилилося у двомісячну заборгованість перед працівниками бюджетних установ.
Сподіватися на те, що наприкінці року держава надасть додаткові кошти і ми зможемо виплатити зарплату у жовтні, листопаді і грудні вчасно, як це було, приміром, у попередні роки, малоймовірно, враховуючи нинішню ситуацію в державі. Тому було запроваджено ряд непопулярних заходів щодо зменшення видатків, і вже є перші результати. Найбільша економія, за вісім місяців року, по освіті – близько 600 тис. грн. В основному, за рахунок відпусток за власний рахунок, коли масово наприкінці серпня пішли працівники цієї галузі. З 641 працівника освіти у відпустках побували 437 людей (68%). В охороні здоров’я – з 504 – 70 (14%). У галузі культури – з 103 – 53 (51%). У соцзахисті – з 109 – 66 ( 60%), у центрі соцслужб для сім’ї і молоді – з 13 – 5 (38%). Загалом відповідним чином вдалося зменшити витрати на 740 тис. грн. У цьому плані ще є резерви, тож робота продовжуватиметься. Запроваджено й ряд інших заходів щодо зменшення витрат у бюджетних установах.
Ще можна зменшити недостатність фінансування за рахунок передачі частини коштів територіальних громад у райбюджет. На початку року вже було передано 1,5 млн. грн. Але на рахунках громад є ще значні суми. Найбагатші – Козилівська, Наумівська, Савинківська, Тютюнницька, Сядринська, Брецька сільські ради. Проте, щоб поділитися з райбюджетом коштами, має бути добра воля членів виконкомів і депутатів місцевих рад. Усім керівникам громад були направлені листи з проханням визначитися у сумі та передати до районної казни свої вільні залишки. Тим паче, що відповідні кошти підуть на оплату праці їх же мешканців – вчителів, медиків, працівників культури. Першими відгукнулися на наше прохання рибинська і сядринська громади. Сподіваємося на розуміння й інших. Сьогодні важлива будь-яка фінансова допомога.
– Валентино Іванівно, життя змушує рахувати кожну копійку. І якщо зусиллями самих бюджетних установ, при підтримці територіальних громад вдасться скоротити бюджетну «діру» на один місячний фонд, то двох «зарплат» все одно не вистачатиме? Цей борг перейде на наступний рік?
– Можливо, й так. Але треба розуміти, що бюджетне законодавство не дозволяє нараховувати зарплату без наявності фінансових ресурсів. А їх, ресурсів, на останні три місяці року взагалі немає… Тож ситуація вимагає більш жорсткої економії – в першу чергу, за рахунок впорядкування наявної мережі бюджетних установ до реальних можливостей бюджету.
– Тобто, утримувати те, на що є кошти?
– Іншого виходу наразі немає. Ситуацію на краще міг би змінити інший підхід вищої влади до формування бюджетів, щоби враховувалася не лише кількість населення (як це відбувається зараз), а і його щільність. На жаль, вплинути на це ми не можемо. Залишається одне – з розумінням поставитися до болючих проблем, ні на кого не сподіватися, а натомість самим зробити усе можливе, аби пережити цей складний час. Час справжніх випробувань…

Залишити коментар