Четвертої Чорнобильської зони більше немає

01

Зміни до законодавства

Про що треба знати громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28 грудня 2014 року внесено зміни до ряду законів (аж до 39!). Так, змінами до ЗУ «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» зона посиленого радіоекологічного контролю, тобто

IV зона, до якої відноситься більшість забрудненої території нашого району, виключена з переліку територій радіоактивного забруднення.

Також внесено зміни до ряду статей ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до І категорії, залишилися без змін. Для потерпілих ІІ категорії вилучена пільга щодо безкоштовного отримання санаторно-курортних путівок, інші пільги залишилися без змін. Для потерпілих ІІІ категорії вилучена пільга щодо безкоштовного отримання санаторно-курортних путівок, а починаючи з 1 липня 2015 року, пільги щодо придбання ліків, зубопротезування, знижки на оплату за ЖКП та придбання твердого палива – надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (на сьогодні ця сума складає 1710 грн.).
Стаття 23 вищевказаного закону, де визначалися пільги потерпілих IV категорії, виключена. Щодо пільг потерпілих дітей – припинені такі пільги, як:
– безоплатне виховання (утримання) у дошкільних навчальних закладах (тобто тепер дитсадки платні);
– безоплатне забезпечення путівками на оздоровлення;
– припинена виплата грошової компенсації на дітей, які не відвідують дитячі дошкільні та загальноосвітні заклади, на суму середньої вартості харчування в цих закладах.
Пільга на безплатне придбання ліків за рецептами лікарів для потерпілих дітей до липня надається як і раніше, починаючи з 1 липня – за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Залишається безоплатне харчування учнів середніх загальноосвітніх шкіл, розташованих на територіях радіоактивного забруднення. В разі відсутності харчування буде виплачена компенсація (четверта зона виключена). Перелік забруднених територій буде визначено урядовою постановою. Будуть ще прийматися нормативно-правові акти для реалізації цих змін. І тоді будуть додаткові роз’яснення для громадян. Щодо додаткових “чорнобильських” відпусток, то такі надаються громадянам, котрі працюють на територіях радіоактивного забруднення (нагадуємо, що IV зона виключена).
Припинено ряд незначних виплат, таких як: за проживання на територіях радіоактивного забруднення (1,60 грн., 3,20 грн.), за роботу на забруднених територіях (5,20 грн.). А також особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та мають одночасно право на інші пільги і компенсації, передбачені законодавством України, – надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України.

Світлана САМСОН, начальник управління соціального захисту населення

Залишити коментар