Чому немає «доступних ліків»?

До редакції звернулась корюківчанка Ніна Надточій. Каже, що її 79 – річна мама, яка мешкає у Перелюбі, більше року щомісяця отримує по державній програмі «Доступні ліки» три рецепти. Вона має ряд хронічних недугів, пігулок приймає багато, а пенсія дуже маленька. Виписує препарати наумівська лікарка, яка приїжджає до їхнього села по вівторках. Потім доньці треба ті рецепти забрати, поставити на них круглу печатку в центральній лікарні, отримати ліки і привезти мамі. До серпня вони так і робили. Доплачували незначну суму, і все було добре. А оце чомусь на виписані 2 серпня рецепти – медпрепаратів не дають. Кажуть в аптеці – немає коштів. Жінка ходить зранку і увечері, але щоразу чує одне й те ж. Отже, просить газету розповісти: яких це коштів немає? І коли вони будуть?

Головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Світлана Лещенко роз’яснює.
– На рік Корюківському району по програмі «Доступні ліки» виділено 556 тис. грн. З них: 400 тис. – на ЦПМСД (виписують рецепти лікарі Центру) і 156 тис. – на центральну районну лікарню (медики ЦРЛ). З початку року Центр уже видав рецептів на 260 тисяч, а лікарня – на близько 90 тисяч. Але тепер кошти на «доступні ліки» з району забирають і переводять на рахунки обласного управління охорони здоров’я. Це пов’язано з тим, що Корюківський центр змінив організаційно – правову форму і більше не фінансується з бюджету. Заодно забирають гроші і в ЦРЛ, щоб не було плутанини. Тож поки не владнають усі нюанси, не укладуть договори, фінансування не буде. І ліків, на жаль, – теж.
Наша газета вже кілька років поспіль пише про реалізацію державної програми «Доступні ліки» в Корюківському районі. Добре пам’ятаємо, як усе починалося. Тоді люди про програму знали мало, а коштів виділялося багато. Треба віддати належне голові райдержадміністрації Олексію Мірошниченку, який просто не давав дихнути обом головлікарям – Світлані Лещенко і Сергію Пивовару, вимагав, щоб організовували виїзди на села лікарів, налагоджували роботу з фельдшерами, керівниками громад. Усе це робилося, аби використати надані державою кошти, щоб якомога більше людей могли отримати майже безкоштовно ліки. І ось настав час, коли мешканці району настільки активно почали використовувати «доступні ліки», що їх не вистачає. Наприклад, торік у грудні вже рецепти не виписували, бо кошти закінчились. А цьогоріч, за всіма прогнозами, «фініш» мав настати значно раніше.
Проте тепер усі кошти по програмі «Доступні ліки» заберуть у загальний «котел» – в область, і звідти розподілятимуть. Добре це чи погано – скоро побачимо. Фактично в усіх районах потреба значно більша, ніж виділяється сьогодні коштів. Якщо уряд збільшить фінансування, а область чесно розподілятиме, то, може, й не прогадаємо…
На сьогодні наш Корюківський ЦПМСД залишається лідером в Чернігівській області з підписання декларацій з лікарями. 19 тисяч осіб (73% населення району) уже обрали собі лікаря. Після нас – Мена, Новгород – Сіверський, Семенівка, які наступають нам на п’яти. Але є й аутсайдери (ті, що далеко позаду): Талалаївка, Ічня, Ніжин… Світлана Віталіївна поділилася гарною новиною: суттєво зросли зарплати у лікарів та середнього медичного персоналу Центру. З коштів, які надходять безпосередньо від Національної служби здоров’я, 80% використовується на заробітну плату. Найбільше отримують ті лікарі, котрі виконали свою обов’язкову норму та серед їхніх пацієнтів багато дітей до 5 років і літніх людей. Так, найбільшу зарплатню має сімейний лікар у Холмах, бо у неї на обслуговуванні 340 малюків до п’яти рочків. А загалом зарплата лікарів, що повністю виконали норму, у липні складала в середньому 17 тис. грн. І це при тому, що тоді було укладено лише 50% декларації. У серпні вона ще зросте. Проте, ще є медики, котрі уклали декларацій – менше 50% до норми. Відповідно, оплата праці у них буде наполовину менша.

Залишити коментар