Чи давно ви вимірювали свій артеріальний тиск?

17 травня відзначався Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією, і це стало приводом нагадати, що підвищення артеріального тиску – один зі станів, які в усьому свiтi вважають «хворобою століття», «хворобою цивiлiзацiї». І масштаби цієї неінфекційної епідемії вражаючі! Майже 20-25% усього дорослого населення має підвищений артеріальний тиск, тобто страждає тією чи іншою формою артеріальної гіпертензії. І якщо не приймати ліків для нормалізації тиску – може статися інсульт або інфаркт.

Тетяна Бурова

Коли я завітала до кабінету Тетяни Бурової, лікаря – кардіолога Корюківської ЦРЛ, то вона з надією сказала: «Може, хоч газету люди почитають і замисляться над проблемою підвищеного тиску та його наслідками. Бо скільки не розказую і не переконую, що підвищений тиск, на який пацієнти не звертають належної уваги, рано чи пізно «вистрелить», і невідомо з якими наслідками, та тільки- но зачинять двері кабінету – як забувають про все…
– Тетяно Вікторівно, який артеріальний тиск вважається нормальним?
– Якщо тонометр показав вам 120/80 міліметрів ртутного стовпчика, можете вважати себе щасливцем, бо це – норма. Оптимальним вважають тиск, і нижчий за ці показники. Якщо ж він піднімається до 140 на 90 – це сигнал, що у житті потрібно щось змінювати. Скажімо, позбутися шкідливих звичок, вживати здорову їжу, частіше гуляти на свіжому повітрі, зайнятися спортом… І головне – регулярно вимірювати свій тиск.
– Тож перше, про що треба подбати людині, яка отримала «сигнал» – про тонометр?
– Тонометр має бути у кожній домашній аптечці. Найдешевший і досить надійний – механічний. Але треба мати навички, щоб ним користуватися, а надто – коли людина сама собі вимірює тиск. Автоматичний – зручний, але дорогий. І якщо обирати такий, то лише сертифікований. Наприклад, добре себе зарекомендували «Омрон» і «Мікролайф». Проте такі тонометри дуже примхливі, реагують на увімкнені прилади, збуджений стан людини. Треба чітко дотримуватися інструкції, вимірювання робити тричі та визначати середній показник. Досить зручний і не надто дорогий півавтомат – це щось середнє між першим і другим.
Тиск потрібно вимірювати двічі у день: зранку перед прийомом ліків і увечері перед сном. І лише якщо погіршиться самопочуття – частіше, бо наші «нерви» зазвичай роблять своє діло… Треба також знати, що нормальним вважається пульс від 60 до 80 ударів за хвилину. Якщо людина приймає сердечні препарати, то й 55 – норма. Однак якщо у спокійному стані серцебиття менше 50 або більше 100 ударів – варто звернутися до лікаря.
– А як потрапити до вас на прийом?
– Я щодня в поліклініці з 10 до 13 години у кабінеті №305. Люди мають усвідомити, що не можна досиджуватися вдома до останнього – виник певний дискомфорт в області серця і не тільки – йдіть до лікаря. Бо інколи трапляється непоправиме. І нещодавно стався трагічний випадок. Жінка все відтягувала візит до кардіолога, хоча певний час почувалася недобре. А коли прийшла і зайняла чергу під кабінетом, вирішила без направлення спеціаліста ковтнути зонд, аби перевірити заодно й шлунок. І померла прямо на столі, бо в неї починався інфаркт, а зондування його лише прискорило. Ще одна жінка думала, що отруїлася, звернулася до приймального відділення. Але госпіталізували її не з інфекційним захворюванням, а з інфарктом, бо це дуже підступна хвороба, симптоми якої можуть бути схожими на зовсім інші недуги.
– Інфаркт і інсульт – жахливі наслідки артеріальної гіпертензії. Розкажіть, будь ласка, про це детальніше.
– У минулому році в нашому районі було зареєстровано 26 випадків інфарктів (померло семеро), у нинішньому – 10. А інсультів торік було – 360! Померло більше ста осіб. Тільки уявіть: щодня з’являлася людина з інсультом! І один із головних факторів, що спричиняє інсульти та інфаркти – підвищений артеріальний тиск. Набагато більше існує можливостей для лікування інфаркту, ніж інсульту. Та й подальше життя у «інсультника» та «інфарктника» дуже різниться. Перенісши інфаркт, людина може бути слабкою, навіть мати інвалідність – але не лежачою. Натомість після інсульту бувають дуже тяжкі стани, які надзвичайно погіршують якість життя, зазвичай призводять до паралічу та знижують розумові можливості. Тож го-ловне для лікаря і пацієнта – не допустити цього!
– Тетяно Вікторівно, розкажіть про миготливу аритмію.
– Це ще один вагомий фактор ризику виникнення інфаркту і особливо – інсульту. Тобто, якщо у людини виявили таку аритмію, а це може вислухати лише лікар або показати кардіограма – лікування обов’язкове! Зазвичай хворобу діагностують у літніх людей, у яких «зношене» серце. Аритмія не виліковується, а препарати, що призначаються, мають не допустити утворення тромбів. І в цьому випадку дуже важливий правильний і регулярний прийом ліків.
– А яку роль у всьому цьому грає холестерин?
– Рівень холестерину в крові може свідчити про стан судин у людини і ризики щодо виникнення інфарктів та інсультів. Нормальним вважається – до 5 мМоль на літр крові. Якщо показник вищий, потрібно притримуватися дієти, збільшити фізичні навантаження. Для страждаючих на ішемічну хворобу серця, за умови постійного прийому спеціальних препаратів – статинів, його показник не повинен бути більше – 4,5.
– Що таке статини?
– Інфаркт, це коли атерослеротична бляшка, що утворилася в судині серця, – розривається. Тоді утворюється тромб, який закупорює просвіт судини. А статини укріплюють стінки цієї бляшки, не дають їй рости і розірватися. Рівень холестерину важливо контролювати, щоб підібрати необхідну дозу препарату. Ліки для зниження холестерину призначаються і відносно здоровим громадянам (про них жартують – недообстежені). Приймають їх люди з підвищеним артеріальним тиском і холестерином, діабетики, хто курить, має надмірну вагу і веде малорухомий спосіб життя.
– А які умови створені у нашій лікарні для лікування такої категорії пацієнтів?
– На базі нашої лікарні, окрім електрокардіограми, ми можемо зробити УЗД серця, обстежити на холтері (коли кардіограма і тиск фіксуються цілодобово). Планується встановити велогрометр (кардіограма робитиметься під час навантаження на організм). У нас є можливість миттєво передати кардіограму пацієнта до обласного кардіодиспансеру, якщо потрібна консультація спеціалістів вищого рівня. У відділенні терапії є п’ять кардіологічних ліжок. Але якщо більше пацієнтів потребує госпіталізації – завжди знаходимо можливість розмістити всіх. Хотілося б мати більше можливостей щодо лабораторної діагностики. Начебто у Корюківку хоче прийти приватна мережа «Синево», у якої набагато більші можливості щодо дослідження крові тощо.
Шкода, що по програмі «Доступні ліки» не пропонуються комбіновані ліки від серцевих хвороб. Але якщо людина не може придбати кращі і дорожчі препарати, то нехай приймає дешевші, натомість безкоштовні чи з невеликою доплатою, які пропонуються по цій державній програмі. Головне – нормалізувати тиск і вберегти себе від серйозних хвороб серця!

Чотири поширені міфи про артеріальну гіпертонію

1. При гіпертонії необхідно вести
малорухливий спосіб життя
При підвищеному тиску протипоказані надмірні фізичні навантаження, проте помірні – обов’язкові і рекомендуються в комплексній терапії захворювання. Повна відсутність фізичної активності може призвести до виникнення серйозних ускладнень: порушення обміну речовин, в результаті чого збільшується вага і зростає кількість холестеринових бляшок у судинах; застій крові, що призводить до перебоїв в роботі серця; зниження життєвого тонусу, в результаті чого починають прогресувати супутні захворювання.
Щоб нормалізувати артеріальний тиск, спеціальні вправи призначаються навіть пацієнтам, які перенесли інфаркт міокарда. Якщо підвищення тиску не супроводжується певними ускладненнями, помірне фізичне навантаження показане всім хворим. Проте, хворим на артеріальну гіпертонію необхідно перед початком занять проконсультуватися з лікарем.
2. Артеріальна гіпертонія може з’явитися тільки після 40 років
У зв’язку з високим темпом життя і стресами гіпертонія помолодшала – проблеми з тиском досить часто відзначаються у людей трохи старше 30 років. Зазвичай причинами гіпертонії є низька фізична активність, неправильний режим харчування, куріння, зловживання спиртними напоями, недосипання, часті стреси і важкі умови роботи. Підвищення артеріального кров’яного тиску може спостерігатися навіть у новонароджених і підлітків. Лікарі рекомендують звертати увагу на здоров’я серця і судин з раннього віку. Профілактика та своєчасне лікування артеріальної гіпертонії дозволить уникнути можливих ускладнень.

3. Якщо симптоми підвищення тиску
не відчуваються, то гіпертонію
лікувати необов’язково
У цьому випадку самопочуття людини не є показником наявності чи відсутності проблем з тиском. Гіпертонія іноді протікає безсимптомно, проте при цьому в організмі відбуваються незворотні зміни. Підвищений артеріальний тиск вимагає комплексного лікування. Тільки лікар може встановити причину гіпертонії і виявити супутні захворювання. Своєчасна терапія знижує ризик розвитку інсультів і інфарктів.
4. Артеріальна гіпертонія
не піддається лікуванню
У більшості випадків (якщо це не симптоматична гіпертензія, яку можна вилікувати, усунувши причину) гіпертонія невиліковна, але це не означає, що її неможливо контролювати. Поширена думка про те, що препарати, які дозволяють ефективно боротися з тиском, мають занадто багато побічних ефектів і підходять обмеженому числу хворих. Це абсолютно неправильно! Поки ми розмірковуємо, приймати препарати чи ні, гіпертонія завдає незворотної шкоди нашому організму. Сьогодні медицина пропонує великий вибір лікарських засобів для контролю високого тиску. Сучасні препарати добре вивчені в серйозних дослідженнях, і грамотний лікар завжди зможе підібрати препарат або комбінацію ліків, виходячи з індивідуальної ситуації пацієнта.
Артеріальну гіпертонію часто порівнюють з “мовчазним” вбивцею, адже у більшості симптоми спочатку відсутні, і проявляються лише у фіналі захворювання тяжкими ускладненнями (мозковий iнсульт, серцева або ниркова недостатність, інфаркт міокарда). Тому регулярно контролюйте свій тиск!

Залишити коментар