Чи є доступними «Доступні ліки»?

Як сприйняли урядову ініціативу на Корюківщині? – запитали ми у головного лікаря районного центру первинної медико-санітарної допомоги Світлани Лещенко.

– Люди відгукнулися досить непогано, лікуються, – відповіла Світлана Віталіївна. – Звісно, є певні недоліки у цієї програми, але, сподіваємося, з часом їх усунуть. Йдеться насамперед про обмежений перелік препаратів, які можна отримати за рецептами. Скажімо, для гіпертоніків, які лікуються комбінованими препаратами, у цьому переліку немає нічого – самі лише монопрепарати. Немає також антиагрегантів – препаратів для розрідження крові, які необхідні для хворих на серцеві недуги (приміром, кардіомагніл, магнікор, лоспірин, ін.).
Наші лікарі надали письмові пропозиції щодо розширення переліку лікарських засобів в Чернігівське управління охорони здоров’я, а звідти – у МОЗ України. До кінця 2017 року обіцяють розширити переліки захворювань і препаратів по програмі «Доступні ліки».
Хотілося б закликати мешканців нашого району, особливо сільських жителів, скористатися можливістю отримати безплатно або з незначною доплатою життєво необхідні препарати. Треба просто звернутися до лікаря за рецептом. Окрім корюківських лікарів, виписують рецепти і холминські. У Холмах їх і отоварюють. У Сядриному теж лікар може виписати, але отоварити доведеться вже або у Холмах, або у Корюківці.
Коштів під цю програму є достатньо і їх усі хотілося б використовувати активніше.
Як ми рецепти отоварювали
Натомість у людей до реалізації цієї програми у дії – чимало запитань. У редакцію телефонують мешканці нашого району, які стикаються з проблемами, отоварюючи лікарські рецепти в аптеці: то немає потрібного, то є, але не у тій кількості, яку зазначено у рецепті і т.д…
Редакція газети «Маяк» вирішила перевірити це на практиці. У понеділок, 3 липня, з рецептами на чотири лікарські препарати, які жінці-гіпертоніку виписав терапевт у ЦПМСД в Корюківці, завітали в аптечний пункт «Ліків…», що на першому поверсі райлікарні. Привітна фармацевт сказала, що наразі з потрібного нам немає нічого, але завтра повинні б щось привезти, приходьте. Назавтра, 4 липня, по обіді вже інша, але теж привітна жінка-фармацевт відповіла, що ліки привезли, але знову: з чотирьох препаратів (бісопролол, амлодипін, еналаприл, клопідогрель) – нема нічого. Порадила звернутися наступного дня в інший аптечний пункт «Ліків…», який у приміщенні поліклініки, там, начебто, було два необхідні препарати. Або ж – у центральну аптеку, де у наявності був один препарат з чотирьох необхідних. А клопідогрелю, сказали, навіть і на складі нема…
Щоб не чекати ще день і не збирати по одному препарату у кожному аптечному пункті, з надією рушили в аптеку №8 ТОВ «Фармсвіт здоров’я», що по вулиці Передзаводській. Тут пощастило більше – все з потрібного було, хоч і з певною доплатою. Навіть клопідогрель…
Хто і чому
не встигає?..
5 липня телефонуємо у центральну районну аптеку №38 КП «Ліки України», щоб розібратися, чому ж виникають такі складнощі. Виявляється, з середи-ни червня обов’язки завідувача аптеки виконує Ігор Коптілов зі Сновська, а Вікторія Здор, яка працювала на цій посаді з 2003 року, звільнилася.
Телефоном Ігор Олександрович сказав, що наразі дійсно час від часу виникає проблема із забезпеченням потрібними за цією програмою препаратами. Чи то українські виробники не встигають виготовляти потрібну кількість, бо раніше більшість препаратів, що увійшли до програми «Доступні ліки», мали невеликий попит серед населення, чи то закордонні – не встигають завозити в Україну?.. Одним словом, за словами І. Коптілова, забезпечити хворих потрібними ліками стало важче. А з деякими препаратами, як то симвастатин (для пониження холестерину) і т.ін. – взагалі проблема, і не лише у Корюківці, а й по всій Україні…

Довідково
Урядова програма «Доступні ліки» діє з 1 квітня 2017 року. Вона надає можливість людям, хворим на астму, діабет 2-го типу чи серцево-судинні хвороби, отримати безплатно або з незначною доплатою життєво необхідні препарати. Придбати їх можна у визначених аптеках за рецептом лікаря. Аптеки, які беруть участь у програмі, позначені наклейкою з написом «Доступні ліки».

Залишити коментар