Де продати продукцію, вирощену на власному городі?

DSC_1911

Вирощене на землі – із землі й продається… /фото автора

У діда Петра – проблема. Точніше – і радість, і проблема одночасно. Огірки вродили! Жінки- хазяйки он скаржаться, мовляв, неврожай цього літа, а у нього – зелено! Вже засолив декілька баняків, а решту куди? Надумав старий продати лишки. Та тільки де? На самому базарі наче й не бачив, аби хтось зі своєю городиною стояв – лише з привозними овочами-фруктами, а за огорожею – міліція ганяє. «Як же бути з огірками?» – бідкається дід Петро.

Із землі
Зранку у вівторок вирушаємо на щоденний ринок. Торгівля кипить! Причому, і на ринку і поза ним. Стихійний торговий ряд з огірками, вишнями, буряками, зеленню, яйцями, чорницями, лисичками, яблуками, квітами і всім, що Бог послав, рясніє різнобарв’ям на вході до щоденного базару. І перехожі активно цікавляться та купують товар із землі.
– А чому ви не торгуєте на території ринку? – запитую у жіночок, що пропонують свій товар покупцям.
– Тому що нас туди ніхто не пускає, місця немає, – відповідають у декілька голосів. – А там, де пропонують – на самому сонці – нехай самі торгують! Умов нема. Тут хоч у холодочку, під деревами, а на ринку нас ганяють з нашим товаром, мовляв, заважаємо «палаточникам»… Міліція прийде, прогонить, а ми знову повертаємося. А куди ж нам подітися?..

«Місця –
вистачає всім»
На думку директора ПП «Торг СВ» Тетяни Зайцевої, справа тут геть в іншому:
– Звісно, що «умов» – дерев з тіньочком, як вздовж тротуару, – нема. А загалом місця для торгівлі на ринку – вистачає усім бажаючим (зараз на ринку діють 116 торгових точок, стаціонарних ларьків – Авт.). Он, молочний ряд ніколи не буває вщент заповненим – ставайте, торгуйте: і навіс є, і стіл. Не хочуть. Пропонували ряд, де розташована адміністрація ринку, – не хочуть. Зараз є декілька закритих ларьків, біля яких затінені місця, – теж не влаштовує. Вони хочуть торгувати на вулиці, бо там, начебто, матимуть більше покупців. Моя така думка: люди просто не бажають ні за що сплачувати: ні за послуги ринку, ні за обов`язковий аналіз своєї продукції у лабораторії.

Ціна питання
Якою ж вона є? Вже багато років ціна на послуги ринку не змінюється і становить 1 гривню. Сплатив гривню – торгуй. Але при цьому продукція вашого домашнього чи привозного «агропрому» повинна пройти ветеринарно-санітарну експертизу.
– Розміри плати за послуги лабораторії регламентуються Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства №96 від 13.02.2013 р., – розповідає директор Корюківської районної державної лабораторії Тетяна Богдан. – Скажімо, ветсанекспертиза яєць (до 50 шт.) коштуватиме 1 грн., овочів і фруктів (до 10 кг) – 84 коп., свіжих грибів – 2,56 грн., м’яса і сала (однієї туші) – 20,90 грн., молока (до 3 л) -1,30 грн., сиру і сметани – 3,19 грн., однієї тушки домашньої птиці – 1,68 грн., свіжої риби (до 10 кг) – 2,50 грн. і т.д. Усі дари лісу повинні проходити радіологічний контроль.

До речі…
Продукція, яка реалізується на території ринку, перевіряється у лабораторії, а та, що поза його межами – ні. І це теж треба розуміти. А інколи навіть побоюватися купувати неперевірене. Адже, за словами Тетяни Яківни, дуже часто саме ця продукція може нести небезпеку для здоров’я людини. Так, скажімо, такими неприємними недугами як опістархоз і ботріоцефальоз може «нагородити» людину річкова риба, яку багато хто купує з рук. Збудник цих паразитарних захворювань живе у тілі риби, при вживанні якої, вражається людський організм. Увага: останнім часом опістархоз часто зустрічається у деснянській рибі!
Сало, м’ясо, молоко, гриби… Небезпека може чатувати на кожному кроці.

Огірки і помідори –
«чисті»!
Тетяна Яківна розповіла також, що рівень вмісту нітратів у цьогорічних огірках і помідорах, які продавалися на щоденному ринку з початку сезону і дотепер, не перевищував допустимих показників. Тобто корюківчани споживали «чисті» овочі. Не було перевищення граничних норм радіації і у лісових ласощах – чорниці. А ось дині і кавуни цього року ще не перевіряли.

Що й почім?
Завезені ароматні дині з прилавків щоденного ринку вже дивляться жовтобоко на покупців і «просять» 9 грн. за кілограм. Менські домашні (якщо продавчиня не злукавила) абрикоси – 10 грн./кг, літрова баночка вишень – 7 гривень, така ж чорниці – 30, півлітра малини – 12-14. За кілограм перцю різні продавці просили – 7, 10 і 23 гривні, капусту віддавали по 3 грн., помідори – по 9, 12, 14, 18 грн./кг, «пальчикові» огірочки – 2, 4, 6 гривень.

Міркування
з приводу
Як би там не було, але бажаючих придбати саме домашньої городини вистачає завжди. Тому і йдуть люди, щоб купити огірочків, помідорчиків, яблучок, слив, зелені, іншого смачного «краму» – безпосередньо у тих, хто виростив (або зібрав) це власними руками. Можете бути певні, покупець «домашнього» відшукає свого продавця всюди, навіть на ринку, якби останній, звісно, перейшов туди торгувати. Згадайте: так було колись і з «квітникарями», «молочниками», «м’ясниками», які спочатку торгували хто де і не без «емоцій» перейшли працювати на територію ринку. Згодом «пристрасті» уляглися. З часом і відвідувачі базару звикли до певного порядку: молоко продається у молочному ряду, навпроти – квіти, м’ясо-сало – в окремому місці і т.д. Усім зручно і зрозуміло, кожен орієнтується. Урешті-решт щоденний ринок у Корюківці сьогодні – це вже не той базарчик, яким він був вісім років тому: огороджена територія, яка доглядається, облаштована адміністративна прибудова, лабораторія, туалет, ін. Хоча і проблем вистачає. Так, підсобних робітників ПП «Торг СВ» не має (їх винаймають за потреби), та й обслуговуючий персонал вимушено скоротили з 14 до 7-и осіб. Все упирається в гроші…

А як же бути
діду Петру?
Можна бути прихильником чи противником торгівлі «із землі», але вона існує. І не лише у Корюківці. У маленьких містечках і великих містах все одно знайдеться з десяток бабусь чи тітоньок, які облаштують перший-ліпший вуличний п’ятачок своїми ящичками, торбинами і на свій страх і ризик торгуватимуть попри всі заборони. Схоже на те, що вулична торгівля в Україні у найближчі часи – явище невикорінне.
А тому дід Петро, напевне, може обирати на власний розсуд: торгувати «законно» – на території ринку, заплативши «містове» і перевіривши якість своїх огірків, або ж – за межами ринку, де ніхто нікому нічого не винен, щоправда, раз у раз побоюючись правоохоронців. Ну, а тоді, у разі чого, ноги в руки і – ходу!

2 коментарів

  1. ростислав говорить:

    де можна продати тютюн

  2. Арсений Шамин говорить:

    В социальной сети ВК есть группа “ДОМАШНИЙ ТАБАК – ПОКУПКА/ПРОДАЖА”. Принимают любые заявки в открытой и закрытой переписке и координируют куплю-продажу по Вашему пожеланию.

Залишити коментар