Державна підтримка

Певна частина військовослужбовців запасу була відірвана від мирного життя, роботи, сім’ї та виконувала свій обов’язок у період мобілізації. І сьогодні декотрі з них – демобілізовані. Для воїнів, які повертаються з зони бойових дій, дуже важливо пристосуватися до мирного життя. А також знати свої права.

У перші п`ять днів слід звернутися до військкомату

Демобілізований військовослужбовець у п’ятиденний термін має звернутися до райвійськкомату, де з’ясують, чи є у нього посвідчення учасника АТО, наявність поранень, контузій, необхідність лікування, придатність до подальшої військової служби та інші моменти для зарахування на військовий облік. ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та постановою КМУ «Про затвердження порядку надання статусу учасника бойових дій…» від 20.08.2014р. № 413 учасникам АТО передбачено певні пільги та гарантії їх соціального захисту з боку держави. Документами, що гарантують отримання пільг, є посвідчення учасника АТО, інваліда війни або члена сім’ї загиблого військовослужбовця. Отже, серед основних проблем, які виникають після демобілізації, є встановлення статусу учасника бойових дій у зоні АТО. Щоб його отримати, потрібно зібрати значну кількість документів і надати їх у військкомат.

Які пільги передбачені?

У рамках закону інваліди війни мають право на скасування плати за житлово – комунальні послуги, учасники бойових дій – на 75% знижку, сім’ї загиблих – на 50% знижку. Учасникам бойових дій держава гарантує безоплатне одержання ліків, першочергове безоплатне зубопротезування, забезпечення санаторно-курортним лікуванням, безоплатний проїзд усіма видами міського та приміського залізничного транспорту. Окрім цього, учасники АТО, які потребують покращення житлових умов, забезпечуються житлом та земельними ділянками для ведення особистого господарства. Щорічно, до 5 травня, виплачуватиметься разова грошова допомога, у визначеному Урядом розмірі. Усі ці пільги поширюватимуться і на демобілізованих військовослужбовців. Звільнені з військової служби подають на розгляд комісії Чернігівського обласного військового комісаріату з питань визначення учасників бойових дій такі документи: заяву; довідку про безпосередню участь особи в АТО (видається командиром в/ч, де проходив службу військовослужбовець); витяги з наказів по стройовій частині про вибуття (прибуття) до військової частини після виконання завдань антитерористичної операції; копії посвідчень про відрядження до зони проведення АТО; копії – паспорта, ідентифікаційного номера, військового квитка з відміткою про звільнення з військової служби. Всі копії документів повинні бути завірені підписом військового комісара та скріплені гербовою печаткою.

Коли виплачується одноразова допомога?

Одноразова грошова допомога військовослужбовцям надається відповідно до Постанови Кабміну від 25.12.2013 р. № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».
Перелік документів для отримання допомоги у разі захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) або встановлення інвалідності: заява про виплату одноразової грошової допомоги (стандартний бланк є у військкоматі або військовій частині); копія довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка та причинного зв’язку втрати працездатності, або встановленої інвалідності (видається комісіями МСЕК Міністерства охорони здоров’я); копія довідки ВЛК, свідоцтва про хворобу (видається медичними установами, де проводилось лікування); копія довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), видається у військовій частині; витяг із наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини, а для військовослужбовців строкової військової служби – копія військового квитка (для звільнених із служби); копії сторінок паспорта отримувача одноразової допомоги з даними про прізвище, ім’я та по батькові і місце реєстрації; копія ідентифікаційного номера отримувача. Всі копії завіряються у військовому комісаріаті, який приймає документи для виплати одноразової допомоги.
Перевіряйте, щоб у всіх довідках було сказано, що поранення отримано під час виконання обов’язків військової служби!!! Формулювання «у зв’язку з проходженням військової служби» не дає підстав для призначення одноразової матеріальної допомоги.
Сьогодні в нашому районі троє військово­службовців отримали статус УБД, один має статус інваліда війни. Три родини мають статус сім’ї загиблого військовослужбовця, ще одна очікує на отримання такого статусу.

Підготовлено Корюківським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

Залишити коментар