До нас наближається – американський білий метелик!

metelsk

Американський білий метелик (АБМ) – моль, що пошкоджує понад 300 видів різних трав’янистих, кущових та деревних культур. Найбільш улюбленими культурами є шовковиця, клен американський, айва, бузина, вишня, груша, виноград, волоський горіх, слива, хміль, яблуня. Небезпечний шкідник особливо у південних і західних областях України. Вперше у Чернігівській області цього метелика було виявлено, ідентифіковано та офіційно зареєстровано в 2007 році на території 7 районів: Бахмацького, Бобровицького, Варвинського, Козелецького, Ніжинського, Носівського, Прилуцького на площі 25,19 га. Об’єкт зовнішнього і внутрішнього карантину

Батьківщина шкідника — Північна Америка, звідки він був завезений у Європу. Має розмах крил 40-50 мм, крила білосніжні з шовковистим полиском, іноді зустрічається з темними або жовтувато-коричневими цяточками на крилах. Тіло вкрите густими білими волосинками, вусики чорні з білим нальотом, у самки ниткоподібні, у самця перисті, ноги світло-жовті. Живе 8-10 діб. Життя гусениць триває 35-45 діб, але за цей час вони встигають завдати непоправної шкоди рослинам. Гусениці молодших віків світло-жовті. Гусениця, яка завершила живлення, 30-40 мм завдовжки, зі спинного боку оксамитовокоричнева, по боках тіла — жовті смуги з оранжевими бородавками, на яких розміщені тонкі світлі волосинки. Лялечка спочатку лимонно-жовта, з часом темно-коричнева, у темному пухнастому коконі сіруватого кольору.
Метелик розвивається у двох генераціях. Зимує у стадії лялечки на штамбах дерев, у тріщинах кори, опалому листі, ґрунті, упаковці, ящиках. Самки відкладають яйця на нижню частину листка, після чого гинуть. Гусениці, що відродилися, починають шкрябати епідерміс листя. Підростаючи, розповзаються по всьому дереву, а за відсутності корму мігрують на інші дерева. Виліт метеликів навесні відбувається недружно, розтягуючись іноді до місяця. Перші метелики з’являються наприкінці квітня — на початку травня. Тривалість їх життя 6–14 діб. Вони ведуть сутінковий спосіб життя, тому мають мало ворогів.
До третього й четвертого віків ведуть спільний спосіб життя, обплітаючи павутиною листя. Починаючи з п’ятого віку, розповзаються і переходять до одиночного способу життя. Активні вночі й насвітанку, вдень сидять на нижньому боці листка. Шість-вісім гнізд шкідника на плодовому дереві здатні повністю його знищити. Зі зниженням температури до 5 – 6 °С живлення припиняється. Без живлення гусениці можуть існувати до 15 діб. Поширюється американський білий метелик транспортними засобами при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів.
Фітосанітарні заходи. Для попередження занесення американського білого метелика слід проводити детальний огляд імпортних вантажів, вітчизняної продукції, пакувального матеріалу, транспортних засобів, що надходять з карантинних зон, регулярно обстежувати багаторічні насадження. Вивіз плодів і садивного матеріалу із заражених господарств, населених пунктів проводити за узгодженням з фітосанітарною інспекцією. Заходи боротьби – виявлених гусениць американского білого метелика молодших віків збирають разом з пошкодженим листям і механічно знищують. Якщо немає можливості збирати гусениць вручну, то павутинні гнізда зрізають та спалюють, а заселені дерева обробляються інсектицидами, біопрепаратами або їх сумішами.
Заселені метеликом дерева або скелетні гілки необхідно помітити, щоб пізніше переконатися в повному знищенні гусениць шкідника. Шкідливість і збільшення популяції даного шкідника досить часто залежить від погодних умов, адже підвищення температури і вологості повітря сприяє спалахам розмноження. Щільність популяції збільшилась, що призвело до розширення вогнищ американського білого метелика. На сьогодні площа зараження складає 49,5 га. Якщо шкідник в саду виявлений вперше, про це слід повідомити в фітосанітарну інспекцію .

Один коментар

  1. Виктор говорить:

    А с Америки можно получить полезное что-нибудь?

Залишити коментар