Доведеться обирати: між пенсією і зарплатою

2 березня парламентом ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Він передбачає зміну законодавчих норм, що регулюють питання пенсійного забезпечення за трьома основними блоками.

Перший блок стосується виплати пенсій пенсіонерам, які працюють на «спеціальних» посадах. Зокрема, державних службовців, прокурорів, суддів, народних депутатів та деяких інших категорій працівників. Внесені до 14 «пенсійних» законів зміни передбачають, що у період роботи на зазначених посадах призначені пенсії не виплачуються до звільнення з роботи. При цьому не має значення вид пенсії та закон, згідно з яким вона призначена. Водночас, пенсіонер має право вибору: продовжувати працювати на «спецпосаді» та отримувати заробітну плату, чи звільнитись з посади і отримувати пенсію.12
Зазначена норма не поширюється на інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців, учасників Антитерористичної операції. Всі вони на будь – якій роботі будуть отримувати призначену пенсію в повному обсязі. Зміни набувають чинності з 1 квітня. До 1 травня поточного року уряд має подати на розгляд Верховної Ради законопроект, який має остаточно усунути різні підходи у пенсійному забезпеченні.
Другий блок стосується порядку виплати пенсій іншим категоріям працюючих пенсіонерів. Для них передбачено, що у період роботи виплачується 85% призначеного розміру пенсії. Це стосується лише пенсіонерів, розмір пенсії яких перевищує 1,5 розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, – 1423,5 грн. (949 х1,5).
Пенсії, призначені в розмірі менше 1423,5 грн., працюючим пенсіонерам виплачуються у повному обсязі. У працюючих пенсіонерів, розмір пенсії яких більше 1423,5 грн. і яким відтепер виплачуватиметься вона на рівні 85%, у будь-якому випадку розмір пенсії до виплати становитиме не менше 1423,5 грн.
Довідково: на обліку в районі перебувають всього1,4 тис. працюючих пенсіонерів, або 15,1% від загальної чисельності пенсіонерів (9,3 тис.). Середній розмір пенсії працюючих пенсіонерів – 1639,26 грн.
Працюючим пенсіонерам з числа інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців та пенсіонерів, пенсії яким призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, пенсія виплачується у повному обсязі незалежно від розміру.
У всіх випадках після звільнення з роботи, в тому числі зі «спецпосад», виплата пенсії поновлюється в повному обсязі з наступного дня після звільнення.
Статус пенсіонера – працюючий чи непрацюючий і, відповідно, розмір пенсії до виплати визначатиметься за матеріалами пенсійних справ та даними системи персоніфікованого обліку. Надавати окремо документи необхідно лише тим пенсіонерам, хто своєчасно не виконав передбачене законом зобов’язання протягом десяти днів поінформувати органи Фонду про працевлаштування/звільнення з роботи. Якщо документи про звільнення з роботи будуть надані після 1 квітня, виплата пенсії проводитиметься в повному обсязі за весь період, коли пенсіонер вже не працював. Якщо документів про працевлаштування, в тому числі на «спецпосаду», пенсіонер не надасть, факт роботи все одно обов’язково буде встановлено за даними системи персоніфікованого обліку. У цьому випадку пенсіонер має повернути надміру виплачену суму пенсії.
Третій блок стосується зміни умов призначення пенсій на пільгових умовах та за вислугу років.
По-перше, з 1 квітня 2015 р. поетапно змінюється вік жінок, необхідний для призначення пенсій на пільгових умовах. Вік виходу на пенсію жінок змінюється з 45 до 50 років для жінок, які народилися після 1квітня 1970 р. за списком № 1 (перелік особливо шкідливих та особливо важких професій та робіт затверджено Кабінетом Міністрів України); з 50 до 55 – для жінок, які народилися після 1квітня 1965 р. за списком №2 (перелік шкідливих та важких професій та робіт затверджено Кабінетом Міністрів України), трактористкам-машиністкам, дояркам, свинаркам, зайнятим на вирощуванні тютюну, робітницям текстильного виробництва, водіям міського пасажирського транспорту. Цей процес відбуватиметься поступово протягом 10 років – кожного року на 6 місяців. Зазначена зміна є необхідністю узгодити пільговий пенсійний вік жінок із загальним пенсійним віком для жінок, який поетапно змінюється, починаючи з 1 жовтня 2011 року. Також поетапно на 6 місяців за рік змінюється загальний стаж роботи для призначення пенсій на пільгових умовах. При цьому необхідна тривалість пільгового стажу залишається без змін.
По-друге, на 5 років поетапно протягом 10 років на 6 місяців за рік змінюється тривалість загального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, а для окремих категорій працівників – необхідної вислуги років. Це стосується, зокрема, робітників локомотивних бригад, працівників на польових геологорозвідувальних роботах, робітників на лісозаготівлях і лісосплаві, плавскладу флоту, працівників освіти та охорони здоров’я, артистів та ін. При цьому, умови призначення пенсій за вислугу років в частині тривалості раніше набутого спеціального стажу залишаються незмінними.
Наприклад: вчитель, лікар, які на 1 квітня 2015 року відпрацювали по 25 років, зможуть у будь-який час після звільнення з роботи скористатись своїм правом та оформити пенсію за вислугу років.

Залишити коментар