E-health – буде з 1 січня?

Не впевнені наші громадяни, що із охороною їхнього здоров’я все стане гаразд – і після реформування медичної галузі! Он навіть якісь незначні перебої у програмі “Доступні ліки” викликали тривогу та запитання у зв’язку з цим й до районної газети, з проханням роз’яснити ситуацію.

Головний лікар Корюківського центру первинної медико-санітарної допомоги Світлана Лещенко у розмові з кореспондентом заспокоює земляків, що – кошти на фінансування цієї програми є і рецепти лікарі виписують. Можливо тільки, що у другій половині грудня не будуть виписувати, бо не зможуть тоді оплатити ті рецепти – через велике навантаження наприкінці року на казначейство…
Світлано Віталіївно, а що конкретно чекає жителів району найближчим часом у руслі триваючої реформи?
– Реформа первинної ланки охорони здоров’я розпочнеться з 1 січня 2018 року. Наголошую – тільки розпочнеться, тобто не все відразу буде зроблено, а поступово! А коли саме почнуться якісь практичні кроки, то це залежить від багатьох обставин, у тому числі від фінансування нашого Центру.
– Кажуть, громадянам треба буде укладати якісь договори з лікарями?
– Не договори, а декларації, які укладатимуться в електронному вигляді. Виглядатиме це приблизно так. У кожного лікаря первинної ланки, як у Корюківці, так і у сільських амбулаторіях (де є лікарі), на столі повинен стояти стаціонарний комп’ютер чи ноутбук, підключений до Інтернету. На цих комп’ютерах буде встановлена єдина для всіх програма, називається вона e-health (е – електронне, друге слово англійською означає “здоров’я”). Ця єдина електронна система підключена до обласного центру інформаційно-аналітичних технологій (ОЦІАТ), тобто установи медичної статистики, куди звітують всі наші галузеві заклади.
І от приходить пацієнт до нашого лікаря, котрого він хоче собі обрати, так би мовити, “охоронцем свого здоров’я”. При собі треба мати паспорт, ідентифікаційний номер та мобільний телефон. Медсестра вносить дані пацієнта у комп’ютерну систему. На телефон громадянина приходить СМС з кодом. Він називає цей код лікарю, той вводить у систему і підписує декларацію своїм електронним підписом. Після цього декларація вважається укладеною. І вона роздруковується на принтері, віддається пацієнту на руки. Хоча на сьогодні нема у кожного нашого лікаря ні комп’ютерів, ні принтерів. Щоб забезпечити ними, потрібно близько 200 тисяч гривень. Свою допомогу в цьому обіцяв народний депутат Анатолій Євлахов. І думаю, що ми будемо готові до такої роботи у визначений строк. Однак, повторю, 2018 рік буде перехідним періодом.
А скільки є таких лікарів, з якими громадяни укладатимуть декларації? І може так бути, що деякі з цих медиків не наберуть потрібної кількості пацієнтів?
– З усіма лікарями ЦПМСД – сімейними, терапевтами, педіатрами – пацієнти укладатимуть декларації. За дітей це робитимуть їхні батьки. Кожен лікар має набрати собі десь 2 тисячі пацієнтів. У нашому Центрі (у тому числі в сільських лікарських амбулаторіях) на сьогодні є 6 сімейних лікарів, 5 терапевтів і 4 педіатри. Можна назвати їх поіменно. Це терапевти Корюківської міської лікарської амбулаторії – Микола Васянович, Володимир Гетьманчук, Тамара Мергель, Марія Воловчик. Сімейні лікарі – Наталія Шматок, Ірина Гордієнко, Світлана Лещенко. Педіатри – Світлана Резніченко, Наталія Ариніч, Наталія Васянович, Любов Товстоног. У Наумівській сільській лікарській амбулаторії – сімейний лікар Ірина Генсіцька, Сядринській СЛА – сімейний лікар Ігор Кулик, Холминській амбулаторії – сімейний лікар Любов Осадча і терапевт Віктор Охріменко. І от майже 27 тисяч осіб населення району укладатимуть з ними декларації. Хоча статистика тут не така проста: декларації можна укладати без прив’язування до місця постійного проживання пацієнтів. Тобто можна вибрати собі лікаря де завгодно, хоч і в Чернігові чи Києві.
– Отже, фактично у лікаря може набратися менше пацієнтів, ніж потрібно?
– Якщо якийсь лікар, наприклад, набере лиш сто пацієнтів, то нема сенсу тримати його на посаді у Центрі. Адже заробітна плата залежатиме саме від кількості пацієнтів. У рік на кожного пацієнта Національна агенція здоров’я (яка ще буде створюватися) – перераховуватиме з державного бюджету на рахунок Центру певні кошти. На сьогодні це 370 грн. на кожного хворого, далі обіцяють збільшувати суму. Ці гроші йтимуть на рахунок ЦПМСД. Можна приблизно порахувати: 370 грн. множимо на 2000 пацієнтів, виходить 740000 грн. Ділимо на 12 місяців – 61,6 тис. грн. Але з цих грошей треба заплатити зарплату двом медсестрам при лікарю, певний відсоток відрахувати на зарплати адмінперсоналу (головний лікар, бухгалтери, прибиральниці, водій, завгосп). Залишається близько 20 тис. грн. лікарю. Це якщо так, як намічено, буде… З оплатою комунальних послуг повинна допомагати громада. На пальне, медикаменти, пільгові ліки – держава фінансуватиме.
Для людей послуги залишаться “безплатними”?
– На первинному рівні відвідування сімейного лікаря, терапевта, педіатра – будуть безоплатними для пацієнтів, це забезпечуватиметься з державного бюджету. А на другому рівні – реформи розпочнуться з 2019 року. Ми як обслуговували громадян, так і будемо. Реформа передбачає, що Центри не будуть бюджетними установами, а перетворюватимуться на комунальні некомерційні підприємства, які зможуть фінансуватися і з державного, і з місцевого бюджетів, і надавати якісь платні послуги. Незалежно від того, які б реформи не відбувалися, ми обіцяємо, що жоден житель нашого району не залишиться без медичної допомоги!

Залишити коментар