Глаукома – підступна хвороба очей

Що таке глаукома? Глаукома – це хронічне прогресуюче захворювання, що приводить до необоротної сліпоти. У зв’язку з підвищеним внутрішньоочним тиском при глаукомі відбувається руйнування клітин сітківки, атрофується очний зоровий нерв, і зорові сигнали перестають надходити в головний мозок. Людина починає гірше бачити, порушується периферичний зір, в результаті чого обмежується зона видимості. Згадки про глаукому зустрічаються ще в роботах Гіппократа,  датованих 400-м роком до нашої ери, однак сучасні уявлення про глаукому почали складатися тільки в середині IX століття. В даний час під глаукомою розуміють досить велику групу захворювань, часто різного походження та з різним перебігом. До сих пір немає єдиної думки про те, що є причиною розвитку цього недугу, проте за відсутності лікування їх результат однаковий – атрофія зорового нерву і сліпота. В той же час встановлено ряд факторів, що підвищують вірогідність появи захворювання, їх називають факторами ризику. До них входять:

 • люди старше 60-70 років, які навіть не пред’являють скарг на очі;
 • люди після 40 років, у яких:
  • внутрішньоочний тиск знаходиться в верхній межі норми;
  • різниця між внутрішньоочним тиском правого і лівого очей складає більше 5 мм рт. ст .;
  • різниця між внутрішньоочним тиском, виміряним вранці і ввечері, складає понад 5 мм рт. ст .;
 • люди з високим ступенем короткозорості після 40-50 років,  а також з високим ступенем далекозорості (особливо жінки після 50 років);
 • люди з підвищеним внутрішньоочним тиском, незалежно від віку;
 • люди зі зниженим або підвищеним (щодо вікової норми) артеріальним тиском;
 • люди з діабетом, ендокринними, нервовими і серцево-судинними захворюваннями;
 • люди, які перенесли травми очей, запальні захворювання (увеїти, іридоцикліти та ін.) очей, операції на очах;
 • родичі (в тому числі далекі) хворих глаукомою зі схожими особливостями будови ока;
 • люди, що проходять тривалий курс лікування гормональними препаратами.

В більшості випадків захворювання починається і тече безсимптомно. Пацієнта нічого не турбує. На даному етапі тільки окуліст може виявити початкові ознаки захворювання шляхом вимірювання внутрішньоочного тиску та огляду структур ока. І тільки з часом з’являються симптоми, що турбують пацієнта – це  біль, різь, відчуття тяжкості в очах, звуження поля зору, затуманення зору, поява “сітки” перед очима, при погляді на яскраве світло, наприклад, на лампу, перед очима з’являються «райдужні кола», погіршення зору у вечірній і нічний час доби, відчуття зволоження ока, незначні болі навколо очей, почервоніння очей. Найбільш важкий з них – це виникнення дефектів поля зору. При виникненні їх – деякі предмети начебто зникають з видимості. З часом дефекти збільшуються і це може привести до повної сліпоти. Як вже відмічалось вище, глаукома є прогресуючим захворюванням, тому без лікування симптоми захворювання будуть збільшуватись і навпаки, раннє призначення лікування може надовго загальмувати прогресування глаукоми і зберегти пацієнту працездатність і якість життя.

Існує три основні методи лікування глаукоми: медикаментозне, лазерне та хірургічне. Метод лікування обрати може тільки лікар. Лазерне лікування глаукоми безболісне, недовготривале за часом і проводиться амбулаторно, але нажаль, промінь лазера допомагає тільки 15% хворим. Для переважної більшості пацієнтів, які страждають на глаукому, найефективнішим є хірургічна операція. Операція може бути успішно використана при будь-якій формі глаукоми, яка не компенсується консервативним лікуванням.

Консервативне лікування глаукоми складається із гіпотензивної терапії та медикаментозного лікування, направленого на покращення кровообігу і обмінних процесів в тканинах ока, оздоровлення умов життя і раціонального харчування. Кожний хворий глаукомою, окрім повсякденного лікування (без всякої перерви) під постійним контролем лікаря, повинен знати основні правила, які стосуються харчування і загального режиму. Які ж вони?

Оскільки хвилювання виводять нервову систему зі стану рівноваги, необхідно уникати нервові потрясіння. Глаукомному хворому необхідно підтримувати урівноважений настрій. Найважливіше – це створити спокійне повсякденне оточення як на службі, так і в побуті. Хворим на глаукому протипоказана важка фізична праця, підняття важких речей, а також праця, пов’язана з низьким положенням голови. Хворим необхідно уникати утруднення кровообігу, тому не слід носити щільних комірців, краваток, тісних пасків. Сон має велике значення в режимі глаукомного хворого. До сну необхідно провітрювати приміщення, спати при високому положенні голови і не менше 8 годин. Протипоказана робота при поганих умовах освітлення, напруження зору в сутінках, носіння сонцезахисних окулярів з темними скельцями. Окуляри можна носити світло-зелені або світло-димчасті. По цій же причині рекомендується користуватися зеленими абажурами на декількох лампах. Дивитись телепередачі можна тільки в освітленій кімнаті. Їжа глаукомного хворого повинна бути переважно молочно-рослинна, особливо слід уникати м’ясних екстрактів, тому супи і борщі повинні бути вегетаріанськими. М’ясо можна вживати 3 – 4 рази на тиждень у відвареному вигляді. Головне в харчуванні – дотримання суворого водного режиму (не більше 1,5 літрів рідини на добу, разом з супом), оскільки відомо, що надмірне вживання рідини спричиняє підвищення внутрішньоочного тиску. Так як гострі і перчені страви викликають спрагу, то слід уникати цих страв. Зовсім повинні бути виключені спиртні напої (у т.ч. пиво). Не можна вживати міцний чай, натуральну каву, міцне какао, велику кількість шоколаду, тому що всі названі харчі також можуть призвести до підвищення внутрішньоочного тиску. Прийоми їжі повинні бути частими – 4 рази на добу і невеликими порціями. Останнє вживання їжі повинне бути за 2 години до сну.

Куріння, як фактор, що веде до інтоксикації всього організму і має несприятливий вплив на зоровий нерв, протипоказане хворим глаукомою.

Так як приплив крові до голови сприяє підвищенню внутрішньоочного тиску, то глаукомним хворим протипоказані гарячі ванни, бані, сауни. Жінкам не рекомендується знаходитись довго біля гарячої плити.

Влітку не можна приймати сонячні ванни, ходити по сонцю з непокритою головою. Корисні ранкові і вечірні невиснажливі прогулянки на свіжому повітрі, ранкова гімнастика. Не протипоказана гра в настільний теніс, їзда на велосипеді.

Кожному хворому глаукомою необхідно дотримуватись суворого режиму інстиляцій крапель, який рекомендований лікарем, не змінюючи його до наступного обстеження. Лікування повинно проводитись систематично, без пропусків і, при відсутності всяких скарг, відвідувати лікаря один раз на 3 місяці. При перших же неприємних відчуттях необхідно відвідати очний кабінет незалежно від призначеного часу.

Глаукомним хворим потрібно пам’ятати , що правильне закапування очних крапель має велике значення. Краплі закапують при відхиленій назад голові, а ще краще – в лежачому положенні. Краплі повинні попасти центр ока, тобто на рогівку. Більше 2 крапель закапувати не слід, оскільки в оці більше одної краплі не вміщується. Після закапування не слід насухо витирати очі протягом 2 – 3 хвилин.

Неможливо включити всі відомості про глаукому в цю статтю. Але  своєчасно діагностована хвороба, своєчасно розпочате і правильно призначене лікування, суворе дотримання рекомендованого режиму дозволяють зберегти зір і працездатність глаукомним хворим на довгі роки.

 

 

 

Залишити коментар