Холминська громада обирала майбутнє

29 жовтня відбулися перші вибори голови і депутатів Холминської ОТГ. Редакція «Маяка» побула цього дня на виборчих дільницях у Жуклі, Холмах, Радомці, Камці. Не дісталися хіба що Козилівки (нехай дружні козилівчани не ображаються), бо редакційний старенький автомобіль і так здолав непосильну для нього дорогу у понад 140 кілометрів!
Чого чекають люди від виборів?.. Що хочуть змінити, а що зберегти?.. Про це і сільське життя зокрема говорили ми з людьми. Деякі навіть поділилися з «районкою» тим, кому віддали свій голос. Кажуть, якщо вибір обдуманий, приховувати немає чого.

Охорону громадського порядку на дільницях забезпечували 14 правоохоронців За ходом народного волевиявлення активно слідкували також представники преси та екзит-полу.
Усі виборці, з ким довелося спілкуватися нашій «районці» цього дня, запевнили, що знайомі з передвиборними програмами кандидатів на посаду голови громади і намірами охочих бути депутатами. Більшість з них розповіли, що дізналися про це з «Маяка», деякі – прочитали в партійних агітках і лише одна людина – зі спеціальної «літератури» в агітаційному наметі…
Варто зазначити, що у кожному населеному пункті панувала своя атмосфера. Як емоційна, так і «температурна». Якщо, скажімо, на дільниці у Жуклі було дуже тепло і затишно, то у Радомці члени комісії просто замерзали у неопалювальному приміщенні школи, яка з 1 вересня не діє. Сільська рада, де, судячи з вивіски, повинна розташовуватись комісія, …на замку. Кажуть, туди пустили погрітися правоохоронців. А ось членів комісії піддали невиправданому загартовуванню – понад 15 годин дрижаків! Хочеться спитати єдине: за що так з людьми?
У решті дільниць було тепло і спокійно. Комісії працювали, люди голосували. Проте, деякі виборці все ж підмітили: якщо раніше вибори були святом (з відповідним настроєм і навіть музикою!), то тепер святкового у цьому процесі мало. Відкритішими і оптимістичнішими залишаються люди старшого віку, молодші – насторожені: «Аби гірше не стало». Та і ті, й інші вірять у краще. Якби зневірилися – не голосували б.

Холми
У селищі – дві виборчі дільниці. У фойє Будинку культури (1085 виборців) і селищній раді (1050 виборців). Голови комісій Ганна Деньгуб і Лідія Глузд кажуть, що працюють у звичному порядку. Станом на 11.00 дещо активнішими були виборці, які голосували на дільниці у селищній раді. Троє членів цієї ДВК, а також «кортеж» спостерігачів на цей час уже побули у Ченчиках, Олешні, «будинку престарілих», поїхали у Кучугури – до тих, хто голосує за місцем свого перебування («на дому»), аби всі змогли реалізувати своє право голосу.

– Абсолютно не хвилююся, – каже кандидат у депутати селищної ради 34-річна Валентина Таран. – Підтримають люди – добре, а ні – для мене нічого не зміниться, бо маю власну думку і активну життєву позицію, яку відстоюватиму і після виборів, незважаючи на результати людського волевиявлення.
Її мама, пенсіонерка Любов Кубрак (корову якої нещодавно вбило струмом – Авт.), поділилася з газетою приємною новиною – усім чотирьом господарям, які залишились без годувальниць, надано матеріальну підтримку. Руку допомоги постраждалим вчасно подали: Холминський держлісгосп, Корюківський РЕМ, керівник агрохолдингу «Урожай» Олександр Левицький, заступник директора Холминського спиртозаводу Дмитро Мединський. Холминці особливо вдячні О. Левицькому і Д. Мединському, які не мають жодного відношення до того, що сталося з худобою, але у біді людей не залишили. (Д. Мединський телефоном запевнив, що спиртозавод розрахувався і з усіма холминцями, городи яких постраждали влітку від прориву на полях фільтрації підприємства – Авт.)
Тепер господарі шукають собі корівок на місце загиблих. Любов Олександрівна ще у роздумах, бо донька Валя відмовляє матір знову обзаводитися таким господарством. Щоб тримати корову, здоров’я треба…

Колишні колгоспниці, телятниця 81-річна Катерина Кубрак і доярка 73-річна Олександра Тарабенко, а нині – пенсіонерки, понад усе хочуть, щоб у Холмах діяли лікарня, школа та всі установи, які є на цей час. Щоб субсидія була, бо без неї комунальні непідйомні не лише для пенсіонерів, а й працюючих. Зізнаються, що обидві віддали свої голоси за кандидатуру на посаду голови Олександра Шевчика. Ірину Деньгуб хотіла б бачити депутатом селищної ради Олександра Григорівна, а Тетяну Тарабенко – Катерина Захарівна.

Колишня вчителька місцевої школи, пенсіонерка Марія Гончаренко хотіла б, щоб громада була зручною для своїх жителів. А це – і облаштовані дороги, і чисті освітлені вулиці…
– Щоб Будинок культури у Холмах нарешті відремонтували, аби було де людям сход жителів провести, – каже Марія Василівна. – А ще, якби пільговий автобус для пенсіонерів пустили, як ото Ігор Рибаков робив…

Хочуть одного, але голосують за різних кандидатів холминці: 80-річний Михайло Тарабенко і 77-річний Олександр Савченко.
– Я – за Олександра Шевчика і Ірину Деньгуб, – не приховує М. Тарабенко.
– За Віталія Запорожця і Аллу Кириченко, – каже О. Савченко.
Михайло Павлович розповів, що живе на такому кутку, де і влітку у гумових чоботях ходити треба. Каже, за сприяння кандидата у депутати І. Деньгуб дорогу по його вулиці Набережній почистили, завезли піску, розрівняли. Око радується! Чи багато треба людині з 52-річним трудовим стажем? Михайло Павлович вальником лісу був у лісгоспі, у колгоспі багато років трудився, мірошником був, биків, коней пас, уночі до молотарки снопи возив…
Трактористом у колгоспі «Червоний маяк» працював Олександр Васильович. 40 років трудових має за плечима. Вони, як і багато інших людей, працювали на благо своєї землі замолоду, тож тепер на схилі літ хочуть відчути і про себе турботу.

Жукля
Голова ДВК Марія Костюк повідомила, що станом на 11.00 проголосували 72 з 260 виборців села. Малувато, але люди ще йдуть…
– Першим сьогодні проголосував, з онуком Костею, – посміхається колишній сільський голова, а нині спостерігач Віктор Мороз, який вийшов на ганок сільського клубу. Люди підходять на дільницю поодинці і гуртом. Чого очікують від виборів?
– Генеральний план треба, – каже В. Мороз. – Старий клуб он прибрати, щоб не псував вигляду села…
– Щоб земля оброблялася, – додає Микола Бичик, опалювач і прибиральник сільської ради. – І щоб дітей більше, аби школу не закрили.
– Та щоб телефони працювали, – наголошує 80-річна пенсіонерка Марія Устименко. – Бо навіть «швидку» викликати не можна (мобільний зв’язок у селі є не всюди – Авт.). Колись, як майстер працював, добре було, а тепер дощ пройшов – телефон замовк…
Радіють жукляни, що фельдшерський пункт їхній не існує, а живе! Господарює у ньому і стоїть на варті здоров’я сільчан завідувач Ніна Давиденко. Після 11-річної перерви (2005-го року пішла на заслужений відпочинок, а минулоріч повернулася до роботи) вона знову відчинила двері медпункту. Каже: не витерпіла!
– Будь-якою справою горіти треба! Абияк тут не проходить, – каже жінка. – А у нас за десятиліття, може, десять медпрацівників змінилося, а дух медицини – зник. Кузня якась, а не медпункт! От я і вирішила: пороблю ремонти і – знову на пенсію, але вже зі спокійною душею…
Все тут у неї під контролем: від документації – до фарби і цвяха. Господарську руку видно одразу. Фельдшерський пункт пофарбований, обнесений новеньким парканом (Н. Давиденко каже, що матеріалами допомогла партія «Батьківщина», фінансово – «Наш край»). Зсередини ще тривають ремонти. Грубку переробили, обклали плиткою, поклеїли шпалери, та це ще не все. Термінової заміни потребують старезні вікна і фундамент, який «відійшов» від веранди. «Треба у когось допомоги просити, самі не осилимо», – констатує медпрацівник.
Щодня сюди за меддопомогою звертаються до десяти сільчан. Обслуговує Ніна Іванівна і півсотню сільської дітвори, серед якої 26 школярів і 20 дошкільнят…

Камка
Тут найменше виборців – 149. Голова ДВК Тамара Скороход зазначила, що до опівдня проголосувало 89, і «на дому» – 13. Тобто, майже всі вже сказали своє слово…
Біля клубу – його директор і кандидат у депутати 38-річний Володимир Івахненко. Розповідає, що село хоч і маленьке, але люди у ньому заслуговують на увагу і турботу влади.
– Головне для нас – дороги, – каже В. Івахненко. – Шлях до Холмів потребує ремонту, хоча б «латок». Два ставки чистити треба, – перераховує далі. – Майданчик дитячий добудувати і дообладнати пісочницею, гіркою, лавочками, може, каруселькою… Обов’язково підтримувати чистоту села – контейнер на пластик встановити у центрі і для сміття – на ставку… Зберегти фельдшерський пункт, клуб… Пенсіонерів не забувати, забезпечувати їх дровами. І щоб хоча б раз на тиждень автобус ходив…
Основні претенденти на посаду голови громади – Запорожець і Шевчик. Між ними і точитиметься боротьба. Обіцяють багато, та чи виконають?.. – каже наостанок кандидат у депутати, від якого теж люди чекатимуть на обіцяне.

Радомка
Головує на дільниці Валентина Карпенко, директор місцевого Будинку культури.
– У нас 362 виборці (з яких опівдні вже проголосували 141 – Авт.), але мо` 120 з них тільки зареєстровані у селі, а самі ж виїхали, – каже Валентина Іванівна. – 47 голосують «на дому»…
Сільчани бідкаються, що погана дорога до Холмів, що немає у селі роботи, молодь виїжджає у міста… Болить душа у людей і за добротне приміщення цьогоріч закритої школи: «Треба з ним щось робити, бо розберуть». З 1 вересня восьмеро школярів навчаються у Холминській школі і стільки ж – у Погорільцях.
– Як закривали у селі школу, приїхали із району (Семенівського – Авт.) і повигрібали звідти все, – обурюється місцева жителька, оператор газорозподільної станції 56-річна Ірина Хоменко. – Та ще й усі металеві конструкції із стадіону (футбольні ворота, спортивні бруси) хотіли забрати! Люди не дали. Як це так? У нас же теж діти є… Можливо, краще було б згромадити одну громаду, а не розбивати на декілька?.. – міркує вголос Ірина Павлівна. – Чи матиме наша громада достатньо грошей, чи тільки на зарплату начальству?.. Та, попри все, віримо у краще і хочемо вже скоріше прилучитися до Холмів, щоб життя якось устаткувалося.
З надією дивиться у майбутнє Холминської громади і колишній переселенець з Луганська, а нині – місцевий житель Віктор Маймур. З дружиною вони у Радомці вже три роки живуть. Господарство тримають, городи – як усі. Живуть, щоправда, на одну його пенсію.
– Пенсійна справа дружини Тетяни залишилась у Луганську, – розповідає чоловік. – Діти у Києві замовили пропуск, тепер треба їхати туди і забирати…
40 років Віктор Іванович не випускав з рук керма, трудився і в автопарку, і далекобійником, і де тільки не працював! А тепер автобус на власні очі бачить лише раз на тиждень – приватник здійснює рейси на Семенівку…
Приїжджі влилися у сільську родину і завдяки …двом баянам Віктора Маймура!
– Так гарно грає Іванович! – нахвалює односельця І. Хоменко. – Ми вже і в «Поліському колі» участь брали! Хороші вони з дружиною люди, а діти які у них чудові!..
– Діти у нас пізні, семеро (двоє живуть у Фінляндії, решта в Україні). Тож і онуків маємо ще тільки десять… – посміхається Віктор Маймур.
Чого ж очікують від нового голови громади і депутатів?
– А що чекати?.. Будуть гроші у громаді – можливі позитивні зміни, а ні – депутати будуть зв’язані по руках і ногах, – констатує чоловік. – Будь-які зміни починати треба із влади «наверху»… Фото автора

Р.S. Це було 29 жовтня. Вибори у Холминській ОТГ – позаду. За офіційними даними територіальної виборчої комісії відомо, що головою Холминської селищної ради обрано директора школи Олександра Шевчика. З перевагою у 379 голосів він обійшов Віталія Запорожця, обраного селищним головою у 2015 році ( ще з більшим відривом – двох інших кандидатів).

Залишити коментар