Грибів ще ніде немає…

Торік чи не вперше наша родина не ходила жодного разу по гриби. Осінніх взагалі не було. А як цього року?
Цікавимося у мешканців населених пунктів, де завжди був гарний урожай на ці лісові дари. Гриби ще ніде не прокинулися. Місцеві люди кажуть, що дощі, які днями випали, не намочили достатньо землю. А у лісі – й поготів. Та якщо швидко не похолоднішає, з’являться тумани – земля почне «цвісти», тобто ростиме грибниця. Чи будуть білі, важко сказати, а маслюки, зеленки, опеньки – повинні б. У Буді розповіли, що влітку, після дощу, у їхніх лісах кілька днів збирали лисички і боровички. Тижнів два – три носили білих красенів і з рибинських лісів, багатенько було, бо там справжні лісові хащі, де найдовше утрималася волога. Однак спека, що потім надовго встановилася – знищила усе.
Цього літа, як і минулоріч, сільські мешканці дуже страждали через падіння рівня води у колодязях. Виручали місцеві водогони – у Білошицькій Слободі, Домашлині – відсотків п’ятдесят населення ним користується, Прибині (хто роками обходився своїм колодязем, тепер вирішив приєднатися до водомережі). А у Камці хоч водогін і є, колишнього колгоспу, та люди ним не користуються. Хоча хтозна, як далі буде – колодязі ж пересихають. У багатьох селах взагалі немає водогонів, і не всюди населення влаштовує якість живильної рідини з власних свердловин. Так, у Буді попробували чи не через кожен двір, а використовують цю воду лише для худоби та інших господарських потреб. І у Домашлині та Жуклі вона надто залізом відганяє, дуже жорстка і аж червона. А в Прибині, Камці, Рейментарівці, Рибинську – непогана. У Козилівці сільського водогону немає, та є п’ять – шість криничок зі смачною джерельною – люди беруть. Щоправда, не всі ще вони розчищені.
Кажуть, коли багато ліщини, то грибів не буде. Отже, цього літа ліщина добре вродила у рейментарівських лісах, жуклянці говорять – малувато було, рибинці скаржилися, що в основному порожня висіла на гілках. Натомість минулого року, хто не лінувався, горіхами запаслися, а надто їх багато тоді вродило у «холминській зоні».

Залишити коментар