Іржа корупції: продати репутацію за три купюри…

ecdd51da657044fd85f6472210db2fd8.i370x277x381

Усі ми говоримо про бажання жити у правовій, справедливій державі. Та на шляху до неї багато перешкод. Зокрема, роз’їдає, мов іржа, наше суспільство корупція. І всі ми наче звикли до цього. Але треба боротися з тим ганебним явищем, інакше нормальної цивілізованої країни не збудувати. А щодо носіїв корупції, то, щоб побачити їх, далеко ходити не треба. На жаль, корупціонером може виявитися навіть знайома службова особа. Чи думає вона, що чинить? Бо ж кажуть: людина роками працює на свою добру репутацію, загальну думку про неї, а потім репутація працює на людину. Зруйнувати ж цей образ можна одним поганим вчинком!

До обов’язків цього лікаря входило й проведення первинних, періодичних та позачергових наркологічних оглядів громадян для виявлення хворих на алкоголізм, наркоманію і токсикоманію, також визначення наявності чи відсутності наркологічних протипоказань до виконання функціональних обов’язків та провадження певних видів діяльності. Після проведення наркологічного огляду громадянину видається сертифікат. Обов’язковий попередній і періодичний медичний огляд проводиться для працівників, зайнятих на важких роботах чи зі шкідливими і небезпечними умовами праці, або таких, де є потреба у професійному доборі. До таких професій віднесені й робітники, які виконують роботи на висоті.
І ось на початку липня до лікаря звернувся чоловік, який мав намір працевлаштуватися стропальником до чернігівської будівельної організації. Стропальника чекала фізична праця на відкритому повітрі й на висоті, що вимагало отримання сертифікату з відміткою щодо наркологічних протипоказань для виконання таких робіт. А цей чоловік протягом 2010-2014 років перебував на диспансерному обліку у лікаря-нарколога ЦРЛ з діагнозом, що вказував на психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання наркотиків. Він був залежний від таких речовин і раніше притягувався до кримінальної відповідальності.
Отож з метою проходження обов’язкового медичного огляду для працевлаштування чоловік прибув у кабінет до лікаря. І запитав його про можливість зняття з наркологічного обліку, оскільки він протягом кількох останніх років не вживає наркотичних засобів, веде нормальний спосіб життя та намагається влаштуватися на роботу. А лікар сказав, що готовий зняти пацієнта з диспансерного наркологічного обліку та видати документи для працевлаштування – висловивши при цьому й прохання надати йому за вчинення таких дій “винагороду”, тобто неправомірну вигоду в розмірі 300 доларів США, на що чоловік погодився. Через кілька днів лікар заповнив сертифікат про відсутність у вказаної особи протипоказань для роботи на висоті, зареєстрував цей документ в журналі обліку видачі сертифікатів, підписав, засвідчив печатками лікаря і лікарні… І одержав за це, говорячи мовою судового вироку – використовуючи своє службове становище, умисно маючи на меті матеріальне збагачення та діючи з корисливих мотивів – 300 доларів, або за офіційним курсом на той день – 3501 гривню… Хабар був у вигляді трьох грошових купюр по 100 доларів кожна.
Та після отримання їх лікарем до його кабінету зайшли працівники міліції разом з понятими! Упійманий на гарячому віддав їм ті зелені папірці, позначені спеціальними хімічними речовинами (люмінофорами), які під дією ультрафіолетових променів яскраво світяться. Забруднені ними у прямому і переносному значенні руки хабарника світилися жовтим кольором (ото справді – “жовтий диявол” попутав!), а на купюрах блакитно світився напис “хабар”… Пізніше лікар винним себе визнавав частково, мовляв, він не вимагав вказаної суми, навпаки, пацієнт неодноразово пропонував йому кошти у сумі 3000-4000 гривень. І взяв він гроші для того, щоб зробити у своєму лікарняному кабінеті ремонт. Він каявся у скоєному і просив суд звільнити його від кримінальної відповідальності з взяттям його на поруки трудовим колективом ЦРЛ, бо він зробив належні висновки. І незалежно від того, надав би йому пацієнт гроші чи ні – він би зняв його з обліку в наркологічному кабінеті та видав би сертифікат про проходження профілактичного огляду.
А чоловік, котрий хотів стати стропальником, свідчив на судовому засіданні, що лікар натякав, мовляв, у його кабінеті давно не було ремонту. Пацієнт сказав тоді, що може дати 4000 гривень. Медик висловив побажання, щоб приніс йому в кабінет, а через касу не платив. Чоловік зрозумів, що від нього вимагають хабар. Поїхавши до Чернігова, звернувся у міліцію, де написав відповідну заяву. Далі його запросили до райвідділу міліції, де у присутності понятих вручили оброблені люмінесцентними реч­о­винами купюри. З ними пішов до лікарні, де й вручив Б. Той спитав, чи не фальшиві, й поклав у кишеню…
Крім показань свідків, вина обвинуваченого доводилась також даними аудіо- та відеоконтролю, зафіксованими спеціальними технічними засобами у публічно доступному місці (службовому кабінеті лікаря-нарколога). Там є пряма мова, як от: “что ви там хотели, спонсорський внесок на развитие кабинета внести?”, “здесь 300, как договаривались”, “настоящие?”… Судом також встановлено такі обставини, які пом’якшують покарання обвинуваченого. Він вчинив злочин вперше, щиро розкаявся в отриманні неправомірної вигоди, добровільно віддав працівникам міліції гроші та має на утриманні двох малолітніх дітей. А щодо передачі на поруки трудовому колективу ЦРЛ, то це, на думку суду, не підлягає задоволенню. За час роботи лікаря у ЦРЛ з 2003-го по 2014 рік трудовий колектив не зміг позитивно вплинути на обвинуваченого з метою недопущення зазначеного діяння, і відсутні гарантії, що протягом року з моменту передачі на поруки відбудеться повне перевиховання останнього. Та й обвинувачений свою вину у скоєному визнав частково, що унеможливлює задоволення клопотання трудового колективу про передачу на поруки. Суд вважав, що перевиховання обвинуваченого без ізоляції від суспільства можливе, за умови призначення йому основного покарання у вигляді штрафу на користь держави. Враховано й те, що позбавлення обвинуваченого посади лікаря-нарколога негативно вплине на надання медичних послуг населенню району.
Тож суд призначив Б. покарання у вигляді штрафу на користь держави – у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто у розмірі 17000 гривень. Не позбавлено його права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю. Стягнуто з нього й судові витрати на проведення експертизи спеціальних хімічних речовин. Отака вартість “уроку” для того, хто піддався злочинному впливу корупції.

У вересні Корюківський районний суд виніс вирок у резонансній справі про одержання неправомірної вигоди (хабара) лікарем-наркологом центральної районної лікарні Б. Що ж передувало цьому і призвело до такого сумного фіналу?

Олексій ШКІЛЬНЮК, прокурор  Корюківського району

Один коментар

  1. вуж говорить:

    Випити забажав, от i результат.

Залишити коментар