«Ключі» від картки

Пам`ятаєте крилатий вислів: «Може, тобі ще й ключі від квартири дати, де гроші лежать?..» Сьогодні він, як ніколи, актуальний, тільки у більш сучасній інтерпретації. Інколи ми самі називаємо шахраям і номер банківської картки, і навіть ті кілька магічних цифр біля магнітної стрічки, про важливість яких і самі навіть не здогадуємося. Так сказати, усі електронні ключі – в руки злодюзі.

Усі імена змінено.

«Підходяща»-історія перша

Олена вирішила продати весільну сукню, розмістивши оголошення на інтернет-сайті безкоштовних об`яв. Невдовзі зателефонували. Чоловічий голос сказав, що і сама сукня, і її вартість у 4000 гривень, його влаштовують. Гроші він може «перекинути» на картку. Жінка, як і годиться, повідомила адресу картки. А за кілька годин зателефонував вже інший чоловік, який назвався представником банку (пізніше правоохоронні органи з`ясують, що дзвінок надійшов з Харківської області, а банк – у Дніпропетровську). Голос із слухавки запитав, чи чекає жінка на електронний переказ. Корюківчанка відповіла, що так, чекає. Тоді чоловік продовжив, мовляв, зарплатна картка, номер якої вона надала, не підходить для здійснення платежу, оскільки вона призначена для фізичної особи, а платник – юридична. «Чи немає у вас іншої картки, якою можна скористатися. А якщо є можливість ще й підійти до банкомату – взагалі було б добре», – сказав чоловік. Взявши усі наявні картки для здійснення платежів, Олена підійшла до банкомату. Спробувала скористатися електронною карткою для соцвиплат. «Не підходить», – почула від представника банку. Підійшла третя картка – кредитна, на рахунку якої було 17 тис. гривень. «Вам зараз прийде смс-повідомлення, – сказав представник, наберіть пін-код – підтвердження. Потім було інше смс-повідомлення. І знову – підтвердження. «На жаль, не підходить, – сказав чоловічий голос у слухавці, – може у когось з рідних є інша картка?..». Коли телефонна розмова скінчилася, на мобільний телефон жіночки прийшло повідомлення з банку, що з її картки знято шістнадцять тисяч гривень двома платежами…

«Зіпсована»- історія друга

На мобільний зателефонували. Представник банку, так назвався молодик, повідомив, що із зарплатною карткою Андрія Макаровича щось не так. Що конкретно зіпсувалося у банківській системі, чоловік не зрозумів – занадто багато банківських термінів. А от що робити, аби не залишитися без нарахованої зарплатні, йому пояснили чітко. Скориставшись терміналом, назвав кілька цифр, які були написані на картці. На мобільний прийшло повідомлення, спочатку – незрозуміле, а потім – чітке: з рахунку зняті всі чотири тисячі.

«Порожня»
історія третя (зі щасливим кінцем)

Михайло вирішив продати стару автівку. Розмістив об`яву в Інтернеті. Того ж дня і зателефонували. Розмова коротка: все влаштовує, гроші перешлемо, називайте номер картки. А невдовзі зателефонували з іншого телефону: «Я працівник банку, – сказав чоловічий голос, – щось із карткою не те, треба перевірити. Коли будете біля банкомату, зателефонуйте!» Вже біля банкомату, коли картка була у терміналі, Михайло запідозрив щось неладне, але, розповідає, наче ману хто накинув. На прохання назвати цифри на картці, що надруковані з іншого боку, спитав: «Так ви ж у банку, ви повинні їх знати?.. На що голос спокійно відповів, мовляв, я ж у вас не питаю дівоче прізвище вашої мами… Саме це питання змусило відкинути підозри, оскільки воно є контрольно-перевірочним для ідентифікації працівником банку самого клієнта. На мобільний Михайла прийшла смс-ка. У поспіху він не прочитав, побачивши тільки останні цифри. «Чи немає у вас іншої картки?», поцікавилися у слухавці. «Немає», – відповів корюківчанин. «На жаль, з перерахуванням коштів ми вам допомогти не зможемо, – почулося у відповідь і телефонна розмова перервалася. Вже потім, уважно прочитавши останнє смс, Михайло зрозумів – таки відчуття, що його намагаються обдурити, було правильним. У електронному повідомленні було написано, що суму у 5000 тис. гривень зняти з його картки неможливо, оскільки коштів недостатньо на рахунку.

Як діють шахраї?

На інтернет-ресурсах «виловлюються» свіженькі оголошення. Вам телефонують, і ви, звичайно, безмежно радієте, що так швиденько знайшовся покупець. Ось-ось омріяна сума буде у вас на картрахунку. Але не все так просто. Існує припущення, що серед подібних шахраїв є колишні працівники банків, які знають, як треба розмовляти з клієнтами, аби жодного сумніву не виникало, що телефонний дзвінок надходить саме з банку. У вас навіть пін-код можуть не питати, лише цифри на пластиковій картці, скажімо ті, що з іншого боку картки під магнітною стрічкою. Адже ви навіть і не здогадуєтесь, що назвали код доступу такого рівня, при якому і «пін» непотрібний. Таким чином, ви самі віддаєте «ключі від власної квартири, де гроші лежать» у руки шахраїв.

Інформація  і зброя, і антизброя!

Подібні історії останнім часом все частіше мають місце. Воно і не дивно, у ногу з прогресом крокує і шахрайство. Чи вигадає хто протиотруту від шахраїв? Ми можемо запропонувати лише профілактику. Запам`ятайте назавжди:
Є два набори цифр, які окрім власника пластикової картки, не повинен знати ніхто: пін-код картки і цифри під магнітною стрічкою з іншого боку картки (якщо є). Банківський працівник ніколи не запитає у вас цієї інформації, і тим більше, не запропонує вам ввести її для перевірки дієздатності картки. Справжньому банківському працівнику достатньо лише номера вашої картки, щоб її перевірити. Якщо дійсно, там щось не так!
Цифри під магнітною стрічкою – це такий собі другий рівень захисту: тричі неправильно ввели «пін», скористайтеся допоміжним, щось на зразок «пук-коду» у мобільному зв`язку. Правда, не на всіх картках є подібна інформація. Але якщо таки є, то вона також конфіденційна. У разі втрати картки – швиденько повідомте банк, щоб ніхто не зміг скористатися ні вашим «піном», ні «пуком».

Чи багато в нас ошуканих?

Такої статистики немає, але у Корюківському райвідділі міліції говорять – достатньо, щоб нарешті раз і назавжди зрозуміти – час вчитися на чужих помилках, а не поповнювати ряди ошуканих. Махінації з банківськими картками – це лише верхівка айсберга сучасного шахрайства. Останнім часом тільки випадків з псевдо-пластиковими вікнами – десять. Із Чернігова приїздять молодики, які обіцяють швидко і дешево поставити вікна. Якщо у вас немає грошей, вам тут же оформлять кредит у банку. І представник банку – поряд, у машині приїхав вас ощасливити. Коли ви підпишете всі домовленості – фірмачі зникнуть, залишивши по собі лишень невиплачений кредит. За словами працівників правоохоронних органів, часто фірми «липові», але є одна, яка не відмовляється від обіцянок, лише під час оформлення договорів – ціна, скажімо, на пластикові вікна була одна, а зараз – інша. Тому і не встановлюють. Принаймні цим пояснюють власну бездіяльність.
Серед ошуканих є такі, що перерахували гроші на рахунок інтернет-магазину, на цьому співпраця і закінчилася. У одному із сільських господарств району, наприклад, добрив, замовлених через Інтернет, чекають і досі. І все тому, що у Інтернеті – дешевше. Знати б, як кажуть, де впадеш…
І все ж, народна мудрість говорить: довіряй, але перевіряй. Перевірити можна і того, хто представився працівником банку, зателефонувавши на гарячу лінію банківської установи. Телефони – на картці. Перевірити можна і інтернет-магазин, перечитавши відгуки. А якщо є сумніви і немає інформації, то краще пригадати іншу народну мудрість: безкоштовний сир – лише у мишоловці. Недарма її, мудрість, залишили нам пращури. Завжди були охочі до легкої наживи.

Залишити коментар