Коли ж візьмуться за дороги?

На ремонт і експлуатацію доріг загального користування у 2017 році область витратила 626,8 мільйона гривень, з них понад 203 мільйони – кошти «митного експерименту».

Теорія…
З 1 січня 2018 року дороги загального користування місцевого значення (4760,2 км), якими раніше опікувалася Служба автомобільних доріг і належали вони до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України, передані облдержадміністраціям (управлінням капітального будівництва). А це, переконаний голова облдержадміністрації Валерій Куліч, дозволить цього року залучити понад 400 мільйонів гривень Державного дорожнього фонду на утримання шляхів місцевого значення. Корюківщина, за словами губернатора, повинна отримати майже 18 мільйонів, з яких – близько 10 мільйонів – на ремонт сільських доріг.
У райдержадміністрації поки не мають ніякої інформації щодо розподілу відповідних коштів. Начальник відділу ЖКГ, будівництва, містобудування та архітектури Валентина Сидоренко каже, що попередньо, тобто ще торік, РДА подавала пропозиції стосовно ремонту доріг перелюбського, забарівського, рибинського, рейментарівського напрямків. Якщо надійдуть 18 мільйонів – будуть розподіляти. Минулого року наш район отримав на ці цілі лише 878 тисяч. Витратити їх мали на лагодження автошляхів: Сядрине – Савинки (138 тис.), Корюківка – Наумівка – Охрамієвичі (506 тис.), Соснівка – Буда (105 тис.), Сахутівка – Домашлин (129тис.). Чи саме так розпорядилася Служба торік цими коштами – район не знає, бо ніхто перед ними не звітував…
За даними офіційного запиту ГО «Громекс» до Укравтодору, відомо, що у 2016 році будівництво одного кілометра автошляху коштувало від 5 до 78 млн. грн.
5 мільйонів – мінімальна ціна будівництва односторонньої дороги 5 категорії шириною в 4,5 метра. 78 мільйонів – максимальна – дороги 1 категорії від 4 до 8 смуг шириною 3,75 метра кожна. Капітальний ремонт для 5 категорії оцінюється – від 2,3 до 4,6 мільйона, а для доріг 1 категорії – від 23 до 46 млн. грн. Поточний ремонт (дрібний та середній) для 5 категорії оцінюється – від 350 тисяч до 1,2 мільйона гривень, для 1 категорії – від 9 до 17 мільйонів. Розцінки у 2017 році значно не змінювалися, а що буде цьогоріч – побачимо.

…І практика
До редакції звернувся житель Наумівки Андрій Пулеко, який щодня їздить у Корюківку на роботу. Він розповів, що дорога від їхнього села до райцентру – жахлива: слизько, і ніхто не посипає, погано почищена. Лише він бачив шість автівок у кюветі. Чоловік обурюється – невже не можна навести порядок?..
Газета спробувала розібратися. Як кажуть: хто винний – невістка. Так і у нас, крайній завжди мер… Ратан Ахмедов, корюківський міський голова, пояснив, що дорога на Наумівку – не компетенція об’єднаної громади. Нею має опікуватися райавтодор, тож треба запитати в них. Головний інженер філії «Корюківський райавтодор» В’ячеслав Кириченко підтвердив, що віднедавна місцеві дороги перейшли у підпорядкування облдержадміністрації (обласне управління капітального будівництва). Було оголошено тендер на їх обслуговування, який виграв райавтодор. І договір є. Але реально – райавтодор ще не має зобов’язань щодо них. У них ні техніки, ні суміші на них не передбачено. Усе необхідне є лише для доріг державного значення (Сновськ, Мена, Семенівка, Хлоп’яники, Холми, Бреч). Поки «облукс» виправить ситуацію – мо’ й зима закінчиться. Зрештою, все виглядає так, що дороги місцевого значення опинилися на другому плані. Райавтодор намагається якось вийти з непростої ситуації. У понеділок направляв техніку на «перелюбський кущ», і далі не лишатиме людей сам на сам з зимовими проблемами. Але, мабуть, на суттєве поліпшення стану обслуговування цих автошляхів поки сподіватися не варто.

Залишити коментар