Кору остерігайся, та про дифтерію пам’ятай!

Любов Товстоног

На кір хворіють там, де недостатньо вакцинованих людей. Чи варто боятися кору мешканцям Корюківщини? І чому значно серйознішу загрозу становить дифтерія? Про це говоримо із заступником головного лікаря Корюківського районного ЦПМСД Любов’ю Товстоног.

Вакцина від кору є –
безкоштовна
для дітей і дорослих!
– Любове Петрівно, понад тисяча українців у різних регіонах захворіли на кір, є летальні випадки. Чи є привід для хвилювання мешканцям Корюківщини?
– На Корюківщині вакциновано від кору понад 95% дітей (загалом, за даними МОЗ, в Україні вакцинацією охоплено 88% населення – Авт.). Це створює достатній імунний бар’єр, щоб почуватися відносно спокійно. Щеплення проти кору роблять у дитячому віці (у 1 рік і у 6 років) і воно є єдиним способом уберегтися від цієї інфекції.
Чи потрібно вакцинуватися дорослим?
– Тільки у тому разі, якщо вони не отримали двох щеплень у дитячому віці. Протипоказань до вакцинації практично немає. За останні два тижні на Корюківщині зроблено 37 щеплень дітям і дорослим. Вакцини вистачає – «Пріорікс», бельгійського виробництва – нею вакцинується весь світ. Тож кому потрібно – звертайтеся!

…і від дифтерії –
індійська
– Любове Петрівно, зі спалахами кору, країною одночасно поширюються і страхи щодо дифтерії…
– І вони небезпідставні. Дифтерія у десятки разів небезпечніша від кору! Річ у тім, що захиститися можна, лише здійснюючи вакцинацію дітей (мінімум тричі поспіль, потім ще через рік) і ревакцинацію дорослих (кожні 10 років). А без введення протидифтерійної сироватки смертність від цього захворювання сягає 50%!
Раніше в Україні вакцин вистачало, і так гостро питання не стояло. А плутанина останніх років із державними закупівлями вакцини і т.ін. призвели до того, що нині лише половина українців вакцинована від цієї небезпечної недуги (а треба – 95%!). На Корюківщині імунний захист від дифтерії мають – 25% дорослих і 80% дітей. Цього недостатньо…
Чи є вакцина від дифтерії зараз?
– Україна закупила вакцину індійського виробництва, колись нею ми постійно вакцинували населення. Достатньо її маємо і тепер, вона безкоштовна. Ця вакцина забезпечує дуже хороший імунітет, але дає і незначні реакції (не плутати з ускладненнями!), а саме: можливе підвищення температури, ущільнення у місці уколу і т.д. Якщо для декого ці реакції є стримуючим фактором, в аптечній мережі можна власним коштом придбати вакцини, які їх точно не дають. Так, чотирьохкомпонентна (проти дифтерії, правцю, кашлюку, поліомієліту) коштуватиме близько 600 гривень, шестикомпонентна (від дифтерії, правцю, коклюшу, поліомієліту, гепатиту В, гемофільної інфекції) – близько 830 гривень.
Якщо педіатрична служба контролює чітке дотримання календаря щеплень дітей, то дорослі часто не пам’ятають, коли вони востаннє ревакцинувалися від дифтерії. Отож раджу кожному дізнатися дату останньої ревакцинації від дифтерії у кабінеті щеплень ЦПМСД, і якщо термін підійшов – не зволікати!

Довідково

Кірнайбільш контагіозна гостра вірусна інфекція, тобто майже 100% контактів із носієм ведуть до захворювання. Підступність її у тому, що людина є заразною для оточуючих ще за 2-3 тижні до проявів хвороби! Перші симптоми кору схожі на грип – кашель, біль у горлі, підвищена температура, а потім – висипи по тілу, які «спускаються» з голови хворого і донизу. Кір вражає шкіру і слизові оболонки різних систем людського організму, провокуючи відповідно бронхіти, міокардити, панкреатити, менінгіти, енцефаліти, що дуже небезпечно для здоров’я людини!
Дифтерія інфекційне захворювання, спричинене дифтерійною паличкою, яка виділяє отруйні для людського організму токсини. Ці токсини вражають дихальну, нервову системи, серце, нирки, викликають параліч у місцях локації збудника (м’яке піднебіння, голосові зв’язки, бронхи).
Хвороба починає проявлятися на 3-5 день після зараження підвищенням температури і збільшенням мигдаликів. Специфічні прояви дифтерії – біло-сірий наліт або суцільна плівка на мигдалинах. Спосіб передачі дифтерії: повітряно-крапельний, рідше контактно-побутовий. У людей, які перехворіли на дифтерію, пожиттєвий імунітет не формується. Кожні 10 років захист треба поновлювати ревакцинацією!

Залишити коментар