Краще не ризикуйте!

У лісових масивах можна зустріти «мисливців», які з кошиками, відрами і навіть поліетиленовими пакетами блукають у пошуках грибів. Проте, на жаль, не всі грибники можуть впевнено відрізнити отруйні гриби від їстівних. Як результат, це може призвести до нещасного випадку. Крім того, непередбачувані наслідки чекають на тих, хто не обізнаний з правилами приготування деяких видів грибів.

Так, 21 липня на Борзнянщині до фельдшерсько-акушерського пункту с. Нові Млини звернулися зі скаргою на погане самопочуття 51-річна місцева жителька та її 25-річний син, які вживали власноруч зібрані та приготовлені схожі на маслюки гриби. Проте від поради лікаря щодо госпіталізації люди відмовилися. Коли 23 липня стан здоров’я матері й сина погіршився, вони приїхали у Борзнянську районну лікарню. Тут їм було встановлено діагноз «Отруєння грибами». Наступного дня жінка померла, а молодий чоловік і досі перебуває на стаціонарному лікуванні в реанімаційному відділенні.
У зв’язку з цим, рятувальники нагадують: збирайте і купуйте тільки ті гриби, про які достовірно відомо, що вони їстівні! Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями у різних довідниках – вони не завжди відповідають дійсності. Не куштуйте сирі гриби на смак. Вдома ще раз перевірте гриби, особливо ті, що збирали діти. Усі сумнівні одразу викидайте. Не купуйте гриби на стихійних ринках. Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута. При обробці цих дарів лісу кип’ятіть їх 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді можна варити або смажити. Обов’язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, що використовують для соління – грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік. Цим самим позбудетеся гірких речовин, що уражають слизову оболонку шлунку. Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок. Зеленушка, синяк-дубовик та деякі інші містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються. У взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння. Найнебезпечнішим з отруйних грибів є бліда поганка, яку люди часто плутають із печерицями чи сироїжками. Значна кількість грибів, що досі вважалися їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд, то може статись отруєння. Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені можуть викликати – ботулізм.
Не збирайте гриби поблизу автотранспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно-небезпечних зонах; з ушкодженою ніжкою, старі, в’ялі, червиві або ослизлі.

Олександр Росохач, начальник районного сектора управління
державної служби з надзвичайних ситуацій, підполковник служби
цивільного захисту

Залишити коментар