Купання по-корюківськи

Хто хоча б раз влітку не скупався, той позбавив себе найприємнішого загартовування, яке допомагає боротися з хворобами і недугами, особливо взимку!
Влітку на кожній корюківській водоймі – аншлаги, попри те, що у місті (як і загалом по району) офіційно визначено лише одне місце для купання. Це – міський пляж. А де купаєтеся ви? Газета побувала на найпопулярніших міських водоймах і поцікавилася у відпочивальників їхнім вибором.

Міський пляж
Єдине офіційне відрізняється від інших місць купання тим, що тут проведене водолазне обстеження та очищення акваторії дна, здійснюється регулярний лабораторний аналіз води. Перед відкриттям купального сезону перевіряється пісок. Усі інші водойми району можуть бути небезпечними для життя і здоров’я відпочивальників, бо що таїть у собі дно і вода таких ставків – залишається лише здогадуватись. На міському ж пляжі є навіс від сонця і декілька «грибків», встановлено роздягальню і туалет.

Кияни Павло і Марія люблять відпочивати на корюківському пляжі

…Тут саме відпочивала колишня корюківчанка 40-річна Оксана з дітьми – 20-річним Павлом і 7-річною Марією. Близько десяти років тому Оксана мешкає у столиці, але у Корюківку навідується часто, бо тут залишилось багато родичів. У теплу пору завжди родина приходить позасмагати і покупатися на міський пляж.
– Дніпро брудний дуже, а столичні пляжі переповнені людьми, тож у Корюківці нам подобається більше, – ділиться Оксана. – Можливо, колись тут з’явиться і кіоск з кавою, чаєм, соками, морозивом, адже місто так швидко змінюється на краще!
А ось корюківчанин Сергій Шолом віднедавна побоюється купатися на місцевому пляжі, бо занепокоєний зеленуватим відтінком води, який чи то від цвітіння, чи ще від чогось?
– Зверху плавають жовто-зелено-бурі плями, вода каламутна і зеленувата, а дно покрилося якимось багном. Після купання тіло вкривається наче слизькою плівкою, – каже чоловік. – З цього приводу ходять різні чутки. Одні кажуть, що це бруд поступає з прихованих каналізаційних стоків з вулиці Червонохутірської, інші з пересторогою дивляться на фабрику, а дехто і взагалі «підозрює» рибу, яку запустили весною для очищення водойми, мовляв, це вона щось «витворяє». Хотілося б знати, хто слідкує за станом водойми, як часто здійснюється аналіз і чи не загрожує така вода життю і здоров’ю людей?
Перший заступник міського голови Олександр Савченко заспокоює містян: перестороги щодо безпечного відпочинку на міському пляжі – марні. Лабораторний центр (міськрайонний відділ державної установи «Чернігівський обласний лабораторний центр МОЗ України») постійно здійснює контроль за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками. Досліджується і наявність збудників інфекційних хвороб. Тобто, якщо показники у нормі – купайтеся, якщо ж перевищують – утримайтеся від такого відпочинку. А до причин так званого цвітіння води висловлені припущення і домисли не мають жодного стосунку. Так, фабрика техпаперів взагалі розташована нижче за течією, тож її стоки у принципі не можуть потрапити у воду пляжу. Та й очисні споруди підприємства відмінно справляються зі своїм завданням – часто після скиду вода має кращі показники, ніж до нього! Це підтверджують і фахівці лабораторного центру.
І вже точно повною нісенітницею було б звинуватити у чомусь риб-біомеліораторів! Білий амур поїдає м’яку підводну рослинність, молоді пагони жорсткої рослинності (комиші), не дає плодитися комарам. Застосування цих рослиноїдних риб – найдешевший і найдієвіший спосіб очистки русел річок, ставків, озер. Цьогоріч фабрика техпаперів виділила матеріальну допомогу місту у розмірі 20 тисяч гривень – і 350 кілограмів білого амуру було випущено у воду пляжу. Він вже повністю «справився» з ряскою. Поїсть і жовте латаття, якщо встигне, звичайно. Бо містяни нехтують зверненням міського голови щодо утримання від лову риби у цій водоймі. Купатися ж у чистій від заростей воді хочуть усі, навіть браконьєри.
Цвітіння води – абсолютно природний процес. На цьому наголошують виконуючий обов’язки начальника Корюківського міжрайонного управління водного господарства Олександр Дубінчук і начальник відділу водних ресурсів Ніна Лупинська. Насправді він є масовим розмноженням простійших водоростей, які спочатку зацвітають, потім розкладаються і гниють. Такий процес супроводжується зменшенням у воді кисню, що тягне за собою придуху риби. Саме загибель риби є найхарактернішою ознакою цвітіння, яке зазвичай відбувається за високих температур у водоймах з незначною швидкістю течії і непроточних. Але бувають й інші чинники цвітіння, як то фосфатне чи органічне забруднення та ін. Встановити причину може лише аналіз хімічного складу води (роблять у лабораторії моніторингу вод та ґрунтів, що при Деснянському басейновому управлінні водних ресурсів у м. Чернігів, вартість – 460 грн.).

Увага!
За даними лабораторного центру, у зразку води пляжу, відібраному 18 липня, допустиму норму перевищує кількість лактозо-позитивних кишкових паличок! Фахівці лабораторного центру закликають утриматися від купання, бо така вода, потрапляючи в організм людини через рот, може спричинити кишкові захворювання. Подібний спалах фіксували і минулоріч у цю саме пору. Юлія Гаращук, в.о. завідувача Корюківського міськрайонного відділу лабораторних досліджень, однією з імовірних причин називає потрапляння стічних вод з приватних будинків прилеглих вулиць – у місцеву зливну каналізаційну систему…

На «колгоспному» ставку
Водойма по вулиці Зарічній теж має своїх багаторічних шанувальників – і дітей, і дорослих. Причому не лише з тих, хто живе поруч. Якщо ввечері діти купаються з дорослими, то вдень є такі малолітні відчайдухи, які приходять самі! На запитання, чи знають батьки, де вони зараз є, відповідають: «Знають». Та щось підказує, що це неправда, бо жодна мама точно не відпустила б дитину купатися без рушника. А ці саме так сохнуть, вийшовши з води – трусяться під сонечком…
Наскільки безпечні такі ставки для здоров’я людини, кожен вирішує сам. Бо на дотримання санітарних норм вони не перевіряються! Утім, якщо вже купатися – навіщо ж там свинячити?! Єдину лавочку цьогоріч спалили у вогнищі. Закопане колодязне кільце прилаштували під смітник, але ж навіть у нього дехто вперто «не попадає». Утім, немає гірше, коли ще й скляні пляшки спеціально розбивають об нього – тут же діти бігають!
*До речі! Порізати склом ногу чи руку – це не просто неприємно і боляче. Лікар-хірург Корюківської райлікарні Геннадій Здор наголошує, що разом з порізом може статися інфікування і навіть розвинутися правець. Тому звернення до лікаря – обов’язкове! І чим раніше, тим краще. Рани від порізів склом гояться довго, до декількох місяців…

За дорвідділом
Ті хто купаються тут, кажуть, що обирають ставок за хороше дно і незалюднене місце розташування. Хоча у спеку і тут чимало відпочиваючих! Навколо – зелено, є де побігати дітворі і у тінь дерев сховатися від палючого сонця, і до дороги далекувато…
– Вода така, як була і років двадцять тому, – стверджує один з відпочивальників, корюківчанин Віктор Тройна. – З дітьми тут завжди купаємось і водойму не міняємо, бо дно без битого скла, для дітей безпечне. Сьогодні довелося прибрати дві пляшки: хтось принести зміг, а винести забув. Хоча, напевне, хтось тут прибирає, бо відносно чисто. Добре, якби була лавочка, бак для сміття та роздягалка…
– …і ще один матрац та іграшки! – сміється 6-річний Нікіта Тройна, який ще плавати не вміє на відміну від 9-річного брата Тимура.

Тимур і Нікіта Тройна

Купатися абиде і абияк ніхто не хоче.
Всі прагнуть комфорту! Проте, якщо
одним достатньо, аби лише вода і дно були чистими, іншим треба, щоб і берег був пологим, і пісок, лавочки,
а ще краще – щоб і соки-води та
морозиво продавалися…
Цьогоріч до міської ради надійшло
12 проектів, які можна було реалізувати за кошти так званого бюджету участі. Два проекти корюківчан стосувалися саме комфортного відпочинку на воді. Однак, жоден з них не набрав достатньої підтримки, щоб втілити їх у життя. Що ж пропонували автори «водних» проектів? І чому, на їхню думку, запропоноване не набрало потрібної кількості голосів?

Сергій Корогод, 31 рік,
системний адміністратор
АТ «Слов’янські шпалери – КФТП»:
– Мій проект був розрахований здебільшого на дозвілля людей, які проживають у багатоповерхівках, а вихідні хочуть проводити на природі з сім’єю. Бо тим, хто мешкає у приватних будинках, легше влаштувати сімейний пікнік – у власному саду, на подвір’ї, проблемніше – людям «з поверху». Якщо є власний транспорт, то можна, звісно, виїхати у ліс, а якщо нема, то це вже важче зробити. Таких сімей, яким нікуди піти, багато.
Своїм проектом «Комфортний відпочинок на природі» я пропонував встановити ковану альтанку з лавками всередині та критий мангал. Можна було б легко вибратися на природу: шашлик посмажити чи – просто сосиски, і побути на природі майже в центрі міста. Дві хвилини – і ти вже на відпочинку!
– Тобто, мангал і альтанка – на пляжі?!.
– Ні, не на пляжі. За ним, а точніше – за містком, є такий «п’ятачок», наче коса між водоймами. Вважаю, що там подібна відпочинкова зона нікому не заважала б. Влітку вона заростала б природною зеленою огорожею. Якби місцеві комунальники прибирали, а люди не залишали за собою сміття (треба сміттєві баки), там і справді було б комфортно відпочивати сім’ями. Наприклад, у «горсаду» в Чернігові встановили декілька столів і мангалів, поруч дитячі майданчики – і там завжди людно!
– Як вважаєте, чому ваш проект не знайшов підтримки городян?
– Якби було 2-3 проекти, було б легше визначитися. Напевне, розпорошилися голоси.
– За який з них голосували ви? За свій?
– Ні, за проект Діми Карпенка.

Дмитро Карпенко, 16 років,
випускник Корюківської першої школи:
– За проектом «Міський пляж на заздрість сусіднім ОТГ» пропонував встановити стаціонарний шатровий навіс на міському пляжі, а також облаштувати дерев’яну доріжку між річкою та прилеглим тротуаром.
– А чому саме навіс на пляжі?
– Бо про те, що там не вистачає такої споруди, де можна було б заховатися від палючого сонця, неодноразово чув від місцевих жителів. Так, бабусям, які приводять онуків купатися, важко вистояти на березі у спеку, та й дітей щоб було де сховати від прямих сонячних променів. А невеличкий навіс, який там є, усіх не захистить.
– На твою думку, чому жоден з міських проектів не пройшов?
– Напевне, через низьку активність містян. Якби кожен корюківчанин проголосував, дещо вдалося реалізувати б не лише у Наумівці, а й у місті.
– Подаватимеш свій проект наступного року?
– Не знаю, бо попереду навчання… Хоча, вважаю, можна буде спробувати, дещо скоригувавши у плані здешевлення матеріалів. Або – зробити 3D модель проекту, щоб людям була зрозуміліша суть запропонованого…

 

Коли і де краще не купатися?

У необладнаних для цього місцях та перебуваючи у нетверезому стані. Це найпоширеніші причини, з яких гинуть люди на воді.
З початку року на водоймах України загинуло 610 осіб. У Корюківському районі нещасних випадків не зареєстровано (але минулоріч вода забрала життя двох наших земляків). Чи знаємо ми, як діяти у разі надзвичайної події на воді? Як правильно надати першу допомогу постраждалому? Про це все містянам нагадали фахівці Корюківського РС Управління ДСНС України у Чернігівській області, які 18 липня вкотре побували у найулюбленіших «водних» місцях відпочинку корюківчан з профілактичним рейдом.

Фото автора

 

Залишити коментар