«Невідома могила жертв війни»

altБорис ДУЧЕНКО, заступник голови Організаційного комітету 
з проведення Всеукраїнської акції «Невідома могила жертв війни», м. Київ
 
В Україні триває безстрокова Всеукраїнська акція «Невідома могила жертв війни», започаткована Всеукраїнською громадською організацією «Закінчимо війну» та Всеукраїнською асоціацією ветеранів війни та МНС України і газетою «Сільські вісті» за підтримки Державної служби України з питань інвалідів та ветеранів.
 
Зміст Акції полягає в тому, щоб, звернувшись до небайдужих громадян України, отримати від них інформацію про невідомі могили, місця поховань воїнів та інших жертв війни, оскільки таких ще дуже багато на узбіччях доріг,  полях та навіть на сільських городах, і вони не зареєстровані у виконавчих органах місцевого самоврядування. Часто-густо такі могили давно зрівнялися з землею, заросли бур’янами. Однак місцеві старожили ще можуть на них вказати.
На основі отриманої інформації на першому етапі Акції передбачається створити реєстр таких могил, а з часом  встановити пам’ятні знаки на них або, за необхідності, перепоховати останки жертв війни. 
До Організаційного комітету Акції телефонують та надсилають листи жителі різних областей України, які хочуть зробити свій внесок у цю святу справу. Так, пенсіонер З. Масло із с. Ко­жанка Фастівського району Київської області звернувся до нас «з останньою надією, щоб не понести з собою в могилу те, що я знаю», оскільки в селі залишилося лише двоє свідків тих подій – він та ще одна місцева жителька. Зіновій Іванович повідомив про поховання більше 30 односельчан, розстріляних німецькими загарбниками в липні 1941 року. До цього часу на місці поховання немає ні пам’ятного знака, ні огорожі.
Житель с. Судилків Шепетівського району Хмельницької області     Артерчук В.Г. повідомив Оргкомітет Акції про те, що в м. Шепетівка на території однієї з військових частин, де в 1941 році містився пересильний концентраційний табір військовослужбовців Червоної Армії, в 60-і роки перенесено пам’ятник загиблим військовополоненим в інше місце без перепоховання їх останків. Поховання з тисячами військовополонених (точна кількість невідома) залишилося без пам’ятника. 
Нещодавно підбито перші підсумки Акції. До Оргкомітету вже надійшли повідомлення про близько 40 невідомих братських могил та поховань жертв війни, в тому числі про троє масових поховань. Уся отримана інформація буде перевірятися на місцях. Започаткована Акція – справа непроста і довготривала. Не в кожній області є громадські пошукові організації, а якщо є, то можливості їх зазвичай обмежені, практично відсутнє фінансування. Проте вирішити зазначену справу можна, об’єднавши зусилля громадських організацій і виконавчих органів місцевого самоврядування. 
Так, в минулому році в с. Пристанційному Житомирської області за участі Малинської райдержадміністрації та Чоповицької селищної ради пошуковцями перепоховані з почестями і за християнським звичаєм останки чотирьох невідомих воїнів 25-ого танкового корпусу 1-го Українського фронту, знайдених у саду місцевої жительки В.Білошицької  за її інформацією. Завдяки взаємодії пошуковців та Канівської райдержадміністрації Черкаської області в минулому році з належними почестями перенесені останки 21 воїна Червоної Армії. Таких прикладів можна навести немало, але разом з тим мають місце багато протилежних випадків. Зокрема, у Прилуцькому районі Чернігівської області ініціативна група на чолі з В. Білашем виявила 11 поховань радянських воїнів, та, незважаючи на всі зусилля, не може добитися від місцевої влади вирішення питання про гідне вшанування їх пам’яті. 
Багато людей, довідавшись із засобів масової інформації про проведення Акції, просять знайти зниклих безвісти на війні родичів, але Оргкомітет Акції у складі декількох осіб, які мають наряду з громадською ще й основну роботу, не в змозі займатися пошуковою роботою. Тим більше, що цим може зайнятися кожен, хто користується інтернетом. Для цього достатньо зайти на веб–сайти «ОБД Мемориал» та «Подвиг народа» архіву Міністерства оборони Росії – колишнього архіву Міністерства оборони СРСР. Крім того, інформацію можна отримати через Книги Пам’яті, які є в областях, щоправда не у всіх, та через електронну «Книгу Памяти Украины 1941-1945». Що стосується одиноких людей похилого віку, які розшукують зниклих безвісти на війні родичів, то хочеться сподіватися на допомогу молодих людей, які можуть користуватися інтернетом. Велика надія на вчителів та учнів сільських шкіл, у першу чергу в отриманні інформації від людей похилого віку, до яких із різних причин може не дійти інформація про  започатковану Акцію, тим більше, що її підтримало Міністерство освіти і науки. Листи можна направляти за адресою: Всеукраїнська громадська організація «Закінчимо війну», вулиця Ярославів Вал, 36-є, м.Київ, 01054; на електронну адресу: stop-war@ukr.net. 
Телефонуйте: (044)-428-13-69 (міжміський); 066-353-28-25; 098-449-77-96 (мобільні). В інформації прохання зазначити вашу адресу, контактний телефон, місце знаходження могил жертв війни (область, район, сільська рада, населений пункт) орієнтири на місцевості, хто похований (воїни, інші жертви вій­ни-вказати всі відомі категорії). Прохання до тих, хто пише листи – вказуйте, будь ласка, телефон для можливого уточнення інформації, подальших контактів з вами. Якщо не маєте свого телефона, то  зазначте телефон  родичів або сусідів. 
 

 

Залишити коментар