Менінгіт – ворог блискавичної ді ї

Менінгіт розпочав свою небезпечну ходу Україною. Є і хворі, і навіть летальні випадки…
Що треба знати про підступну недугу, аби розпізнати її з перших хвилин захворювання?
Про це спілкуємося з заступником головного лікаря Корюківського Центру первинної медико-санітарної допомоги Любов’ю Товстоног.

– Любове Петрівно, що таке менінгіт і у чому його небезпека?
– Менінгіт – це запалення оболонок головного або спинного мозку людини бактеріального, вірусного або грибкового походження. Тяжкі випадки захворювання можуть спричинити інвалідизацію і навіть смертність. Менінгіт у дитячому віці часто викликає затримку психічного і фізичного розвитку.
Особливо небезпечним є менінгококовий менінгіт, який викликається однойменною бактерією і виявляється не надто високою захворюваністю, але значним відсотком смертності. Якщо у країнах Європи смертність від менінгокового менінгіту становить 10-20%, то в Україні – до 40%. Ця хвороба не дає часу на роздуми – може вбити за лічені хвилини.
– Коли востаннє фіксувалися випадки менінгіту на Корюківщині?
– У 2014 році захворіло троє дітей у віці до 5 років. Трохи раніше, у 2011-му, від менінгіту померла дитина…
– Кого частіше вражає недуга?
– Хворіють і діти, і дорослі, але 70% усіх хворих – це діти до 5 років. Дорослі, які мають активнішу імунну систему (тобто, у них є антитіла до менінгококу), зазвичай переносять її у вигляді безсимптомного носійства, яке триває до 7 днів, або ж менінгококового назофарингіту, тобто у вигляді нежитю, болю у горлі, температури. Якщо організм ослаблений, збудник може «не зупинитися на досягнутому» і потрапити у кров. Особливо він «любить» судини, оболонки спинного мозку, легені, бронхи, локалізуючись на оболонках яких, викликає менінгіти і проявляється гемораргічним шкірним висипом у вигляді дрібних точок, зірочок і аж до великих плям (вони локалізуються зазвичай на сідницях, задній поверхні стегон і не зникають при розтягненні шкіри). Якщо такі висипи побачили на шкірі, треба негайно доставити хворого у лікарню! І при цьому – не струшувати його тіло, аби такі підшкірні крововиливи не поширилися тілом і внутрішніми органами. Бо якщо вони з’являються на надниркових залозах – це смертельна небезпека.
– Що ще повинно насторожити?
– Висока температура, блювання і головний біль.
– Але батьки можуть сплутати це, наприклад, з отруєнням…
– Нестерпний головний біль до отруєння не має відношення. А ось головний біль разом з температурою і блюванням – це тривожне «тріо» симптомів менінгіту! При їх появі треба негайно госпіталізувати хворого у лікарню, адже лік йде навіть не на дні, а на години, хвилини! Відомі такі випадки, коли здорова з виду дитина зранку пішла у дитсадок, а надвечір – померла. Менінгококовий менінгіт протікає блискавично! А тому фактор часу – вирішальний для подальшого здоров’я і життя людини.
– Як виявляють менінгіти?
– Зростає кількість вірусів у сучасному світі – збільшується і кількість різних менінгітів. Протікає захворювання дуже важко. Лікування при ньому – надзвичайно інтенсивне. Оскільки нині існує значно більше можливостей для лікування менінгітів, то і кількість наслідків зменшується. А діагностують їх за допомогою спинномозкової пункції і посівом спинномозкової рідини хворого.
– З чим пов’язаний нинішній підйом захворюваності на менінгіти в Україні?
– Всі інфекційні захворювання носять циклічний характер, менінгіти – теж. Відмічається певна синусоїда появи цієї недуги, тобто років три-чотири фіксуються випадки, потім стільки ж їх нема, тоді – знову… Підйом припадає на осінньо-зимово-весняний період, коли і без менінгіту «гуляють» безліч інфекцій і людський організм слабне…

*Профілактика менінгіту – щеплення (робити їх можна дітям з 1,5 року та з 2 років – у залежності від виду вакцин). Але купувати вакцину треба самотужки, бо таке щеплення не входить до календаря обов’язкових щеплень в Україні. До речі, з 2000 року Австрія, Англія, Німеччина та Америка внесли вакцинацію проти менінгіту до календаря обов’язкових щеплень…

Залишити коментар