«Ми не хочемо жити у срачі…»

У Корюківці трьох-дев`ятиповерхових будинків – двадцять чотири і у кожній спільна проблема – своєчасний ремонт. Не чекати, а самим вдатися до рішучих дій, вирішили жителі будинку по вул. Шевченка, 74 і власними силами зробили косметичний ремонт на зібрані 3500 гривень.32323_4

60 квартир
у одному під`їзді

П`ятиповерхівка, про яку йдеться, порівняно з іншими «висотками» міста – нова. Зведена вона була одночасно із дев`ятиповерховим будинком біля пошти. Унікальність її в тому, що це єдиний будинок у місті, який має коридорну систему, тобто на кожному з поверхів розташовано по дванадцять квартир з єдиним коридором, який виходить на єдині для всього будинку сходи. Будинок, відповідно, має один під`їзд, яким користуються усі.
Отож, обшарпаний стан сходів і майданчиків між ними – спільна для жителів проблема.

Гроші здаються,
а коштів – немає

Щомісяця, в середньому, мешканці кожної квартири сплачують до ЖЕКу по 60 гривень. З усього будинку виходить 3600 гривень. Математика нескладна, здавалося б, 43200 гривень на рік – сума, на яку можна зробити хоча б косметичний ремонт будинку, але… Протягом останніх трьох років жодної «покраски» чи «побілки» на нежилих квадратних метрах будинку працівниками ЖЕКу не проводилося. За словами жителів будинку, коли вони востаннє звернулися до керівництва ЖЕКу з проханням звернути на них увагу, отримали відповідь, що коштів немає.

Власними силами

Не воювати з ЖЕКом, а вирішувати проблему – до такого висновку прийшли жителі п`ятиповерхівки по вулиці Шевченка, 74 і зініціювали косметичний ремонт на сходах і у коридорах.
Як і в будь-якому співтоваристві, знайшлися ті, хто скептично поставився до ініціативи, відмовилися, мовляв, хай ЖЕК і наводить лад, гроші ж платили. Але таких одиниці. Більшість підтримала пропозицію, бо хочеться бачити порядок і поза стінами власної квартири. Різкий контраст між охайною квартирою і недоглянутим коридором псує настрій, викликає негативні емоції, а його, негативу, останнім часом і так всюди вистачає.
На загальному зібранні жителів будинку, загалом вирішили скластися по 60 гривень з квартири і, закупивши фарбу, означилися, що кожен фарбуватиме власний відрізок коридору, а всі разом – сходи і площадку біля них. Треба сказати, що спільний коридор розділено перегородками і на одному з поверхів, де мешкають переважно молоді сім`ї з малюками, до цього рішення підійшли креативно, пофарбувавши кожен відсік різними кольорами: блакитним, оранжевим, зеленим і фіолетовим. І яскраво, і діткам цікаво.
Коли завітала до будинку, довелося стрибати по дошках – досихала підлога. Всі чотири поверхи пропахли свіжою фарбою, а от на першому до ремонту ще не приступили.

Лампочки, шибки
і дротяні кубла

На кожному поверсі освітлення. «Лампочки самі вкручуємо, – розповідає один з ініціаторів ремонту Вікторія Тихоновська, – вже давно не чекаємо «доброго дядька». А от із вікнами складніше – чи не в кожній шибці не вистачає скла – замість двох по одному. Скільки не звертали увагу працівників ЖЕКу на цю проблему, а віз, як кажуть, і нині там. Те ж саме і з цілими «кублами»32323_1 дротів, які де-ін-де просто вивалюються із відкритих щитків. Там навести лад ми і не можемо, і не маємо права.»

Музика даху або
нависаюча загроза

У минулому році жителі цього ж будинку зверталися до ЖЕКу з проханням полагодити дах, оскільки великі листи заліза, які вкривають спільний балкон на п`ятому поверсі, відірвалися і тримаються, як кажуть, до першого серйозного вітру. Відреагували – приїхала спеціальна техніка, прикрутили лист зліва, а справа – цього року лагодити треба. Віктор бере палку і демонструє: лист, наче молочний зуб, що ось-ось випаде, розгойдується в боки. «Коли вітер, – розповідають місцеві жителі, – чутно як ляпає чи не на першому поверсі». 32323_5Потерпіти можна б, але ця залізяка будь-якої миті може злетіти з шаленої висоти прямо на майданчик. Добре, якщо просто собі гепнеться об землю. Ще одна така ж з іншого боку будинку. «Як тут не бити на сполох, коли всі ходимо під тими залізяками», – кажуть жителі будинку.

А навколо –
кружляє сміття

До упорядкування прилеглої території жителі цього будинку ставляться серйозно. Три роки тому всім будинком облаштували дитячий майданчик перед будинком. Регулярно влаштовуються «суботники». І все одно сміття – кульочки і папірці – кружляють навколо будинку. «Прилітає» сміття з сміттєвих баків сусіднього магазину, а з тильного боку будинку містяни повадилися викидати його у рівчак. З приводу його очищення також неоднораз зверталися у відповідні служби. Місце гарне для відпочинку, якщо привести його до ладу. Сьогодні «відпочивають» тут тільки з пляшками, додаючи сміття. Як з цим боротися?.. Невже спокійно споглядати, як розростається сміттєзвалище?.. Своїми силами прибрали все, що змогли, – граблями витягнули пластикові пляшки і ганчір’я. А далі – треба спеціальна техніка.
* * *
За коментарем звернулася до начальника житлово-експлуатаційної контори Миколи Поляха. Перше і найболючіше для жителів будинку питання: чому гроші до ЖЕКу громадянами сплачуються, а ремонт робити немає за що?
– Із суми відніміть відразу ПДВ – 20 відсотків. Із цих же коштів ми сплачуємо за освітлення на сходах та площадках. До речі, жителі цього будинку облаштували у підвалі погреби, які освітлюються за рахунок енергоносіїв, за які сплачує ЖЕК. У цю ж суму входить оплата за роботу сміттєвоза, зарплатня слюсаря, столяра. Із, здавалося б, немалої суми не залишається майже нічого. А якщо врахувати здорожчання, то і взагалі говорити немає про що.
Між тим, ми здійснюємо аварійні ремонти і не відмовляємося від косметичних.
Щодо даху, то ми обов`язково вирішимо проблему із залізним покриттям над балконами, але щодо саме цього будинку, то років через три-чотири потрібно буде капітально ремонтувати сам дах. І причиною тому найбільша кількість антен на квадратний метр даху у Корюківці. Після кожного поривчастого вітру кожен спішить на горище поправити свою антену. Тому шифер там довго не витримає.
Щодо ініціативи косметичного ремонту, то якщо б до нас підійшли з цим питанням, ми б його вирішили. Жителі одного з будинків по вулиці Бульварній нещодавно звернулися з проханням побілити і пофарбувати, так сказати, освіжити у під`їздах. Мешканці купили фарбу, а наші працівники зробили ремонт.
Клубки дроту – це робота працівників райтелекому, тут, як говориться – не до нас. Ми також не маємо права їх чіпати.
– Миколо Феодосійовичу, у суспільстві вже давно говориться про створення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, так званого ОСББ. Чи є такі у нас?
– Жодного, хоча ми неоднораз розповідали про «плюси» такого об`єднання. Для того, щоб створити його, потрібна згода всіх мешканців будинку. Укладаються відповідні документи, будинок переходить у приватну власність жильців, які обирають домоуправителя і укладають договори з підприємствами, які надають послуги. Корюківська міська рада обіцяє всебічно допомагати тому, хто першим створить ОСББ.

На екскурсію –
із заздрощами
чи за добрим
досвідом?

До будинку приходили на екскурсію жителі містечка подивитися, як живуть ті, хто хоче жити ще краще. «У нас – ще гірше!» – чули неоднораз, наче докір… – Хочемо!, – кажуть, – і не просто хочемо, а і докладаємо зусиль. Приклад такий варто наслідувати, і починати, перш за все, з питання: а що я зробив?..» Відчуваю, як багато хто не погодиться з таким підходом, мовляв, а ЖЕК тоді навіщо?..
Відповідь на це питання – перший крок до створення міцної організації мешканців будинку, співтовариства, яке однаково думатиме і гуртом діятиме. А якщо – «хто в ліс, а хто по дрова», тоді ще довго заздритимемо тим, у кого – «Європа, блін! Не те, що у нас».

32323_3 32323_2

Залишити коментар