НЕПРАЦЮЮЧИЙ ЗАВОД ЗРОБИВ ВИКИДИ? ЧИ МОЖЛИВО ТАКЕ?

DSC_0001

Убідь. Брудні водорості /фото автора

Інформація про те, що начебто Холминський спиртозавод минулої неділі зробив викиди у річку Убідь, надійшла від працівників служби надзвичайних ситуацій. Про отруйну барду саме цього виробництва неодноразово писала наша газета. Цього разу таке повідомлення насторожило особливо, бо офіційно завод не працює вже майже два тижні.

Відразу зазначу, що ніякої сенсації чи гучного викриття газета робити не збирається. Просто, спробували розібратися: чи хтось чогось не договорює, чи хтось щось вигадує…

Не надзвичайна,
а незвичайна ситуація

У районне управління Державної служби надзвичайних ситуацій в Чернігівській області у телефонному режимі від Корюківського міжрайонного управління водного господарства надійшла інформація про отруєння риби у річці Убідь. „За попередньою інформацією, – розповідає начальник районного сектору УДСН Олександр Росохач, – причина – викид шкідливих домішок Холминського спиртозаводу. Оскільки ця ситуація не підлягає під категорію „надзвичайної, – пояснює Олександр Васильович, – інформація була направлена до райвідділу міліції. Компетентні органи розбиратимуться”.

У пошуках специфічного
запаху

Побачити на власні очі плесо Убеді, кореспондент відправився разом із холминським селищним головою Миколою Дорошком. Пройшлися вздовж неширокого рівчачка, який у деяких місцях набуває вигляду річки. Кажуть, що тут водиться риба. Жива, звісно, ховається, а от нікого з плавниками і пузцем догори у воді ми не побачили. Водорості, правда, обросли якимось брудом, але для болотяних місцевостей, за словами селищного голови, це справа звичайна. Побували з Миколою Олексійовичем і біля самого підприємства. За словами керівника громади, якщо б і стався викид, то сліди барди не тільки було б видно, а й чутно, тобто мав би місце специфічний неприємний запах. Нічого „смердючого” ми не відчули. Щодо роботи самого підприємства: „Сьогодні Холминський спиртозавод – як лакмусовий папірець того, що відбувається у країні, – говорить селищний голова, – чи працюватиме, чи будуть якісь зміни і що чекає робітників, які „перечікують” вдома – невідомо. Факти викидів шкідливих домішок саме з цього виробництва раніше були, але цього разу ніякого підтвердження, окрім розмов, немає. Завод призупинив свою діяльність вже два тижні тому”.

Що маємо?

Є повідомлення про те, що риба загинула. Щоб визначити причину такої екологічної неприємності, потрібно, як мінімум, зробити аналізи – дослідити проби води, оскільки причиною загибелі риби може бути і надмірна спека, яка тримається більше тижня. У такому разі, вміст кисню у воді зменшується, що й призводить до таких наслідків. Щодо взяття проб води, то, за словами компетентної особи, це треба робити відразу після повідомлення про масову загибель риби, оскільки втрачений час може завадити з`ясувати справжню причину. До того ж і концентрація отрути має значення. Її, на жаль, на око не визначиш. Без таких досліджень про причини екологічного лиха можна лише розмірковувати.

Чого нам не показали?
Як „пахне” спиртозавод, знає кожен холминець. Тому, працює чи не працює підприємство, можна визначити за допомогою носа. Найбільша концентрація запаху біля очисних споруд, так званих відстійників, у яких і збирається отруйна речовина. Якщо кількість її перебільшує допустиму норму, речовина, як з переповненої склянки, виливається у річку, отруюючи її. По тих таки відстійниках відразу і видно, як інтенсивно працювало підприємство. Якщо бетонні „склянки” напівпорожні, то, значить, і викидів ніяких не було. Хоча місцеві поговорюють, що існують й інші відводи. Але це тільки балачки. Екскурсії на очисні споруди підприємства у нас не було. А от поспілкуватися із головним інженером Державного підприємства „Холминський спиртозавод” Іваном Гузем вдалося.
– Очисні споруди знаходяться під селом Камка, на території 11-ти гектарів. Є і так звана оглядова свердловина – труба, за допомогою якої видно рівень відпрацьованого продукту, – розповідає Іван Павлович, – ніяких викидів підприємство останнім часом не робило, оскільки завод не працює вже два тижні. Щодо скарг жителів Сядриного, то прямої залежності життєдіяльності риби у їхньому ставку від роботи заводу я не бачу, оскільки очисні споруди, куди потрапляє барда, знаходяться у Камці, а риба загинула у Сядриному. А це – по різні боки від Холмів…

DSC_0003 DSC_0002

Залишити коментар