Ніхто не забутий!

dfbdgf

На околиці села Озереди кипів бій. Фашисти добре укріпилися і не планували відступати того ж дня. Тільки радянські воїни розгадали плани ворога. Пішли у наступ, знищили великі сили фашистів. І наших хоробрих воїнів полягло немало…

Не забули про ті далекі бої жителі Озеред, Лубенця і Бречі. І тепер про них бережуть пам’ять. Деяких визволителів, особливо командирів, у цих селах і досі згадують по іменах. Ветерани-довгожителі пригадують, що серед солдат були воїни різних національностей – росіяни і українці, казахи і узбеки, башкири і татари… І всі прагнули одного – пошвидше звільнити рідну велику батьківщину.
Були серед визволителів і відважні бійці, які полягли у боях за звільнення названих сіл , сусідніх з ними населених пунктів. І в тому бойовому вирі тільки частину імен вдалося встановити пошуковцям із Бречі та Корюківки. А це – воїни Турецбей Каримов, Ідріс Магомедов, Микола Макаров, Умурдан Садиков, Аркадій Селезньов, Юстам Формонкулов. І кожного року, на мітингу у День Перемоги, їх імена жителі Бречі згадують, як відважних визволителів, захисників. Приходять з квітами і до могили Невідомого солдата та пам’ятника односельцям, які загинули на різних фронтах Великої Вітчизняної війни. Жителі сіл переконані, що стежини до пам’ятників загиблих ніколи не заростатимуть. І дотепер тривають пошуки імен воїнів, які увійшли до числа безіменних. Щоправда, ця робота у шістдесяті і сімдесяті роки була більш жвавішою. Колишні воїни-фронтовики переписувалися з пошуковими клубами з Чернігова і Києва, Харкова та інших міст України. На жаль, тринадцять колишніх воїнів і народних месників, які проявили героїчність і хоробрість у боротьбі з окупантами, загинули у Бречі, Озередах, Лубенці та ближніх до них населених пунктах, так і лишилися безіменними. Щоб увічнити їх пам’ять, у Бречі встановлена велика пам’ятна горизонтальна плита, могила Невідомого солдата.
Багато років поспіль, коли у Бречі діяла школа, учні її та вчителі за спеціально розробленою програмою протягом усього навчального року періодично проводили патріотичні виховні години. І на таких уроках звучали вірші, коротка проза, запрошували до слова колишніх воїнів-фронтовиків. І все це – на привабливу, радісну і хвилюючу патріотичну тематику, яка на учнів по-справжньому впливала та виховувала. Такі патріотичні години проводила у сільській бібліотеці знана поетеса і бібліотекар Наталія Хоменко. Завдячуючи цьому, молоді покоління виростали більш вихованими, з повагою ставилися до фронтовиків, інтернаціоналістів, людей старших поколінь, які працювали на різних великих ударних будовах, піднятті цілинних земель…
Тепер такі заходи у Бречі бувають рідко. І хоча школи вже немає, можна б їх проводити у бібліотеці, сільському клубі. Згадувати їхні біографії, яскраві і героїчні подвиги. А ще варто б створити Книгу ветеранів і партизанів Великої Вітчизняної війни. Про кожного написати розповідь.
Сільчани розказують, що бречанин Петро Лісовий мав справді героїчну біографію. Воював на різних фронтах. Отримав ряд бойових нагород, серед яких і ордени. Безстрашний офіцер брав участь у ризикованих бойових операціях. Був капітаном, не раз заміняв старших офіцерів на відповідальних посадах. Йому пророкували: «Скоро щонайменше матиме звання підполковника». Відважний бречанин дійшов до Німеччини, на його рахунку десятки порятованих німецьких, чеських дітей. Та в одному з наступів на ворога його підкосила фашистська куля.
По війні дружина їздила до Німецької Демократичної Республіки, побувала біля могили чоловіка. У тому містечку німці пам’ятають і шанують Лісового, добре знають його відважні, хоробрі вчинки. А в Бречі ім’ям героя названо вулицю. Патріотичне виховання молоді і загалом усього населення потрібно продовжувати. Це ж підказують і події українського сьогодення: мало у наших селах, мало проводять таких заходів, а тому молоді покоління легко піддаються на провокації, зокрема, ці явища сьогодні можемо бачити у Східній Україні.

Один коментар

  1. вуж говорить:

    Уважаемый В.Божок, что за бред Вы написали? Если бы я не читал Ваши статьи на протяжении многих лет, то подумал бы, что ПТУшники решили приколоться и выложили данное творение. У Східній Україні фашисти убивають мирних людей, а Ви все в пошуцi провокацiй!

Залишити коментар