Обережно, сальмонельоз!

В нашому районі торік у травні-червні по медичну допомогу з приводу захворювання на кишкові інфекції звернулося 7 осіб, у однієї з яких лабораторно було виявлено збудник сальмонельозу. Проте за аналогічний період 2015 року вже звернулося 23 особи, і у п’ятьох виявлено той же збудник.

Постраждали двоє дітей з корюківського дитсадка «Веселка», дітки з різних, але суміжних між собою груп. В дитячому закладі був проведений комплекс протиепідемічних заходів, за результатами вжиті адміністративні заходи. Хворіють і сільські жителі, окрема, двоє дорослих із однієї олександрівської сім’ї, які побували на дні народження в Чернігові, та чотирирічна дитина з Хотіївки. Захворілі пізно звернулися по допомогу та стали джерелом зараження інших.
Для попередження захворювання сальмонельозом необхідно виконувати такі вимоги. М’ясо та птицю добре проварювати чи просмажувати невеликими шматками.
Качині та гусячі яйця використовувати лише в тісто. Не годувати сирими курячими яйцями маленьких дітей. Суворо дотримуватися технології приготування м’ясних та кондитерських виробів. Для сирих продуктів використовувати окремий посуд. Продукти, які швидко псуються (варені ковбаси, м’ясні салати, холодець, молочні продукти, вироби з кремом і т.д.), необхідно зберігати при температурі + 4 – +6 оС з суворим дотриманням термінів. Дотримуватися правил особистої гігієни. При появі симптомів шлунково-кишкового розладу або застудного захворювання, яке супроводжується послабленням випорожнення, необхідно звернутися до фахівця, а не займатися самолікуванням. Нагадуємо про не дуже цивілізовану торгівлю на наших ринках та ринкових площах сіл. Треба звертати увагу на якість продуктів, які купуєте (терміни та умови зберігання, наявність документів, що підтверджують якість та безпеку), вигляд продавця – охайний він чи ні і таке інше. Перебіг сальмонельозу нерідко у дорослих безсимптомний, але збудник виділяється у зовнішнє середовище. Недотримання правил особистої гігієни може призвести до появи захворювання у дітей навіть при потраплянні в організм окремих мікробів. Треба пам’ятати і про ботулізм – це гостра кишкова інфекційна хвороба, що спричиняється ботулотоксином, характеризується тяжким ураженням нервової системи, порушенням зору, ковтання, моторики кишок. Захворювання найчастіше пов’язане з вживанням продуктів домашнього консервування (гриби, м’ясо, риба, салати, овочі). Продукти, що містять ботулотоксин, часто нічим не відрізняються від незабруднених за виглядом, запахом і смаком. Основним методом лікування ботулізму є раннє введення специфічних протиботулінічних сироваток, які на жаль, зараз відсутні (поставлялися з Росії). Тому бережіть себе та своїх рідних, не купуйте вищеназвані продукти та будьте дуже обережними при домашньому консервуванні.

Світлана ТЕРЕЩЕНКО,
помічник лікаря-епідеміолога

Залишити коментар