Остерігайтеся фальсифікованих пестицидів!

Усі пестициди, що реалізовуються в Україні, проходять обов’язкову державну реєстрацію, в ході якої їх перевіряють на відповідність загальноприйнятим санітарно-гігієнічним нормам і встановленим рівням екологічної безпеки. А чи проходять перевірку ті, що пропонує «чорний ринок»?

З огляду на високий попит поруч із торгівлею доброякісною продукцією процвітає торгівля на “чорному ринку”, де препарати продаються, як правило, за нижчими цінами, але невідомої якості. На жаль, багато покупців з різних причин віддають перевагу останнім. За оцінкою фахівців, сьогодні кожні шість із десяти пакетиків засобів захисту рослин – підробка. При цьому третина з них – явна фальсифікація, а 60% містять небезпечні речовини. Фальсифіковані пестициди – це продукція, яка не відповідає встановленим вимогам, що висуваються до пестицидів, у тому числі вимогам щодо маркування та пакування, розміщення інформації про товар на його упаковці тощо, та/або продукція, на упаковці якої зареєстрований знак для товарів та послуг використано з порушенням прав власника. Вони становлять особливу небезпеку, оскільки інформація про їхню небезпеку відсутня або обмежена, дія – непередбачувана, а завдана шкода – істотна та тривала.
Вигадливість шахраїв, які прагнуть нажитися на споживачах, не знає меж. Ось кілька сюрпризів, які часто чекають на покупця під яскраво-привабливою упаковкою: високий вміст наповнювача; низький відсоток діючої речовини; препарат заборонено використовувати на присадибних ділянках; препарат містить небезпечні й шкідливі для здоров’я речовини; у препарату завершився термін придатності. Обов’язкові речі, які треба знати тим, хто хоче придбати засоби захисту рослин й уникнути купівлі недоброякісної продукції: купуйте ці засоби лише в офіційних дистриб’юторів, у спеціалізованих магазинах і відомих фірм, котрі добре себе зарекомендували на ринку пестицидів; постачальники повинні мати сертифікати відповідності на продукцію, що реалізується; при покупці пестицидів звертайте особливу увагу на наявність захисних елементів на упаковці, таких як голограми, захисні плівки, номер партії, спеціальні показники на кришці тощо. Оригінальну голограму неможливо зняти неушкодженою з упаковки; інформація на етикетці повинна бути надрукована чітким шрифтом, українською мовою, із зазначенням: назви постачальника і його адреси в Україні, діючої речовини, назви препарату, номера партії, ваги або об’єму, дати виготовлення та терміну придатності, найменування фірми-виробника і його адреси, регламенту застосування; не купувати підозріло дешеві, прострочені препарати у пошкодженій упаковці або без етикеток; роздрібні засоби захисту рослин не розфасовуються в медичну тару.

…І хімічного отруєння бджіл
Неконтрольоване застосування пестицидів, особливо на медоносних культурах, призводить до масової загибелі бджіл.
У нашому районі зареєстровано 1499 бджолосімей. Фізичні і юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин при обробці медоносних рослин, згідно із Законом України «Про бджільництво», зобов‘язані не пізніше, ніж за три доби до початку обробки, через засоби масової інформації попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 км від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Оскільки господарства повідомляють населення про місце і час обробок пестицидами через сільську раду, то власники пасіки повинні зареєструватись в сільській (селищній, міській) раді, на території якої вони перебувають. Враховуючи токсичність усіх пестицидів для бджіл, обприскування сільгоспкультур – медоносів потрібно проводити у фазі бутонізації до цвітіння.
У випадку загибелі бджолиних сімей бджолярі, незалежно від форми власності пасік, повинні негайно повідомити фахівця ветеринарної медицини, який обслуговує господарство (населений пункт), та місцеву владу. В день отруєння, але не пізніше наступного, комісійно проводиться огляд усіх бджолиних сімей, встановлюються причини захворювання. Для уточнення діагнозу в лабораторію ветмедицини направляється на дослідження запакований і опечатаний патологічний матеріал відповідно до «Правил відбору зразків». Одночасно з патматеріалом надсилаються контрольні проби від клінічно здорових бджолиних сімей. У лабораторії матеріал приймається лише при наявності супровідного листа за підписом спеціаліста ветеринарної медицини, акта комісійного обстеження, підписаного всіма членами комісії і завіреного печаткою. В акті повинно бути зазначено найменування препарату, який використовувався для обробки, дата обробки, відстань від місця знаходження вуликів, кількість загиблих бджолосімей тощо. Порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність.

Андрій АУХІМІК,
в.о. начальника районного управління Держпродспоживслужби

Залишити коментар