Перерахунки і підвищення пенсій, або Чому у сусіда – більша?

Побільшало звернень пенсіонерів до Корюківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України. Одні громадяни цікавляться, чи весь їхній стаж врахований, інші – чи кращу зарплату вибрали для обрахунку пенсії, деяких цікавить – чому у сусіда або знайомої більший розмір пенсії став після перерахунку, ніж у них?..

Найбільша категорія звернень і невдоволень після перерахунку пенсій з 1 жовтня – перш за все від тих громадян, які мають великий стаж роботи (40, а то й 50 років), але працювали на низьку заробітну плату, й отримали підвищення пенсії не значне… Про ці перипетії кореспондент районної газети дізнавався у начальника управління Олександра Єрмоленка.
– Олександре Васильовичу, розкажіть про підстави перерахунку пенсій…
– 11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VІІІ, яким внесено зміни до низки законів, що регулюють пенсійне забезпечення громадян. Завдяки ухваленню закону більшість пенсіонерів у жовтні отримали підвищені пенсії. Перерахунок пенсій здійснено з таких підстав:
– у зв’язку зі зміною показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески і яка враховується для обчислення («осучаснення») пенсій, а саме із застосуванням середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-й, 2015-й і 2016 роки (3764,40 грн.), і величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%;
– із застосуванням нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного ЗУ “Про Державний бюджет України на 2017 рік”, встановленого станом на 1 грудня 2017 року – 1373 грн., збільшеного на 79 грн. (1452грн.);
– із переглядом розміру пенсій, достроково призначених жінкам після досягнення 55-річного віку, шляхом скасування зменшення розміру пенсій за віком в разі досягнення жінками встановленого пенсійного віку, передбаченого ч.1 ст.26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», і протягом періоду після досягнення встановленого віку виходу на пенсію, який дорівнює кількості повних і неповних місяців дострокового виходу на пенсію;
– у зв’язку зі скасуванням особливого порядку виплати пенсій пенсіонерам, які працюють.
– Нагадайте ще раз, кому коли доведеться йти на пенсію?
– Законом передбачено нові умови виходу на пенсію залежно від набутого страхового стажу. Пенсія за віком у 60 років буде призначатися з 1січня 2018 року за наявності страхового стажу 25 років. Кожні 12 місяців вимога до розміру страхового стажу буде збільшуватися на один рік, і в 2028 році, аби отримати пенсію за віком, необхідно буде мати 35 років страхового стажу. У 63 роки пенсія за віком як для чоловіків, так і для жінок призначатиметься в разі наявності страхового стажу від 15 до 25 років. Кожні 12 місяців вимога до кількості страхового стажу збільшуватиметься на один рік до досягнення в 2028 році 25-35 років страхового стажу. Починаючи з 1 січня 2019 року особам, у яких страховий стаж буде 15 років, пенсія за віком призначатиметься в 65 років. Особи, які не матимуть страхового стажу тривалістю 15 років, матимуть право на призначення державної соціальної допомоги після досягнення 65 років за сукупним доходом сім’ї. З 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначатиметься незалежно від віку.
– А «чорнобильцям» не відмінили умови виходу на заслужений відпочинок?
– Збережено умови надання пенсій за віком, із зменшенням пенсійного віку, особам, які працювали чи проживали на територіях радіоактивного забруднення відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому пенсії призначатимуться за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Скасовані пенсії за вислугу років. Але особи, які на день набрання чинності даного закону мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений ст.52, 54 та 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», матимуть право на призначення пенсії за вислугу років.
У нашому районі на обліку перебуває 9040 пенсіонерів, їх чисельність з початку року зменшилась на 150. З усіх – більше 7 тисяч пенсіонерів отримують пенсію за віком, близько тисячі – за інвалідністю, близько півтисячі – пенсію при втраті годувальника, 150 осіб – за вислугою років. Середній розмір пенсії по району після перерахунку з 1 жовтня складає 2070 грн., з початку року середній розмір зріс на 440 грн. Середній розмір підвищення пенсій склав 390 грн. Більший розмір підвищення отримали в першу чергу ті, яким пенсія призначена до 2009 року та мали велику заробітну плату.
На обліку в управлінні перебуває близько півтори сотні пенсіонерів, які отримують “спецпенсії” – це в основному державні службовці, посадові особи та службовці органів місцевого самоврядування, працівники прокуратури. Після перерахунку пенсій, у зв’язку з осучасненням зарплати, частину цих отримувачів автоматично переведено на пенсію відповідно до ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” – у зв’язку з недоцільністю у подальшому отримувати пенсію, нараховану по “спецзаконах”. Переведення проводилося за наявними документами у пенсійній справі – про стаж і заробітну плату. Деякі отримувачі “спецпенсій” після донесення документів про стаж і зарплату, які були не враховані у їхній пенсійній справі, за поданими ними заявами – переходять на звичайну пенсію.

Залишити коментар