«Подивитися, як люди купаються, щоб аж серце защеміло…»

000 купання 4

Фото автора

19 січня на центральному ставку міста святили воду, купалися і пригощалися традиційним козачим обідом.

Цього року на Водохреща вранці сипав лапатий сніг, обіцяючи зимову казку. Але вже за кілька годин стало ясно, що взуття набереться вологи, а хрещенські морози цього разу чекатимемо хіба що у березні.
На центральному пляжі міста зібралося чимало людей. Здебільшого це корюківчани, що перебувають на заслуженому відпочинку, мами з колясками і ті, кому пощастило саме у цей день бути вихідним на роботі. Кошики з посудом вишикували одне біля одного, так, щоб утворилося коло. Всі чекали батюшку.
Отець Олександр прибув вчасно і святкова служба розпочалася. Після – тричі занурив хреста у вирубану ополонку і, перехрестившись, першим пірнув у воду. Не поспішаючи, один за одним, хлопці і дівчата заходили до крижаної води. Підбіг маленький хлопчик років дванадцяти. Швиденько занурився і вистрибнув, наче з гарячої води. Його мама зустрічала на березі із посмішкою і теплим рушником.
На замерзлому ставку збиралося все більше і більше людей – одні роздягалися і тільки готувалися до занурення, інші – розтиралися і знову закутувалися у тепле. Синій лід тим часом тихим стогоном лякав всіх присутніх. «Тут глибини тієї – до колін», – заспокоювали знавці тутешньої місцевості. Але небажання намокнути змушує частину все ж зійти на берег.
На території пляжу біля намету Корюківської Козачої Січі розпалено багаття. Берегині вже зварили куліш і розлили по склянках чай двох видів: заварний і трав`яний – з імбирем, травами і яблуком. «Противірусний», – посміхаються дівчата. Біля столиків вишикувалася черга за грамами сорокоградусної, бутербродами та кулішем. Наші козаки за кілька років активної участі у організаціях народних гулянь привчили корюківчан до безкоштовних пригощань. У результаті з`їли 50 літрів кулішу і випили 25- літровий казанчик чаю.
Останніми роками людство так і тягне до крижаної води. Доказ тому – масові купання на Водохреща навіть у найменших водоймах. Це скоріш добре, ніж погано. І все ж, таких, щоб взяли на озброєння приклад інших і наступного року й самі занурилися до ополонки – мало. А от бажаючих подивитися, з року в рік стає більше і більше. «Прийшов подивитися, як інші купатимуться, – ділиться якийсь чоловік зі знайомим, – ото як гляну, що пірнають, аж десь у серці защемить. Я так не зможу!..» Що там гріха таїти, кожен другий із захватом стежив за рухами моржів, за кожною їхньою емоцією. Реакція різна: хтось вмить почервонів від задоволення, а у когось тіло набуло синьоватого відтінку, аж труситися почало. І позаяк фігура у кожного різна, то хтось у бікіні красувався, а декотрі, видно, трішки соромилися. Можливо тому моржі більш старшого покоління пірнати на Водохреща їдуть якнайдалі від «глядачів» і бажано вранці, коли тільки-но сховаються зорі. Молодь же, навпаки, більш розкута і позбавлена пересторог щодо обговорення «у глядацькій залі», купалася у льодяному центральному ставку Корюківки від душі.

«Правильна» вода

Одні стверджують, що хрещенську воду набирати краще в ніч з 18-ого на 19-те січня, коли начебто «відкриваються» небеса. Інші радять, що найцілюща водичка, ллється, починаючи зранку 19-ого січня, мовляв, до четвертої ранку – «мертва», а з 4-ої ранку – «жива» вода.

А коли ж правильно набирати хрещенську водицю? – спитали у настоятеля Свято-Вознесенського храму отця Олександра.
– Освяченою, а значить цілющою є вода, коли над нею прочитана молитва. Щороку ми святкуємо одну із найбільших подій православ’я – Хрещення. У цей день освятився Христос і подія це розпочалося, зазначу, з молитви. Що ж до днів, то 18-ого зранку у церкві читається та ж молитва, що і 19-ого. Тобто, вода у різних місцях і у різний час освячується однією молитвою. Можна просто набрати води у цей день і вважати, що вона цілюща, але це буде неправильним. Цілющих властивостей вода набуває після молитви, у якій повинен взяти участь кожен християнин. Це потрібно розуміти і брати до уваги. Решта, м`яко кажучи, забобони моловіруючих людей, які своє моловірство приховують за вигаданими умовностями.

000 купання 7000 купання 9 000 купання 8 000 купання 3000 купання 5000 купання 10000 купання 6000 купання 2

Залишити коментар