Поліклініці допомогли, і вона виручає

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Світлана Лещенко

Розмовляємо із завідуючою поліклінічним відділенням центральної районної лікарні Світланою Лещенко у її оновленому кабінеті. Після Нового року вселилися медики у відремонтоване відділення, на яке тепер приємно дивитися та й людям зручніше тут працювати і перебувати, лікуватися. Нові металопластикові вікна, меблі, стіни приємного кольору… Кажуть, навіть у столиці не кожна поліклініка має такий вигляд. На жаль, не на все вистачило коштів. Ще продовжуватиметься так звана друга черга робіт, ремонтуватимуться незавершені частини першого і другого поверхів. Медики дуже вдячні ПАТ “Слов’янські шпалери – КФТП” і сподіваються на продовження благодійної допомоги з боку нашого найбільшого підприємства. І ще обласний профспілковий комітет медичних працівників подарував ЦРЛ обладнання для бездротового Інтернету. Зараз кожен комп’ютер у поліклініці підключено до всесвітньої інформаційної мережі. Самих комп’ютерів, правда, замало, але це обладнання розраховане на те, що незабаром будуть вони у кожному кабінеті.

– Світлано Віталіївно, комп’ютеризація та інформаційно-комунікаційні технології в наш час – це дуже добре. Але, з іншого боку, через це тепер – кожен сам собі доктор Айболить! І через засилля реклами медичних препаратів ми часто йдемо в аптеку, як у магазин. Чи варто займатися самолікуванням, самим собі “встановлювати діагноз”?
– Зрозуміло, що так не потрібно робити. Навіть у рекламі є напис про шкідливість самолікування. Тобто вони з себе відповідальність знімають, а ви вже – як хочете… Наприклад, зараз період простуд. І багато хто сам себе лікує. В аптеці від простуди – широкий спектр різних засобів, порошків і тому подібного. Та у кожен такий порошок входить парацетамол, а в деяких – навіть у подвійній “ударній” дозі (форте). Вип’є хворий – головний біль знімає, температура відступає, відчувається певна полегкість. Вважає, що вилікувався. А насправді може бути зовсім не так. Скажімо, якщо у цієї людини, крім простуди, є виразка шлунку чи якась інша. І після прийому кількох вищезгаданих порошків – отримає загострення виразкової хвороби. Добре, якщо звернеться у лікарню. А то може дійти до кровотечі та інших тяжких наслідків… Тобто, у кожних ліків є побічні дії, котрі на інші хвороби можуть вплинути негативно, спричинити їх загострення.
Або взяти начебто “нешкідливі” краплі в ніс від нежиті. Це судинозвужувальні препарати. І судини звужуються не тільки у носі, а і в мозку. І якщо застосовувати неконтрольовано і тривало, то побічні ефекти не забаряться. Підвищення тиску, сухість слизових оболонок, і навіть зворотній ефект, коли настає виснаження слизової оболонки і замість очікування того, що нежить припиниться – буде й далі текти з носа… І так діють навіть “безобідні” ліки, що відпускаються без рецепта. Людина ж не може знати про побічні ефекти і як препарат вплине на її організм. А ще ж він може викликати алергію. І це треба враховувати! Фармацевт в аптеці не знає стану організму відвідувача, тому треба звертатися до лікаря.
– А буває так, що людина приходить до лікаря – той рекомендує одне, іде до другого – чує: “Ні, лікувати будемо по-іншому!”. Як знайти “свого”, “правильного” фахівця?
– Кожна людина має право обирати собі лікаря. І той же Інтернет, інші джерела інформації можуть в цьому допомогти. І справді, буває, що один лікар призначає одні ліки, другий – інші, але діюча речовина може бути однакова в обох. Є пацієнти і у нас, котрі обходять кількох лікарів, їздять у Чернігів, Київ, а тоді обирають, де їм лікуватися. Зараз є стандарти лікування, протоколи, розроблені Мінохоронздоров’я. І їх дотримуються усі лікарі – бо нас контролюють.
Тому зовсім різного лікування одного і того ж захворювання не може бути. А обиратиме пацієнт, залежно від своїх можливостей…

Залишити коментар