Пожежа: хто відшкодує збитки?

Пожежа може спіткати кожного. Врятовані людські життя – найголовніше. Але інколи трапляється так, що вогонь забирає те, що люди заробили тяжкою працею і у що вклали всі сили. Можна зазнати збитків і у разі, якщо горить сусідня квартира чи дім – вогонь може зачепити і ваше помешкання або ж його може затопити вода, яку рятувальники використовують під час гасіння пожежі.

Як же відшкодувати завдану шкоду? Відповідно до Кодексу цивільного захисту, заходи соціального захисту та відшкодування матеріальних збитків постраждалим здійснюються за рахунок: коштів державного та місцевих бюджетів; коштів суб’єктів господарювання або фізичних осіб, винних у виникненні надзвичайних ситуацій; коштів за договорами добровільного страхування, укладеними відповідно до законодавства про страхування; добровільних пожертвувань фізичних та юридичних осіб, благодійних організацій та об’єднань громадян; інших не заборонених законодавством джерел.
Дуже часто виникають питання з приводу того, чи повинні виплачувати шкоду пожежники, якщо вони під час гасіння пожежі затоплюють сусідні квартири. Відповідно до ст. 80 Кодексу цивільного захисту, матеріальні збитки, пов’язані з пошкодженням майна під час гасіння пожежі, пожежно-рятувальні підрозділи не відшкодовують. Але якщо житло застраховане і в договорі добровільного страхування майна цей випадок значиться як страховий – ці збитки має відшкодувати страхова фірма. Зупинимось детальніше на страхуванні майна. Більшість людей не користуються ним з декількох причин: по-перше, не бачать сенсу. Вважають, що кошти у разі настання страхового випадку все одно виплачені не будуть, наприклад, виявиться, що мало місце грубе порушення умов протипожежної безпеки, а це в більшості договорів страхування майна є виключенням із страхових випадків. По-друге, не хочуть замислюватись про негаразди, які можуть їх спіткати. Але ж в Європі та США, до яких ми так прагнемо і які нам останнім часом все частіше ставлять за приклад, страхування майна – звичайне явище. Чому так? Можливо, різниця в менталітеті. Європейці більше замислюються над майбутнім.
Як би там не було, страхування майна – це вибір кожного. Але саме воно у разі настання пожежі чи іншого стихійного лиха може допомогти вам відшкодувати збитки. Якщо все ж вирішили застрахувати житло, обирайте перевірену фірму. Відгуки про неї – найкращий показник роботи. Уважно читайте договір добровільного страхування майна. Слід особливу увагу звернути на перелік випадків, які є страховими і на виключення з них, на всі зноски, написані дрібними літерами. Якщо щось не зрозуміло – перед підписанням краще проконсультуватись з юристом. Можете також спробувати інші способи, наприклад, звернутись в органи місцевого самоврядування за допомогою або в благодійні організації. У будь-якому разі, якщо сталось лихо – стукайте у різні двері, все ж існує велика кількість людей, які небайдужі до чужого горя.

Ксенія Матюха, юрисконсульт 2-го державного пожежно-рятувального загону

Залишити коментар