Прогулянка під дощем по базару, де продається багато різного товару… А чого – не вистачає?

gffdyОлександр ГОНЧАР

Дощового буденного ранку кореспондент разом з виконуючою обов’язки начальника Корюківського міжрайонного управління Держсанепідслужби Світланою Ментій пройшлися міським щоденним ринком. А приводом для цього, зовсім не марного візиту, стали скарги громадян до санітарної служби і редакції про численні порушення правил торгівлі на базарі, зокрема, продуктами харчування…

Звісно, що коли люди не будуть у таких умовах купувати, то не будуть й (може) так торгувати і продавати. А поки є попит – є і продаж-реалізація. І все ж усім причетним до цього кругообігу товарів і грошей потрібно звертати увагу на наявні недоліки та порушення і негайно виправляти їх. Усім же буде від поліпшення умов краще! Чи не всім?..

Найперше, що заважає покупцям ходити територією ринку в дощову погоду – великі калюжі, що розлилися у кількох місцях. Чи не слід тутешнім господарям якось ліквідувати ті перешкоди? Далі звертаємо увагу вже на прилавки. Риба у ящиках лежить під дощем, ковбаси полощуться… Деякі ящики просто на асфальті стоять, навіть не під навісом чи неприкриті плівкою. Скоро спека, пилюка, мухи і ті ж дощі впливатимуть тут на товарний вигляд, а взимку морози із снігами додавали неприємного присмаку. Звертаємо увагу й на те, що багато реалізаторів-продавців торгують у звичайному своєму одязі, коли повинні мати спеціальний чи формовий. Продукти, які швидко псуються, м’ясо і сало деякі продають без холодильників. І молоко у пластикових пляшках стоїть, що заборонено для продажу – в такій тарі. Майже всі господарки навіть без фартухів і медичних книжок, і належні медогляди чи всі з них пройшли?..
Не лише на погляд санітарного лікаря, а й простого громадянина-покупця справді можна побачити чимало негараздів у ринковій торгівлі. При цьому порушуються не лише законодавчі норми і вимоги, а й права людей-споживачів. Світлана Василівна вкотре нагадує усім причетним і задіяним тут сторонам загалом відомі правила. На ринку ПП “Торг-СВ” приватні підприємці й реалізатори орендують торгові місця. Та протягом тривалого часу, роками, харчові продукти, особливо нетривалого зберігання (м’ясні, молочні, рибні) продаються з порушеннями вимог чинного законодавства щодо умов, строків, температури їх зберігання. Трапляється й продаж домашніх консервів, зокрема, грибних. А затвердженими правилами торгівлі на ринках – заборонено продаж солоних і маринованих грибів та інших консервованих продуктів домашнього приготування! Бо це загрожує покупцям можливими харчовими отруєннями і навіть смертельно небезпечним ботулізмом…
Врахування санітарно-епідеміологічних вимог при ринковій торгівлі є обов’язковим! Усі працівники, котрі реалізують продукти, повинні бути одягнені у чистий формовий одяг, пройти медичний огляд, результати якого заносяться у особисті медичні книжки. Адже Закон України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” регламентує вимоги до продовольчої сировини і продуктів харчування, умов їх транспортування, зберігання та реалізації. А причетні особи – несуть відповідальність за їх безпеку для здоров’я і життя людей, відповідність вимогам санітарних норм. У законі вказано й про проходження обов’язкових медичних оглядів, і працівники торгівлі, які не пройшли їх – від роботи відстороняються та можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності. І відповідний наказ №280 від 23.07.2002 року Міністерства охорони здоров’я України вимагає від працівників, що реалізують харчові продукти – дотримуватися періодичності й повноти медоглядів. Щоб бути самим захищеним і покупців захистити – від туберкульозу, венеричних та інших заразних хвороб.
А покупцям, котрі не відмовляються від ринкових послуг і пропозицій – варто таки звертати пильну увагу на те, у якому стані пропоновані продукти, як вони упаковані та захищені від погодних впливів, і наскільки охайні самі продавці, якими руками беруть харчові продукти… І коли хтось з громадян захоче поскаржитися до контролюючих служб, то за чинним законодавством – потрібно писати туди заяву із зазначенням конкретних порушень. Тоді санепідслужба має право провести перевірку.

Залишити коментар