Протипедикульозні засоби розлітаються в аптеках, як гарячі пиріжки! Або за що воші нам вдячні?

Воші – це добре, лише коли
сняться. Бо до грошей!
А ось, коли вони є наяву, – це жах!

Якось у вихідний день довелося побувати у центральній районній аптеці №38.
– Щось від вошей дитині, – просить у фармацевта жінка переді мною у черзі. Чогось одразу спало на думку: невже ця зараза – воші –
й досі живе та здраствує?.. Жінка придбала порекомендований засіб і пішла. Доки я складала до сумки ліки від кашлю, позаду себе у черзі почула:
– Від педикульозу дорослому, будь ласка.
– Зараз подивлюся, що там залишилося, – відповіла фармацевт. – Бо стільки запитують – ледь встигають завозити…

Скільки коштує позбутися «сусідів»?
В інших аптеках міста нам підтвердили, що інтерес до протипедикульозних засобів останнім часом і справді дещо зріс. В аптеці «Світ здоров’я» (вул. Передзаводська) сказали, що купують їх часто, цікавляться – щодня. І дорожчі, і дешевші препарати найчастіше беруть перед початком навчального року (шампунь «Хігія» – 157,18 грн., «Парамікс» (шампунь) – 197,50 грн., «Парамікс» (спрей) – 176,42 грн., ін.). В аптечному пункті «Світ здоров’я», що розташований у райлікарні біля рентгенкабінету, кажуть, що їхні покупці – переважно стаціонарні хворі, тож за такими препаратами звертаються нечасто, хіба колись у дитяче відділення потрапить маленький пацієнт з вошима. Але засоби для боротьби з педикульозом є (найдешевший бензилбензоат (9 грн.), лосьйони «Пермін» – 32,25 грн. і «Пермітрин» – 79,30 грн.). В аптеці «Бажаємо здоров’я» (провул. Зарічний), окрім вищеназваних, пропонують «Чемеричну воду» (25,50 грн.), аерозоль «Спрегаль» (307 грн.), спрей «Лавінал» (138 грн.), ін.
Отож попит є – значить і воші є?

Хто «відповідає
за вошей»?
Багатьом і досі здається, що педикульоз – ганебний пережиток минулих часів. Начебто тоді (років 20-30 тому і раніше) у школярів і дошкільнят вошей виявляли постійно, а тепер – перемогли заразу? Аж ні…
– Так здавалося, бо у ті часи у рамках організації та проведення протипедикульозних заходів дітей систематично перевіряли на наявність цього захворювання, – коментує заступник головного лікаря Корюківського районного Центру первинної медико-санітарної допомоги Любов Товстоног. – Ця функція була покладена на санепідстанцію і сповна виконувалася її фахівцями. Нині у них таких повноважень нема (вони покладені на Держпродспоживслужбу – Авт.). Дітей на вошивість перевіряють лише медпрацівники: медустанов (у разі, коли дитина госпіталізується, направляється в іншу лікувальну установу, санаторії, ін.), шкіл (після кожних канікул) і дитячих садочків (систематично). Якщо, скажімо, раніше дитина, у якої виявлено педикульоз, одразу відсторонювалася від навчання до усунення проблеми, то тепер директору закладу можуть лише рекомендувати відсторонити її від навчання. До речі, в організації та проведенні заходів по боротьбі з педикульозом ми й досі керуємося наказом №38 МОЗ України від 28.03.1994 року! Отож воші нам «вдячні» за таку поблажливість…
У Корюківському районному управлінні Держпродспоживслужби, яке «успадкувало» функції нагляду щодо цього паразитарного захворювання, натомість повідомили, що планових перевірок щодо виявлення педикульозу у садочках і школах вони не здійснюють. За погодження свого вищестоящого керівництва реагують лише на письмові звернення батьків, які самі поскаржаться на випадки виявлення педикульозу у школі чи садочку. Востаннє така заява-скарга надходила минулоріч від батьків учня міської школи. Виходить: цьогоріч або вошей нема, або батьки не знають, кого повідом-ляти у такому разі?..
І взагалі складається таке враження, що контроль за цим недугом на рівні держави слабшає, а кожен випадок захворювання – це проб-лема когось конкретно, а не всіх навколо. А між іншим, педикульоз – доволі неприємне паразитарне захворювання шкіри, а воші, які харчуються кров’ю людини, можуть бути переносниками різних інфекцій.

Найкращий захист – профілактика!
Андрій Аухімік, в.о. начальника районного управління Держ-продспоживслужби наголошує, що воші найчастіше бувають у дітей віком від 4 до 11 років – вихованців дитсадків та учнів шкіл (які можуть підкинути «непроханих гостей» не лише своїй сім`ї, а й вихователям та вчителям! – Авт.), оскільки переповзають від однієї дитини до іншої при тісному контакті голови до голови. Думка про те, що воші частіше бувають у людей з довгим волоссям – помилкова. Хибною є також думка, що воші селяться лише на людях, які живуть в антисанітарних умовах і нехтують гігієною. Чистий, охайненький господар їм куди більше подобається! І шкіра легше прокушується, і кров, напевне, смачніша…
– Найкращий захист – профілактика, адже позбутися вошей не так просто, як здається, – каже А. Аухімік. – Головні воші виробили стійкість до деяких інсектицидів, тому одноразове застосування антипедикульозного шампуню навряд чи позбавить від паразитів. Для їх усунення треба застосовувати спеціальні хімічні препарати, які знищують живих особин та вичісувати волосся після миття голови всім членам родини. При лікуванні інсектицидами препарат наноситься двічі, з двотижневою перервою між застосуваннями. Вагітним і годуючим жінкам перед застосуванням препаратів від педикульозу слід порадитися з лікарем.
Досить-таки простим способом позбавлення від вошей (але не гнид!) є вичісування. Після миття голови треба ретельно вичесати вологе волосся густим гребінцем. Перед розчісуванням рясно нанести кондиціонер на волосся. Воші від вологи та кондиціонера стануть малорухливими та будуть застрягати між зубцями гребінця. Гребінець періодично треба витирати або промивати під краном. Якщо повторити цю процедуру декілька разів на день протягом двох тижнів після застосування хімічних препаратів, то буде порушений життєвий цикл вошей і людина від них позбудеться.
Є й інші способи лікування – шампуні і лосьйони, які містять ефірні олії чайного дерева, розмарину. А також дороговартісні електронні гребінці, які вбивають вошей розрядом електричного струму. Однак треба пам’ятати, що користуватися таким гребінцем можна лише на сухому волоссі. І не кожен такий гребінець ефективний проти гнид. (Ціна на електронні гребінці в інтернет-магазинах стартує від 400 гривень – Авт.)
– Андрію Володимировичу, чи може дитина, у якої виявлено педикульоз, відвідувати дитячий дошкільний заклад або загальноосвітню школу?
– Лише у тому випадку, якщо активно ведеться лікування дитини та відсутні живі дорослі воші (і при цьому ретельно вичісуються гниди!), бо зараження відбувається саме дорослими вошами.

Наше опитування

Була санепідстанція –

було добре…»

Як часто перевіряють голови дітям у садочках, школах, вдома?

Людмила Лобода,

завідувач ДНЗ №4 «Веселка»:

– Регулярно вихователі і медсестра дивляться дітям голови. Іноді трапляються поодинокі випадки виявлення педикульозу, але масовості нема. Постійно працюємо у цьому плані з батьками, розповідаємо, просимо вдома приділяти належну увагу своїм діткам.

Віра Рябченко, завідувач

ДНЗ №1 «Дельфін»:

– Щодня. У групах раннього віку – зранку, дошкільного – протягом дня. Перевіряють голови вихователі, контролює цей процес старша медсестра. За останні роки лише декілька випадків було зафіксовано.

Людмила Баглай,

директор Корюківської ЗОШ І ст. №2:

– Коли дітям голови дивилися працівники санепідстанції, було добре, бо вони  щомісяця приходили. А тепер, якщо треба (або вже надійде тривожний сигнал), перевірити голови дітям просимо шкільну медсестру, яка працює на декілька шкіл. Минулого тижня перевіряли – наче все добре…

Марина, мама двох дітей:

– Пам’ятаю свої шкільні роки: скільки було вошей у дітей! Дуже часто посеред уроків заходив «десант» чужих тьоть (медпрацівників і з санепідстанції) і завжди декількох відправляли додому… Сина, дякувати Богу, ця зараза обходить стороною. А ось донька декілька років тому «принесла» вошей зі школи, а влітку ще й «привезла» із дитячого табору. До речі, батькам дуже хотілося б, щоб дітей на педикульоз перевіряли не лише перед тим, як відправити на відпочинок, а й після нього. От нехай би той заклад надав офіційну довідку, що у дитини з цим все у порядку. Нехай за це теж хтось несе відповідальність! А то, виходить, їм подай дитину чистеньку, а забери – яка вже є? Відпочинку на два тижні, а головного болю батькам – на місяць…

Оксана Смаглюк, шкільний фельдшер

 Корюківської ЗОШ І-ІІІ ст. №1:

– Колись це була робота санепідстанції. А тепер справляємося самотужки: щоразу після канікул перевіряємо голови і реагуємо на конкретні сигнали. Спасибі батькам, що з  розумінням ставляться до дитячого здоров’я. Випадки виявлення педикульозу бувають, але, порівняно з минулими роками, їх значно поменшало.

Олена, мама п’ятикласника і дошкільняти:

– Старшому дивлюся голову щосуботи, бо школяр. А ось меншому взагалі не перевіряю. Він у нас домашній, у садочок не ходить, звідки там взятися вошам?.. До речі, чула таке, що у дітей, які на грудному вигодовуванні, воші не можуть завестися. Щоправда не знаю, чи це так…

Р.S. Наше опитування – вибіркове. Та й весь матеріал, звісно, не претендує на повноцінне дослідження. Але, якщо вошей нема ­ хто ж тоді розкуповує в аптеках протипедикульозні препарати?..

 

 

 

 

Залишити коментар