Редакція поцікавилася цінами в аптечних закладах Корюківки

 OB-NM631_0413cp_G_20110413072308

Першим на шляху був аптечний пункт №1 фірми «Медінтех», який у приміщенні лікувального корпусу Корюківської центральної районної лікарні. Фармацевт Ірина Івасенко розповіла:
– Знаєте, на вартість ліків, особливо імпортних, вплинув курс долара, який помітно зріс у порівнянні з гривнею. Наша країна виробляє достатньо протигіпертонічних препаратів, ціни на них регулюються державою, тому й зросли вони тільки трохи, окрім лічених найменувань. Це стосується й серцевих: валідол, корвалол і барбовал – виросли у ціні на десятки копійок.. А такий сердечний препарат, як предуктан, до 1 квітня коштував 125 гривень, тепер – 153. Проте, не можна сказати, що його відтепер менше купують. А деякі громадяни більше стали брати наш аналог – тридуктан, якого ціна удвічі менша.

«Окрім ліків,
ще й харчі купувати…»

– На людей дуже вплинуло останнє підвищення цін на ліки, – продовжує розповідь фармацевт. – Буває, заходять до нашого аптечного пункту люди середнього і поважного віку, спитають ціну на серцеві чи інші медпрепарати імпортного виробництва, а почувши відповідь, – повертають назад…
Зрозуміло, не в усіх є такі кошти, а частині хворих треба не одну упаковочку, а дві й більше, щоб пролікуватися. Окрім цих, ще й інші ліки необхідні, харчові продукти – теж.
– Ми залежимо від оптовиків, які закуповують лікарські засоби за кордоном. Націнки на медпрепарати у нас невеликі, – сказали фармацевти аптеки №1( вул. Шевченка). – Ще у рості цін деякою мірою зіграв ПДС у сім відсотків. Але він незначний. Стільки ж відсотків цього податку платять виробники (заводи, фабрики, які випускають ліки). І тепер на дорогі препарати ціни коливаються: буває, їх закуповуємо, наприклад, по 178 гривень, а за чотири дні – уже 174, потім цей же медпрепарат коштує в оптовика 182 гривні. І конкретний приклад: є у нас у продажу серцевий препарат етацизин (виробник -Латвія), до першого квітня у нас його можна було купити за 128 гривень, а тепер коштує -275, бо оптовики «накрутили» ціну. Навіть доступний для усіх адельфан, який коштував чотири гривні, тепер продається по десять.

«Залежні від оптовиків»

Більше ситуацію з цінами на ліки прояснив завідуючий ПП «Солсбері» №1 Володимир Халецький. Йому було поставлене головне питання: «Чому деякі імпортні медпрепарати подорожчали на 30- 40, 100 і навіть 200 відсотків». Він пояснив, що оптові фірми з України, які закуповують у закордонних заводів-виробників ліки, роблять на них захмарні націнки, від чого мають шалені надприбутки. Коли окремі німецькі виробники дізналися, як знахабніло заробляють величезні гроші українські оптовики (фірми, компанії, що закуповують лікарські засоби, а потім перепродують аптекам), то вони відмовилися співпрацювати з ними. Наприклад, німецькі оптовики «накручують» не більше 3-5 відсотків і, маючи їх, можуть нормально функціонувати.
У нашій державі до 1 квітня діяла провідна фірма з закупівлі ліків за кордоном «Альба Україна». Вона не робила великих накруток, відпускала ліки за досить низькими цінами. Проте, з незрозумілих причин, закрилася. Коли її не стало, то інші закупівельні оптові фірми стали «накручувати» значні ціни, а потім – ще більше на закупках медпрепаратів за кордоном, тому що їм не було з ким конкурувати.

«Тепер ціни коливаються»

Майже такі ціни на ліки у Корюківській центральній аптеці №38. Завідуюча Вікторія Здор говорить, що тепер вони на кращі і найкращі медпрепарати коливаються. Більше прив’язані до курсу долара. Ми можемо дорогі препарати закупити по 176 гривень. А наступного разу – по 171, а ще за тиждень вони можуть коштувати 179 гривень. Таке коливання характерне для нинішнього літнього періоду, і ціни не на один-два препарати, а на цілий ряд…

Дещо менші, але…

Центральна аптека закуповує лікарські засоби кожні три- чотири дні. На місяць чи на два-три не може їх придбати, тобто велику кількість. Бо не вистачає обігових коштів. А закуповують ті групи ліків, які частіше купують люди, замовляють… Тут справді є дещо дешевші імпортні серцеві, ніж в інших аптеках. Наприклад, предуктан – 119 грн, аналог вітчизняний тридуктан – 86, кардарон – 101, а в аптеці ПП «Анонс» – відповідно 166, 83 та 119. Тоді як інші групи ліків в «Анонсі» є трішки дешевші, порівнюючи ще з трьома аптеками. Жодної торгової точки нема, яка пропонує медпрепарати, де була б значна різниця у цінах. Отже, покупець, побувавши не в однійй аптеці, сам повинен вибирати, де купувати потрібний йому лікарський засіб, за ціною, яка йому підходить.

«Беруть пластинками»

Якщо хтось шукає імпортні медикаменти, то їх за середніми та дещо нижчими цінами можна придбати в аптеці ПП «Анонс» (по вул. Шевченка, біля колишнього райпобуткомбінату). Але одна група препаратів тут може бути дешевшою, порівнюючи з іншими аптеками міста, а інша – дещо дорожча. Подібне – в інших аптеках. Отже, у Корюківці нема такої, у якій би усі ціни на ліки задовольняли. І вони залежать від багатьох факторів, а передусім, постачальників – посередників, оптових фірм і компаній.
Завідуюча Валентина Асмаковська каже, що після першого квітня, коли зросли ціни, люди стали купувати по одній-дві пластинки, а раніше брали по упаковочці-другій.

 Редакція провела вуличне опитування. 

Тому що думка людей – це як дзеркало, яке реально відображає, що діється в країні, зокрема, яка ситуація на ринку лікарських засобів та чому так склалося…

Володимир Шматок, безробітний:

– Про ціни на ліки тепер говорять переважно люди середнього і літнього віку. Саме вони частіше ідуть до лікарні по допомогу… А потім – до аптек, де жахаються цін. Добре, що в Україні розвинута фармацевтична промисловість і ціни на вітчизняні лікарські засоби ще не значні, а на деякі – помірні. Імпортні медпрепарати для багатьох стали недосяжні. Правда, деякі люди, що раніше лікуватися закордонними, тепер переходять на вітчизняні, які значно дешевші.

Григорій, робітник:
– Я працюю на великому підприємстві, заробляю 4-5 тисяч гривень, ще дружина –2. У нас одна дитина. Але й ми на собі відчули, що нині дорогі ліки. Я своєму батьку – пенсіонеру, а дружина – матері, як і раніше, купуємо імпортні медпрепарати. Але тепер – значно менше…

Олена, 43 роки:
Медпрепарати – дорогі. А тому ми читаємо книги з фітотерапії і лікуємося травами. Знаємо, які рослини допомагають при застудах, хронічних хворобах. До аптек зрідка ходимо. І там якщо і купуємо, то дешевші вітчизняні пігулки, гелі. Нашій країні потрібні зміни, необхідно боротися з корупцією. Не можна наживатися на чужому горі.

Марина, 39 років:
– У мене мати і батько – поважного віку. Обоє хворіють, мають хронічні недуги. В останній період лікувати мені їх дуже непросто. Чому? Бо медпрепарати, особливо імпортного виробництва, які я завжди купувала, виросли у ціні. І в цьому не аптеки винні – ціни «накручують» оптові фірми, компанії, які купують лікарські засоби за кордоном. Про це я добре знаю з Інтернету та газет, а також від лікарів. Тому, якщо раніше я брала в аптеці дві упаковки, то тепер – одну-дві пластинки. У мене зарплата – дві тисячі гривень, але ж на них треба прожити. Маю двох дітей, яких потрібно вчити у виші і технікумі. Це ж добре, що вони навчаються на державному забезпеченні.

Таня, 32 роки:
– Я проживаю у Холмах. Незрідка доводиться купувати бальзами, різні краплі, настоянки. Частіше їх беру у Корюківці, бо у нашій аптеці частина ліків дорожча на 7-10 і більше гривень, ніж у райцентрі. Чому така різниця? Правду ніхто не говорить. Натомість імпортних – я взагалі не можу докупитися…

Віктор Татарин, оглядач часопису «Північний вектор»
– Багато продовольчих товарів дорогі, а про ліки люди, які відвідують аптеки, говорять з гіркотою. Вони не можуть закупити їх достатню кількість – дорожнеча! Я знаю пенсіонерів, які отримують мізерну пенсію і на неї не можуть пролікуватися. Бува, вони скаржаться, що проходили тільки половину курсу лікування. Коли розповідали мені, то обурювалися: «Куди дивляться урядовці? У закупівлі ліків за кордоном до компаній, фірм, які домовляються про медпрепарати, повинні бути суворі вимоги. Якщо цього державники не зроблять, смертність зростатиме.»

Ольга Коноваленко, пенсіонерка
Вважаю, що дуже дорогі ліки тепер, а особливо сердцеві імпортні. Купую їх у центральній районній аптеці, що по вул. Вокзальній. Тут трішки дешевші, порівнюючи з іншими аптеками, які у нашому місті. Проте, не усі, дещо за меншу ціну можна придбати і в приватних.

ПІСЛЯМОВА: Як стало відомо з вітчизняної періодики, для оптових фірм, компаній нема суворих обмежень на націнки. І вони роблять їх, які тільки забажають, зачасту захмарні. Знають, що народ купуватиме і дорогі ліки, бо треба лікуватися й оздоровлюватися. Уряд, повинен прийняти постанову про зменшення націнки до граничної для оптових продавців медпрепаратів. Тоді і ліки, у першу чергу закордонного виробництва, подешевшають. І такі плани озвучувалися ще у квітні. То чому ж вони не реалізуються?
Про цю болючу проблему не раз біля Верховної Ради заявляли пікетувальники. На жаль, народні обранці особливо до них не прислухалися. При опитуванні людей багато хто заявляв: «Час владі розібратися, хто з оптовиків (закупівельних фірм, компаній) наживається за рахунок народу? Поставити їх на місце, обмежити апетити. Ми чекаємо на рішучі дії Кабінету Міністрів. А ще – час боротися з корупцією та корупціонерами, і більш рішучіше це робити. Коли будуть такі позитивні дії, і ліки дешевшатимуть».

Залишити коментар