Реформа медицини

За два тижні підписано майже тисячу декларацій

Сьогодні всі говорять про реформування медичної галузі, але мало хто знає щось достеменно. В основному – припущення, здогадки, критика, обурення… Газета розпитувала фахівців, представників влади – які ж зміни у найближчому майбутньому очікують районну медицину?

Три перешкоди на шляху
Перший заступник голови райдержадміністрації Анжела Ющенко переконана, що для людей гірше не стане. Натомість багатьом медичним працівникам доведеться змінювати підходи до професії. Реформується поки що лише первинна ланка: центри первинної медико – санітарної допомоги (ЦПМСД), лікарські амбулаторії, фельдшерські пункти. І якщо раніше кожен лікар та інший персонал мали чітко визначене коло обов’язків і двічі на місяць (якщо трудяться у місті) отримували конкретну зарплату, то тепер буде по – іншому. І зарплата, і умови для праці залежатимуть від того, скільки людей виявлять їм довіру. І чим швидше медики це зрозуміють, тим краще. Потрібно якомога оперативніше провести кампанію з укладання декларацій, бо що буде після першого липня – прогнозувати важко. Адже медична субвенція на їхню зарплату, яку держава нині надає місцевим бюджетам, у другому півріччі не передбачена.
Анжела Анатоліївна називає три моменти, які, на її думку, сьогодні гальмують справу. Це технічні неполадки (часто не працює сервер для укладання декларацій), незадовільний інтернетзв’язок (а без нього нічого не зробиш) і вичікувальна позиція багатьох лікарів (а може, ще відмінять реформу; а давайте подивимось, як буде в інших районах…) Декотрі фахівці з великим досвідом помилково вважають, що без проблем наберуть свої дві тисячі пацієнтів, і більше їм нічого робити не треба. Мовляв, держава перерахує за кожного кошти, якими вони самі розпоряджатимуться. Але все відбуватиметься далеко не так. Значна частина коштів витрачатиметься на утримання адміністративного апарату, приміщення, транспорту і багато чого іншого. Ніхто не зможе працювати окремо, це – «командна гра».

«Медична карта» району
Головний лікар Центру первинної медико – санітарної допомоги Світлана Лещенко роз’яснює, що жоден лікар у нашому районі не є юридичною особою (не має статусу підприємця з відповідною ліцензією), тому держава працюватиме не з ними прямо, а з ЦПМСД. Отже, структура первинної допомоги виглядатиме так. Існуватиме так би мовити головний офіс – Центр первинної медико – санітарної допомоги. Поки такі центри будуть у кожному районі, але незабаром – лише у госпітальних округах з населенням не менше 120 – 150 тисяч. У складі ЦПМСД будуть: центральна лікарська амбулаторія м. Корюківки (не менше семи лікарів і десяти тисяч населення); Холминська амбулаторія групової практики (не менше двох лікарів і трьох тисяч населення); Сядринська та Наумівська амбулаторії монопрактики (один лікар і не менше двох тисяч населення); шість пунктів здоров’я (козилівській, савинківський, сахутівський, олександрівський, перелюбський, рибинський) – для не менше 700 людей. Такі пункти зазвичай створюватимуться на базі декількох сіл, лікар у них постійно не перебуватиме, а лише виїжджатиме раз чи два на тиждень для прийому людей. Ще, можливо, буде 9 фельдшерських пунктів – у Буді, Забарівці, Бречі, Жуклі, Охрамієвичах, Жуклі, Прибині, Шишківці, Б.Слободі, Домашлині. Але лише за умови їх фінансування з місцевих бюджетів. Хоча, Світлана Віталіївна не виключає можливості, що й сам ЦПМСД, маючи достатньо фінансів, зможе утримувати деякі ФП.

Як розподілятимуться
кошти?
Скільки наберуть пацієнтів 14 лікарів у нашому районі – стільки й отримають коштів. Попередньо відомо, що 20% з них піде на утримання штату Центру (головний лікар, головна та старша медсестри, заступник головлікаря, завідуючі амбулаторіями, водії, підсобні робітники, прибиральниці, реєстратори). Ще частину коштів доведеться витрачати на комунальні послуги та утримання приміщення (Центр займає другий та частину першого поверхів поліклініки). Кошти також потрібні на медикаменти для невідкладної допомоги, лабораторні дослідження, пально – мастильні матеріали, утримання транспорту і оргтехніки, канцтовари тощо.

З яким «приданим» йдуть
у вільне плавання?
С.Лещенко каже, що мають достатньо електрокардіографів, мікроскопи, центрифуги, сухожарові шафи, тонометри, холодильники, меблі і багато іншого, що передається їм безкоштовно. Сподіваються, що й орендна плата за приміщення буде символічною: 1 гривня у рік. Володіють десятьма автомобілями: чотири у місті і шість у селах. І хоча у Перелюбі, Козилівці та Олександрівці немає лікарів, автомобілі від них ніхто забирати не буде, вони й надалі обслуговуватимуть ці території. Натомість для міста чотири одиниці транспорту замало. Потрібні також спеціальні сумки – укладки для лікарів, якщо для всіх – то 14. Вартість одної близько десяти тисяч. До сумки входить найнеобхідніше портативне медичне обладнання: отоскоп для огляду вушних раковин, офтальмоскоп – очного дна, глюкометр – вимірювання цукру в крові, тонометр, фонендоскоп і т.д. Їх пообіцяла придбати міська рада.
Світлана Віталіївна через газету звертається до жителів району й надалі не зволікати з укладанням декларацій. За перші два тижні їх підписали вже 940. Люди можуть приходити в поліклініку з 8 до 16 години. І присутність лікаря не обов’язкова, бо декларації укладають медсестри. На жаль, переважна більшість відвідувачів обирає першу половину дня, коли йде прийом, повно народу, велике навантаження на сервер, тому він і дає збій. Все ж краще було б перенести укладання декларацій з 12.00 до 16.00. А загалом лікарі і медичні сестри завжди раді зустрічі зі своїми пацієнтами. Тож приходьте, вас з нетерпінням чекають!

Залишити коментар