Реформування освіти

Новий клас – чекає вас!

Прийдуть 1 вересня дітки у перший клас, а він уже буде не такий, як раніше були у початковій школі! Бо у 2018-2019 навчальному році здобуватимуть знання учні за новою програмою, відповідно до Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти “Нова українська школа”. Про деякі передбачені зміни – кореспондент районної газети запитував у начальника відділу освіти, культури і туризму райдержадміністрації Юлії Ситої.

– Юлія Михайлівна, – “ось і школа, ось і клас, що у них чекає нас”?
– Суть реформи у тому, якщо коротко, що діти з першого класу вчитимуться за новим стандартом. Нова концепція впроваджуватиметься протягом дванадцяти років. А для того, щоб учителі працювали за новою концепцією, їх самих треба навчити. І нові підручники видати. Розроблено програму дистанційних курсів для підвищення кваліфікації вчителів початкової школи (1-4 класи). Спочатку до столиці з’їдуться педагоги-методисти з кожної області. З них готуватимуть тренерів, котрі у своїх областях навчатимуть колег. Далі цей ланцюжок передачі нових знань дійде до районів. Також є дистанційні онлайн-курси, за допомогою комп’ютера, у певні дні. Практикують і семінари-вебінари для вчителів, коли можна зайти на сайт обласного управління освіти і знайти для себе вебінар у запису. Забезпечують і друкованими матеріалами.
– І ось до 1 вересня вивчаться педагоги, приведуть після першого дзвінка учнів у класи, а там… Усе новеньке?!
– Є наказ Міністерства освіти і науки, яким затверджено орієнтовний перелік засобів навчання в початковій школі. У тому переліку – мовний, логіко-математичний, природно-науковий, художньо-мистецький складники, технічне та додаткове обладнання. Тобто – що і у якій кількості повинно бути у класі, розраховуючи на кожну групу з чотирьох учнів.
– А скільки школярів буде у початкових класах підпорядкованих вашому відділу школах району?
– Передбачається у наступному навчальному році така кількість першокласників, у ЗОШ І-ІІІ ступенів: Перелюбській – 8, Олександрівській – 6, Савинківській – 5. У ЗОШ І-ІІ ст.: Білошицько-Слобідській – 9, Прибинській – 8, Охрамієвицькій – 5, Рибинській – 2. В останній буде два початкові класи: третій з шістьма учнями та клас-комплект теж з шістьма, куди увійдуть по двоє першокласників, другокласників і четвертокласників. Бо клас – це коли 5 і більше учнів. Тому повноцінних перших класів маємо тільки шість у цих семи школах.
І от ми попередньо підрахували, що на кожну групу з чотирьох учнів у перших класах потрібно витратити майже по 81 тисячі гривень для забезпечення вищезгаданими засобами навчання. А якщо у класі виходить дві групи, тоді треба збільшувати цю суму удвічі. Це якщо все купити “з нуля”. Там і набори – наочно-дидактичних матеріалів з мов, цифр і знаків, комплект дитячих музичних інструментів і багато чого ще.
– Бачу в тому орієнтовному переліку навіть “навчальний набір грошових знаків” вартістю 350 грн. За несправжні купюри – стільки?! А за ляльки-рукавички для театральних ігор – 2900 грн.?
– Дещо у школах і класах все-таки є. Добру половину засобів навчання можна знайти на місцях, скажімо, у кабінетах фізики і хімії, або зробити самим. Наприклад, набір мірного посуду (пластиковий), лупу шкільну семикратного збільшення, мікроскоп учнівський, фізичну та адміністративну карти України, глобус, модель механічного годинника… Контейнери для роздавального матеріалу – замість купувати пропоновані дорогі набори, можна застосувати відомі усім лотки. І ті ж “навчальні гроші” – монети і гривні можна назбирати. От з оргтехнікою складніше – мультимедійний проектор, ноутбук, принтер, сканер, копір і навіть ламінатор та плівка для ламінування…
Спочатку проведемо ревізію. Передамо список потрібних навчальних засобів у школи, подивимось, що є, а чого не вистачає. Сподіваємося, дещо допоможуть придбати благодійники. Інше будемо купувати, хоча нині ще не відомо, за які кошти. Хоча у червні ці класи повинні бути готовими, перевірятимуться. Є добра співпраця шкіл між усіма громадами району, виручають, підтримують у багатьох справах. Напевне ж, і в реформуванні допомагатимемо одне одному.

Залишити коментар