Що таке система пробації?

З 1 січня 2017 року в Україні була впроваджена та почала працювати система пробації. Це система покарань, не пов’язаних із позбавленням волі. Заборона обіймати окремі посади і займатись певною діяльністю, а також покарання у вигляді громадських або виправних робіт існувала в нашій країні і раніше, проте альтернативне покарання – це лише частина системи пробації.

Зліва направо: Діана Семенова, Тетяна Хоменко, начальник Сергій Лашко, Наталія Ічанська

Що таке пробація?
Відповідно до «Закону про пробацію» передбачено три види пробації. Досудова пробація – забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого, з метою врахування обставин його життя для прийняття справедливого рішення. Наглядова пробація – надання консультативної та психологічної допомоги, сприяння працевлаштуванню, залучення до навчання та соціально-корисної діяльності, індивідуально-профілактична робота з особою. Пенітенціарна пробація – допомога особі, яка готується до звільнення з місць позбавлення волі у трудовому та побутовому влаштуванні, сприяння в адаптації до життя у суспільстві.
Переваги пробації очевидні. Держава витрачає кошти на те, щоб утримувати за гратами людей, які не мають ніяких зобов’язань перед нею. Тобто, вони нічого не роблять, а громадяни зі своїх податків сплачуватимуть за їх проживання, харчування тощо. Чи є сенс таким чином витрачати гроші, коли можна виправити особу в інший спосіб? А саме: засуджений не потрапляє в місця позбавлення волі, йому надається можливість виправитись у соціумі, при цьому він має виконати ряд обов’язків, покладених на нього судом. А пробація йде поруч з ним до того моменту, поки він не вирішить свої проблеми та не виправиться.
Корюківський районний відділ з питань пробації за перше півріччя своєї роботи вже має позитивні результати. До суду було направлено 20 досудових доповідей щодо осіб, обвинувачених у різних злочинах. На сьогодні 12 з них ще чекають на свій вирок, а відносно восьми призначене покарання, не пов’язане із позбавленням волі, і ці особи вже поставлені на облік у відділі пробації. Тобто, на цих засуджених держава не витрачатиме кошти, їх виправленням займатиметься пробація. Щодо одного з них хочемо розповісти окремо…

Упізнали у газетній публікації…
У газеті «Маяк» за 29.04.2017 року була стаття під назвою «Бомж із вулиці Соборної». І хоч ім’я головного героя було змінено, прочитавши, ми одразу впізнали в ньому молодого хлопця, відносно якого напередодні нами було складено досудову доповідь. У хлопця дійсно важка доля, виріс в інтернаті, батьків давно втратив, не має рідних, які б могли і хотіли йому допомогти. Проживав він у аварійному будинку, без світла, води та будь-якого опалення (там і зимував). Зовнішній вигляд теж мав відповідний, був дуже пригнічений морально, казав, що згоден навіть у тюрму піти, жити не хотів. На роботу влаштуватись не міг, оскільки Корюківка для нього не рідне місто, тож хлопчина навіть не знав до кого звернутися, харчувався цукерками та печивом, які збирав на кладовищі…
Отже, під час першої зустрічі з ним були виявлені проблеми, які потребували негайного вирішення. Ми порадили хлопцю спробувати знайти роботу з допомогою Корюківського РЦЗН, а також порекомендували декілька підприємств, до яких він може звернутися самостійно. Наступна зустріч відбулася через два тижні. Та коли молодий чоловік переступив поріг кабінету, ми його не впізнали! Він був охайно одягнений, поголений і з новою зачіскою. Та головне – очі! Це були очі людини, яка радіє життю. Що ж трапилось? Хлопець скористався нашою порадою і звернувся до приватного підприємця в одному з сіл нашого району, влаштувався на роботу. На підприємстві і кімната для нього знайшлась. Також він познайомився з новими людьми, знайшов друзів. Ми дуже раді за нього! Приємно, коли твоя праця і зусилля недаремні.

Діана СЕМЕНОВА, старший інспектор Корюківського райвідділу з питань пробації

Залишити коментар