Що треба знати про пенсійну реформу?

3 жовтня Верховна Рада ухвалила пенсійну реформу, 8 числа її підписав президент Петро Порошенко, а 11-го вона набула чинності після опублікування в «Голосі України». Місцеві управління Пенсійного фонду спрацювали оперативно, рахували навіть у вихідні, зрештою – до 11 жовтня вже мали повну картину.

Кому скільки додали на Корюківщині?
Загалом у нашому районі перерахували пенсії майже 90% пенсіонерів, а це 8 тис. 417 осіб. У результаті 2357 людей матимуть мізерну добавку, до 100 гривень. У 3026 громадян пенсія теж зросте несуттєво – від 100 до 200 гривень, у 1350 осіб – від 200 до 500 гривень. Більші доплати матимуть 836 наших земляків, яким нарахують від 500 до 1000, та 489 людей – від 1000 до 1500 грн. Ще більшу пенсію (надбавка від 1500 до 2000 грн.) відтепер матимуть 257 наших пенсіонерів. У п’ятьох вона зросте від 3000, у трьох – від 4000. Шестеро людей отримають надбавку від п’яти, шести, восьми, дев’яти і десяти тисяч. Однак такої великої пенсії їм не виплачуватимуть, бо до 1 січня 2018 року діє обмеження максимальної пенсії – не більше 10740 гривень.

Хто отримав
найбільші надбавки?
Ті, хто мав значний трудовий стаж і вагомі «білі» зарплати. Це, перш за все, шахтарі і, звісно, працівники Корюківської фабрики техпаперів, де виплата зарплатні «у конвертах» не практикується. Для основної маси людей з низькими зарплатами у процесі трудової діяльності та невеликим стажем роботи фактично нічого не змінилося. І якби реформу не ухвалили, то для майже трьох тисяч наших мешканців пенсії і так зросли б на 140 гривень внаслідок підвищення її мінімального розміру (з 1312 до 1452 грн.), яке планувалося з 1 грудня цього року, а запровадили з 1 жовтня.

Які зміни очікувати нам з вами?
Перша неприємна несподіванка для багатьох, хто збирається на заслужений відпочинок у найближчі роки, криється у зменшенні індивідуального коефіцієнту страхового стажу, так званого показника вартості одного року страхового стажу. З 1 жовтня він знижений з 1,35 до 1 відсотка (для нових пенсій, які призначатимуться з 1 жовтня по 31 грудня 2017 року, ще діятиме коефіцієнт 1,35). Тобто очікувана пенсія відразу зменшується. Але обрахунок пенсійних виплат «прив’язаний» до показника середньої зарплати в Україні за останні роки три роки (у 2018 р. за два останні роки), який кожного року буде різним. Треба розуміти, що держава регулюватиме розмір цієї середньої зарплати, аби і не набагато зростали пенсії, і не надто зменшувалися…
У 60 років зможуть піти на заслужений відпочинок особи, які станом на 1 січня 2018 матимуть 25 років страхового стажу. Потім вимога стосовно необхідного стажу щороку збільшуватиметься на 12 місяців. Тобто, щоб 60 – річній людині у 2019 році отримати пенсію, треба вже буде мати 26 років стажу, і так далі аж до 2028 року, коли необхідний страховий стаж для 60 – річної людини становитиме 35 років. Це спонукатиме людей, які не надбали стажу, трудитися довше.
Згідно з новим законом у 65 років пенсію отримають особи, які станом на 1 січня 2019 року матимуть 15 років страхового стажу. Після 2019- го щороку вимога до стажу теж зростатиме на 12 місяців. І починаючи з 1 січня 2028 -го, отримати пенсію у 65 років зможуть особи, у яких буде не менше 25 років стажу. У страховий стаж зараховуватимуться:
– ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподатковування (з 1 січня 1998 року до 30 червня 2000 включно, що підтверджується довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року до 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків незалежно від сплаченого розміру);
– проходження військової служби до 31 грудня 2017 включно;
– перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю і пологами з 1 січня 2004 року до 30 червня 2013 включно;
– перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до моменту введення сплати страхових внесків жінок, котрі перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
65-річним громадянам, у яких не набереться і 15 років страхового стажу, призначатимуть державну соцдопомогу (не пенсію), зважаючи на дохід сім’ї. Людям, які проживають у чорнобильській зоні і мають посвідчення, поки зберігається право більш раннього виходу на пенсію.

Можна купити стаж
В ухваленому законопроекті залишили можливість придбати стаж за гроші. Але не 5 років, як планувалося спершу, а тільки два. Той, хто хоче таким чином його «добрати», буде змушений сплатити подвійний мінімальний страховий внесок (на сьогодні — 704 гривні) за кожен місяць за період не більше року, і півтора мінімальних внески — за період понад 12 місяців.
Приклади обрахунку: 11 місяців додаткового стажу: 11 х 704 х 2 = 15 488 грн.
13 місяців додаткового стажу: 13 х 704 х 1,5 = 13 728 грн.

Спецпенсії – багатодітним матерям
Новим законом скасовані пенсії за вислугою років (вчителям, медикам, іншим). Проте залишилося право виходу на пенсію за вислугою років у артистів, а також у громадян (вчителі, медики), котрі станом на 1 жовтня 2017 року вже мали необхідний стаж для призначення відповідної пенсії, але не скористалися цією можливістю. У 50 і 55 років зможуть піти на заслужений відпочинок люди, зайняті на підземних, гірничих та особливо небезпечних роботах, трактористи – машиністи, доярки, свинарки, текстильниці, сільгосппрацівниці з п’ятьма і більше дітьми, водії пасажирського транспорту (але для кожної категорії визначені вимоги до стажу).
Матері п’ятьох і більше дітей або матері дітей – інвалідів, які виховали їх до шестирічного віку, мають право отримувати пенсію після досягнення 50 років і маючи 15 – річний стаж. Пільгові умови може отримати не матір, а батько, але вже у 55 років, з 20 – річним стажем. Вийти раніше на пенсію можуть: у 55 із 25 роками стажу (чоловіки) і в 50 із 20 – річним стажем (жінки) – військовослужбовці та поліцейські, які брали участь у бойових діях і АТО, а також дістали поранення, каліцтва чи інвалідність на службі, зокрема під час ліквідації аварії на ЧАЕС, а також співробітники ЗМІ, котрі отримали під час виконання службових обов’язків у місцях надзвичайних подій поранення, контузію або каліцтво – у 60 років чоловіки зі стажем від 25 років і у 55 років жінки зі стажем від 20 років.

Для держслужбовців
Новий закон скасовує призначення спеціальних пенсій для держслужбовців, крім тих, хто вже має відповідний стаж згідно з законом «Про державну службу». Тим, хто її вже отримує (а виплачується спецпенсія з двох джерел – Пенсійного фонду та держбюджету), у випадку, якщо після перерахунку розмір пенсії, який виплачується з Пенсійного фонду перевищить загальний розмір пенсії, відбудеться автоматичне її переведення на загальну систему, тобто з держбюджету виплат вже не буде.

Перерахунок пенсій
Можливий перерахунок пенсійних виплат на коефіцієнт, який враховує показники зростання споживчих цін та середньої зарплати в Україні за попередній рік і відповідає 50 – ти відсоткам цього зростання. Розмір та дата такого перерахунку визначається у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням уряду.
Передбачено встановлення верхньої межі бази нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 15 мінімальних зарплат (наразі 48 тис. грн.).
Законом передбачено введення накопичувального рівня пенсійної системи з 1 січня 2019 року.
До 1 листопада ц.р. уряд зобов’язаний розробити й подати в парламент законопроект з перерахування пенсій військовослужбовцям.

Мета пенсійної
реформи
Їх дві. Перша — це так зване осучаснення пенсій. Уряд запропонував перерахувати пенсії більш ніж 9 мільйонам пенсіонерів на базі середньої зарплати за 2014 — 2016 роки, на що уже в жовтні додатково витратять 5 мільярдів гривень. Таким чином, дещо позбудуться «пенсійної зрівнялівки». Проте, у виграші люди, котрі не мали навіть мінімального страхового стажу і отримували 949 гривень – їхня пенсія збільшується до 1373 грн. Тобто у таких громадян пенсія зросла на понад 400 гривень. Друга мета: зменшення дефіциту Пенсійного фонду. Цього досягатимуть за рахунок скасування невластивих виплат, які повинні здійснюватися з держбюджету або за рахунок працедавця (пільгові пенсії), а також поступового підвищення на 10 років страхового стажу. І хоча пенсійний вік у нашій країні не підвищили, багатьом людям відтепер доведеться працювати значно довше.
За інформацією голови правління Пенсійного фонду України Олексія Зарудного, уже до кінця жовтня пенсіонерам, яким зроблено перерахунок та які отримають надбавку до пенсії у жовтні, надійдуть письмові повідомлення з розрахунками нових пенсій.
Отже, з наступного року чимало українців уже не зможуть сказати: «Мені – 60! Іду на пенсію!» Бо елементарно бракуватиме страхового стажу. І з кожним роком декому його не вистачатиме все більше й більше. Тому вже зараз треба рахувати кожен рік стажу та думати про своє матеріальне забезпечення на схилі літ…

 

Залишити коментар