Що ж таке – лінійний прискорювач?

Проект новий і безпрецедентний для України: у Чернігівському онкодиспансері встановлюється лінійний прискорювач – єдиний, що належатиме громаді. Всі інші нині в Україні – у приватній власності. І згодом можна буде демонтувати старий прискорювач, що рятує хворих у Чернігові з 70-х років.

Як розповіла кореспонденту районної газети начальник фінансового управління райдержадміністрації Валентина Єременко, з районного бюджету до обласного – цільовим призначенням було перераховано у листопаді 197 тисяч гривень для придбання лінійного прискорювача та добудови приміщення під нього в Чернігівському обласному онкологічному диспансері. Згадану суму склали 100 тис. грн. власне з райбюджету, по 20 тис. добавили Домашлинська, Козилівська, Охрамієвицька, Савинківська сільради, 10 тис. – Прибинська і 7 тис. – Б.Слобідська. Такі внески робили усі райони області, у жовтні назбиралося більше 13 млн. грн., на сьогодні напевне сума значно більша. Керівник апарату РДА Олександр Безнісько додав, що на загальних зборах їхнього колективу було прийнято рішення і про перерахування одноденного заробітку. Звернулися й до своїх структурних підрозділів з пропозицією підтримати цю справу. Хоча керівництво ОДА наголошувало, що участь у цій акції добровільна, без жодного примусу. З міського бюджету теж були перераховані кошти в сумі 200 тис. грн. – розповіла газетяру начальник фінансового відділу міськради Олена Барсук. І ще всі їхні штатні працівники, у тому числі з сіл об’єднаної територіальної громади, перерахували одноденний заробіток.
За повідомленнями обласних засобів масової інформації, 28 листопада до онкодиспансеру привезли лінійний прискорювач, зроблений у Великобританії шведською фірмою “Електа” саме для цього медичного закладу. Загальна вартість проекту з облаштування сучасним радіологічним обладнанням – 107 мільйонів гривень, з них вартість лінійного прискорювача – близько 58 млн. Кошти Державного фонду регіонального розвитку складають 40 млн., 17,5 млн. – кошти місцевих бюджетів. Проблемою залишається придбання додаткового обладнання – дозиметрії і комп’ютерного томографа, без яких неможливе повноцінне функціонування лінійного прискорювача. Дефіцит коштів сягав 24 млн., зібрати цю суму намагаються за рахунок проведення благодійного марафону від Чернігова до всіх районів області. Онкологи задекларували можливість придбання у 2018 році й другого, менш потужного лінійного прискорювача, тоді онкодиспансер зможе відмовитись від застарілого радіологічного обладнання. За їх даними, променевого лікування потребують 60% від 2500 осіб, які щорічно лікуються у закладі.
Перевага лінійного прискорювача, що він своїми променями не чинить великого впливу на здорові тканини і руйнує хворі. Пристрій обладнаний спеціальним мобільним столом, на якому пацієнту зручно лежати. Область уражених тканин може бути схилена до впливу променів у будь-якому зручному для хворого положенні. Пучок енергії формується у потік, який спрямовується на певну область на тілі хворої людини. Такий метод виключає хірургічне втручання. Робота лінійного прискорювача може бути спрямована на лікування не тільки онкології, а й терапію запальних захворювань: гідраденіту, маститу, панариції… Під обладнання встановили у бункері, де буде працювати новий апарат, і спеціальні двері вагою в п’ять тонн. Все буде експлуатуватися і обслуговуватися медичними інженерами. За сприятливих умов першого пацієнта планують пролікувати за допомогою лінійного прискорювача вже навесні.

Для хворих з нашого району – безоплатно!

Олександр Олефіренко,
лікар-онколог
Корюківської ЦРЛ

– Для онкологічних хворих з нашого району лікування на лінійному прискорювачі в обласному онкодиспансері  буде безоплатним, бо район і місто брали участь у співфінансуванні придбання і встановлення цього обладнання. Станом на 1 жовтня цього року на обліку в центральній районній лікарні перебувало 540 онкохворих, у яких підтверджений діагноз. Зросла кількість вперше виявлених хворих у занедбаному стані, яким не можливо провести радикальне лікування – хірургічне видалення пухлини з наступними хіміо- чи променевою терапією. Можливо тільки симптоматично підтримувати їхній стан…
Також підвищився рівень смертності від онкологічних хвороб порівняно з минулими роками – у зв’язку з пізнім зверненням хворих за медичною допомогою до лікарів. Тобто люди звертались у період клінічних проявів. А з числа вперше захворілих – лиш третина з них звернулась у ранніх стадіях захворювання (І-ІІ стадії), коли можливо вилікувати людину. Тому громадянам треба критично ставитися до свого здоров’я, вести нормальний спосіб життя. І навіть за незначних проявів погіршення – звертатися до лікарів.

Залишити коментар