Спека, мухи і сальмонельоз

Традиційно, на кінець весни та літо припадає ріст захворюваності на гострі кишкові інфекції. В нашому районі протягом квітня – червня по медичну допомогу з приводу захворювання на кишкові інфекції звернулося 13 осіб, у 2 з яких лабораторно виявлено збудник сальмонельозу. Щорічно реєструється від 5 (2016 рік) до 18 (2015 рік) лабораторно підтверджених випадків сальмонельозу. Майже половина з хворих – діти.
Сальмонели стійкі в навколишньому середовищі. Можуть зберігати життєздатність у воді до 5 місяців, у ґрунті до півтора року, у м’ясі до півроку, в пташиних тушках до року і більше. Близько 20 днів зберігаються в молоці, місяць – в кефірі і чотири – у вершковому маслі. У сирі сальмонела може залишатися в живому вигляді до року, 3-9 місяців в яєчному порошку і 17-24 дні на шкаралупі яєць. Сальмонели гинуть через 5-10 хвилин при температурі 700С, можуть витримувати деякий час кип’ятіння, якщо знаходяться в товщі великого шматка м’яса. При варінні яєць гинуть через 4 хвилини. У молоці та м’ясних продуктах сальмонели не лише зберігаються, але й активно розмножуються, при цьому не впливаючи на органолептичні властивості продуктів. Мікроорганізми досить стійкі до соління та копчення, а при заморожуванні збільшують тривалість терміну життя.
Резервуаром і джерелом сальмонельозу є домашня худоба, птиця, деякі дикі тварини. Людина заражається при догляді за хворими тваринами, їх забої, вживанні в їжу інфікованих продуктів тваринного походження. Птахи, хворі на сальмонельоз, можуть забруднювати послідом територію і продукти харчування. У деяких випадках джерелом інфекції може бути людина. Перші симптоми сальмонельозу проявляються через 6-72 години після попадання бактерій в організм. Іноді бувають випадки, коли симптоми сальмонельозу ніяк не проявляються, і тоді людина (бактеріоносій), сама не страждаючи від хвороби, може заражати оточуючих.
Щодо контролю за безпекою страв на підприємствах громадського харчування та якістю проведення дезінфекційної обробки інвентарю та обладнання їдалень, можу сказати, що більшість таких закладів у районі здійснюють лабораторний контроль, як вимагають Державні санітарні правила, з періодичністю 1 раз на місяць. Не здійснюють конт-роль за біологічною безпекою продукції, яку виробляють, кафе «Зустріч», кондитерський цех райспоживспілки, кафе «Ржавий гвоздь», «Причал», ФОП Гаврюш, який здійснює торгівлю готовими м’ясними та рибними стравами, та як не дивно – їдальні дитячих садків. Якщо моніторингові дослідження ( за рахунок бюджету) у дитячих садках району здійснюються 1 раз на рік (раніше – 1 раз у квартал по декількох стравах), то для ФОП законодавство не передбачає планового державного контролю (тільки у разі виникнення спалаху, пов’язаному з цим закладом). Ще раз хочу нагадати працівникам торгівлі та громадського харчування про необхідність проходження лабораторного обстеження на носійство збудників сальмонельозу та дизентерії.

Світлана МОЙСІЄНКО,
помічник лікаря епідеміолога міськрайонного відділу державної установи «Чернігівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»

Залишити коментар