Систему отримання субсидії суттєво спрощено

З 1 квітня для населення України відчутно зростуть тарифи на комунальні послуги. Тому отримання субсидії стане для багатьох родин дуже актуальним. Звісно, у людей виникає багато запитань.

Урядом України 28 лютого 2015 р. прийнято Постанову № 106 „Про удосконалення надання житлових субсидій», що набирає чинності з 1 травня 2015 року, якою внесено зміни до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
За новими правилами, до 15 квітня, а також у жовтні – перед початком опалювального сезону всі громадяни, які платять за комунальні послуги ( і ті, хто вже мав субсидію, і хто не мав), отримають у свої поштові скриньки бланки заяв про призначення житлової субсидії та декларацій про доходи і витрати, які будуть виготовлені та доставлені підприємствами, котрі надають послуги з газо- та електропостачання та централізованого опалення (раніше такі бланки доводилося купувати громадянинові). Люди, зважаючи на свої доходи і витрати, самостійно мають визначитися, коли їм краще оформити документи на субсидію. З питання призначення житлової субсидії необхідно звертатися до управління соцзахисту населення: особисто або надіслати документи поштою.
Призначення субсидії відбуватиметься на підставі лише двох документів – заяви та декларації, причому вони тепер матимуть спрощену форму (доведеться відповідати на значно меншу кількість запитань). Усі інші відомості, які необхідні для призначення житлових субсидій (про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами), управління за своїм запитом отримає самостійно від організацій, які надають ці послуги. Запроваджується принцип призначення субсидії на підставі задекларованих заявником даних про доходи. Їх достовірність перевірятиметься, але вже після призначення субсидії. Скасовуються всі обмеження щодо майнового стану осіб, які існували раніше, (крім здійснення одноразової дороговартісної покупки на суму понад 50 тис. гривень), а саме: наявність у власності двох житлових приміщень чи двох автомобілів; наявність у складі домогосподарства осіб працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку як безробітні; здача в найм житлового приміщення. Відтепер субсидії призначатимуться на 12 місяців, починаючи з місяця звернення.

Кому призначається субсидія?

Субсидія призначається одному із членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, проте фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла і на яку відкрито особові рахунки із оплати житлово-комунальних послуг. Право на отримання житлових субсидій мають домогосподарства, у яких витрати на оплату житлово-комунальних послуг, виходячи із соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами, перевищують розмір визначеного обов’язкового платежу. Для призначення житлової субсидії застосовуватимуться доходи за попередній календарний рік, сукупний дохід буде обчислюватися, виходячи з отриманих особами доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб (чистий дохід). Для працездатних осіб (крім осіб, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, вищих навчальних закладах та осіб, призваних на строкову військову службу), середньомісячний дохід яких протягом періоду, за який визначається сукупний дохід, менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на такий період, у розрахунок субсидії за кожний місяць зазначеного періоду включається місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді.
Після закінчення терміну отримання субсидії управління соціального захисту населення здійснюватиме розрахунок субсидії на наступний період автоматично. Для цього збиратиметься необхідна інформація без звернення громадянина і прийматиметься рішення щодо призначення (непризначення) субсидії цим домогосподарствам. Всі члени домогосподарства дають згоду на обробку персональних даних про сім’ю, доходи, витрати, що необхідні для призначення житлової субсидії. Особам, які отримували житлову субсидію протягом опалювального періоду 2014/15 років, субсидія на наступний період призначається на підставі раніше поданих документів. У разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, про купівлю товарів або оплату послуг), заявник зобов’язується у місячний термін повідомити структурний підрозділ з питань соціального захисту населення. Особи несуть відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
У разі свідомого подання громадянином інформації з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, сума надміру перерахованої субсидії, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію, у подвійному розмірі. На сайті Мінсоцполітики розміщено калькулятор, за допомогою якого можна зробити орієнтовний розрахунок розміру субсидії на оплату житлово-комунальних послуг для вашої сім’ї. За новим порядком призначення субсидії почнеться з 1 травня 2015 року, але звертатися за нею можна буде у будь-який зручний для родини час. Тобто це робота, яку управління соціального захисту проводитиме постійно протягом року. І якщо торік державну допомогу у вигляді субсидій у Корюківському районі отримували близько 2 тис. осіб, то цьогоріч ця кількість має зрости удвічі.

Світлана САМСОН,
начальник управління працісоцзахисту населення

Залишити коментар