У Буді – порожні колодязі

У деяких селах нашого району люди стривожені: «У колодязях мало води. Якщо у минулі весни її було набагато більше, то цього року не так… Що б це могло бути?»

– Мало води у колодязях – це вплив несприятливих погодних умов минулої осені,- говорить прибинський сільський голова Петро Рябець. – Наприклад, торік у районі і, зокрема, у північній частині, де наша Прибинь, дуже мало випало опадів. Не пригадую, щоб за останні п’ять років у різні періоди так було мало дощів. Добре, що сімдесят від- сотків населення Прибині якісну воду отримує з місцевого водогону, зі свердловини. Люди задоволені тим, як вона подається, їм не потрібно іти до колодязів чи забірних колонок. А загалом, у наших сільських колодязях вода є, тільки рівень її нижчий, ніж весною минулого року. Проте, вистачає і для потреб людей, і для домашньої худоби.
У Буді дещо інша ситуація. Тут у центрі – два колодязі, і ті маловодні. Бува, протягом дня вичерпують воду аж до піщаного дна. За ніч вона прибуває. Уранці, хто першим приходить, тим вистачає. А це – вісьмом –десятьом особам. А тим, хто прокидається пізніше, кришталевої може не дістатися, беруть каламутну або з піском. Таку потрібно спочатку відстояти, а потім споживати чи поїти худобу. Трапляються дні, коли питну воду у цих колодязях вибирають до дна, тоді люди їдуть машинами, велосипедами, мотоциклами на околиці села або на вулицю Лісову з великими пластмасовими каністрами, запасаються на два-три дні.
Сільський голова Хотіївки Раїса Пилипенко не бачить у тому трагедії, що зменшилося питної води у колодязях по селу. Вона говорить: «Коли восени було її не так багато, то не додалося й весною. Але, за моїми спостереженнями, питної води достатньо для людей. Не у кожному дворі худоба—кількість голів корів і свиней значно зменшилася, порівнюючи з тим, що мали вісім – десять років тому. Менші й витрати криштальної».
Відчули часткове зменшення питної води у шахтних колодязях у Холмах, Жуклі та ін. А, наприклад, у Перелюбі, Білошицькій Слободі, Рибинську, Сахутівці, Олександрівці її рівень такий же, що був і восени, розказують жителі цих населених пунктів. Згадують, що в окремі роки у різні пори, а особливо влітку, теж помічали зменшення. Однією з причин вважають те, що в радянські часи багато було осушено боліт і малих та середніх річок. У результаті такого втручання у природу ґрунтові води понизилися. І тепер меліорація негативно впливає на наповнюваність води у колодязях. Винні не тільки погодні умови… Були випадки, коли у селі Турівці, ближні землі якого колись були осушені, влітку та восени у межах населеного пункту пересихала річка Турчанка, а в колодязях до найнижчої відмітки опускався рівень води.

Залишити коментар