У Корюківській ЦРЛ за допомогою дерматоскопа виявляють рак шкіри

Однією з найнебезпечніших злоякісних пухлин людини, що виникає в будь-якому віці (нерідко в молодих людей, трохи частіше у жінок) є меланома. Ця недуга щороку у світі забирає 37 тисяч життів.

Часто основою для виникнення меланоми є вроджені пігментні плями – невуси (родимки), особливо ті, що повторно травмуються (розташовані на спині, в області надпліччя або інших відкритих ділянках тіла). Ще більш небезпечні меланоми, котрі розвиваються на тлі придбаних пігментних плям, які виявляються у хворих у зрілому віці. Фактори ризику: значні дози ультрафіолетової радіації, спадкова схильність.
Клінічні симптоми злоякісної меланоми подібні щільному пухлиноподібному вузлику інтенсивно чорного кольору, іноді з блакитним відтінком. Рідше зустрічаються так звані безпігментні меланоми – рожевого кольору, позбавлені пігменту вузлики. Розміри пухлини різні: від 0,5 до 2-3 см у діаметрі. Нерідко пухлина має ерозовану поверхню, що кровоточить, і ущільнену основу. Ще однією з поширених форм раку шкіри є базально-клітинний рак. Зі щорічних шестисот тисяч нових випадків раку шкіри близько п’ятисот тисяч становить базаліома (базально-клітинний рак шкіри). Хоча базаліома переважно вражає літніх людей.
Розрізняють також плоскоклітинний рак шкіри – злоякісна епітеліальна пухлина шкіри з плоскоклітинним диференціюванням. Уражає переважно осіб похилого віку. Може розвинутися на будь-якій ділянці шкіри, але частіше спостерігається на відкритих місцях (верхня частина обличчя, ніс, нижня губа) або на слизових оболонках рота.
Що повинно насторожити при зміні родинок (невусів): зміна кольору (потемніння, чорні вкраплення), поява кірочок, тріщин, дольчатість, ущільнення основи, поява ерозій, кровоточивість, стрімкий ріст, якщо на родинці було волосся і зникло.
На початок 2018 року у нашому районі на обліку в онкологічному кабінеті ЦРЛ перебуває 111 осіб хворих на рак шкіри і 9 осіб – на меланому.
Найважливішим фактором ризику розвитку меланоми є ультрафіолетове випромінювання. Тому бажано обмежувати перебування на сонці. Ця рекомендація стосується всіх людей, але особливо тих, хто входить до групи ризику: світловолосі або з рудим волоссям, численними веснянками та блакитними очима, які легко одержують сонячні опіки, а також ті, чиї родичі страждали на меланому і мають спадкову схильність до даного захворювання.
Існує ряд рекомендацій, виконання яких дозволить зменшити ризик виникнення злоякісних пухлин шкіри.
• Уникати перебування на пляжі в період з 10 до 16 години.
• Відмовитись від відвідування соляріїв.
• Не допускати перебування на пляжі дітей у віці до 3-х років.
• Використовувати сонцезахисний одяг – капелюхи з широкими полями, сорочки з довгим рукавом і сонцезахисні окуляри
• Не заклеювати родимки пластиром.
• Застосувати сонцезахисні засоби в період перебування на сонці.
• Проводити самостійно огляд шкіри з метою виявлення підозрілих новоутворень шкіри.
• При виявленні новоутворень – негайно звернутись до лікаря-дерматолога.
• У випадку травми родимки негайно звернутись до лікаря-дерматолога, онколога.
Меланома може розвинутися дуже швидко – впродовж кількох місяців. Але злоякісне утворення легко видалити і зупинити рак, якщо розпізнати його на початковій стадії. Для цього наша лікарня нещодавно придбала дерматоскоп – сучасний апарат для діагностики раку шкіри, який встановлений в кабінеті лікаря дерматолога.

Алла СТУПНИЦЬКА, лікар-райдерматолог

Залишити коментар