Уряду – імунітет, а народу – ???

Парламент прийняв програму дій нового уряду, яку нещодавно представив у Верховній Раді Арсеній Яценюк. Тепер формально ніщо не заважає владі розпочати реформи, які анонсував прем’єр. Затвердження програми на рік озброїло команду Яценюка імунітетом від відставки. Реформи будуть болючими. Керівник Кабміну не обіцяв українцям “багатого і щасливого життя”…

3622

Головне завдання — вижити

Глава уряду окреслив невтішну картину справ у країні, сказав, що над нею висить загроза втрати незалежності. За словами Яценюка, внаслідок російської агресії Україна втратила 20% доходів, 20% валютної виручки, 20% економічного потенціалу. Через бойові дії зруйновано господарську і соціальну інфраструктуру у значній частині Донбасу. Як наслідок, валовий внутрішній продукт зменшився на 7%. Золотовалютні резерви впали нижче 10 млрд. доларів. Іншого способу підняти їх, ніж брати нові кредити, немає. Збитки, завдані внаслідок розв’язаної Росією війни, оцінюються у трильйон доларів.
Іншим викликом після військової агресії для нашої країни, за словами прем’єра, є енергетична залежність від Росії, третім — корупція.

Нічого безплатного не буде.
Навіть на папері

Реформи прем’єр пропонує розпочати з прийняття ощадливого бюджету, внесення змін у податковий, бюджетний кодекси — і все це зробити до нового року. Українців чекає жорсткий режим економії, скорочення витрат державного сектору, соціальних видатків, пільг, суттєве зростання плати за комунальні послуги. І багато чого іншого, малоприємного.
У пресу потрапила чернетка на 120 аркушах з рекомендаціями Міністерства фінансів, в яких окреслено, за рахунок чого можна було би “оптимізувати” бюджет.

Поправки до Конституції

Кабмін пропонує внести зміни до Конституції і скоротити число депутатів з 450 до 150 осіб. Таким чином заощадивши 424 млн грн. Також, на думку уряду, необхідно прийняти рішення про зміну обов’язкової середньої освіти – з 11 років до дев’яти. І вилучити з Основного закону норму про безкоштовну освіту й безкоштовну медицину.

Чорнобильцям і студентам

Уряд пропонує переглянути зони радіоактивного забруднення в Чорнобильській зоні. Зокрема скасувати 4 зону радіоекологічного контро­лю, відповідно переглянути й виплати чорнобильцям. Безкоштовним санаторно-курортним лікуванням будуть забезпечені тільки інваліди (I групи), діти-інваліди. На підвищену стипендію у вищих і середніх навчальних закладах матимуть право тільки діти-сироти, діти-інваліди, діти з малозабезпечених сімей.

Їздити і лікуватися – власним коштом, працювати – більше

Скасовується безкоштовне харчування в лікарнях, вводиться часткова оплата за навчання в дитячо-юнацьких спортивних школах, скасовується виплата стипендій у навчальних закладах, безкоштовне харчування для школярів 1-4 класів (крім сиріт, малозабезпечених та дітей-інвалідів). Таким чином заощадять 715,5 млн.
Школярі, студенти не зможуть безкоштовно їздити в громадському транспорті, а пенсіонерам пільговий проїзд замінять грошовими виплатами (тобто щомісяця буде виділена певна сума, яку пільговик зможе витратити на проїзд). Також буде введена адресна допомога на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу.
Вчителям доведеться працювати більше – у них підвищиться навантаження з 18 годин до 20 (1 липня 2015 ро­ку), а потім і 25 (1 липня 2016 року). Студентів навчатимуть менше – на бакалавра 3-4 роки, а магістратура триватиме лише рік. Призупинять на час кризи безкоштовну видачу ліків гіпертонікам. Бюджетників знову скоротять – на 3%. А ще скасують їм доплати за науковий ступінь і не збільшуватимуть у 3-4 рази оклади співробітникам національних театрів, а також співробітникам академічних закладів культури (1,3-2 рази).

Держуправління скоротять, зарплати не піднімуть

Постраждають і народні депутати, а також їхні помічники. У нардепів відберуть щомісячні виплати на виконання депутатських зобов’язань – в розмірі окладу. Скоротять кількість їхніх помічників – з 4 до 2, відповідно скоротять і витрати на цих помічників. Зменшиться кількість суддів (1,66 ставки судді на 10 тис. населення). Відповідно – й апарат суддів. А з 1 січ­ня судді так і не дочекаються обіцяного підвищення окладу з 10 до 15 мінімальних зарплат. Дипломатів більше не взуватимуть і не вдягатимуть за рахунок держави, все доведеться купувати самим.

На пенсію – у 65 років, а зарплату заморозять

Пенсійний вік підвищать для жінок і чоловіків – до 65 років. При прийнятті цього рішення в 2011 році, мовляв, не все врегулювали, тому зараз потрібно вдосконалити цю норму. Скасують пенсію із втрати годувальника сім’ям військовослужбовців і правоохоронців, якщо вони не воювали в АТО.
Заморозять середню заробітну плату на рівні 2014 року. Зараз вона становить 2700 грн. Від цієї цифри рахують пенсії та соціальні виплати. Зменшать пенсії і привілейованим пенсіонерам – із 70% до 60%. Для держслужбовців пенсії зменшаться на 373 грн, для депутатів – на 1000 грн. До закінчення економічної кризи заморозять індексацію пенсій. Тобто рости вона поки не буде.

Виплати матерям – залежно від доходу сім’ї

Скоротять і різні соціальні виплати. Наприклад, матерям-одиначкам будуть виплачувати допомогу залежно від їхніх доходів. Зараз матері не показують своїх доходів та отримують щомісяця 310-385 грн. Допомогу при народженні дитини даватимуть теж залежно від доходу сім’ї.

Військових і правоохоронців скоротять, пільги
«уріжуть»

Нацгвардію скоротять – з 60 тис. до 40 тис. осіб. (зараз – 33 тис.). Поменшає і міліціонерів: з розрахунку 300 правоохоронців на 10 тис. населення. Зараз їх 540. Скоротять і прокурорів – з розрахунку 20 на 100 тис. населення, на вулицю відправлять більше 5 тис. прокурорських працівників. Введуть обмеження для військових при виході на пенсію – до 60,9 тис. (50 мінімальних зар­плат). А для прокурорів вихідну допомогу скасують зовсім. Військовим скасують матеріальну компенсацію за оренду житла (якщо вони не забезпечені житлом). А також держава більше не платитиме за військових кредити на купівлю житла, як було раніше (зараз ці норми все одно не виконуються, хоч і передбачені законами).
Якщо документ ухвалять, то держава більше не компенсуватиме мобілізованим військовим заробітну плату за основним місцем роботи. Це повинен буде робити сам роботодавець. У 2015 році військовим і нацгвардійцям скасують 60% надбавку, таким чином їхні зарплати зменшаться як мінімум на 3 тис. грн. Також військовим не компенсуватимуть витрати на обмундирування, якщо вони купували чи шили його самі, оскільки у військовій частині форми не було. (Зараз зазвичай цією нормою користуються при судових розглядах, і суди стають на бік військовослужбовців). Також співробітники військкоматів більше не харчуватимуться безкоштовно. Скасують щомісячні виплати і надбавки слідчим прокуратури.

І це, схоже, не кінець

У Мінфіні придумали й інші способи заощадження бюджетних коштів. На думку чиновників, якщо всі їх задіяти, це “сприятиме уникненню пошуку додаткових витрат бюджету в 2015 році в обсязі близько 496,9 млрд. грн., джерела покриття яких відсутні, забезпечить економію державних коштів в обсязі близько 27,1 млрд. грн., а також збільшить дохідну частину бюджету на суму близько 0,9 млрд. грн., що гарантуватиме часткове збалансування бюджету”…

КОМЕНТАРІ:

Політолог Олександр Палій:
– Не варто передчасно панікувати. Не всі “економні” ідеї від Міністерства фінансів буде реалізовано — чиновники роблять заявку по максимуму, багато з їхніх пропозицій може бути відхилено як деструктивні. Зрештою, якщо почати реформи з олігархів – з перекриття офшорів, де вони ховають свої гроші, з встановлення великих податків на їхні великі статки, нерухомість, з податків на землю, яка є під цією нерухомістю в елітних районах, з податків на їхні акції, – тоді ці реформи народ сприйме нормально. Головне для рядових людей — бачити, що є справедливість у країні, що не весь тягар перекладається на простих смертних.

Голова Партії пенсіонерів України Микола Кукуріка:
– Ми отримаємо новий «соціальний Майдан», я в цьому переконаний. Уряд знову починає економити на найбідніших, що є неприпустимо. Починати потрібно із олігархів та податків для великого бізнесу. Ми отримаємо шквал критики, невдоволення сотень українців і, я переконаний, почнуться незворотні процеси, пов’язані із страйками та численними мітингами. Така політика уряду не є направлена на стабілізацію в Україні.

Залишити коментар