Увага! Новий закон

Б’є – значить сяде

Домашніх тиранів відправлятимуть на спеціальну корекційну програму та заборонятимуть контактувати з жінками, які постраждали від їхніх рук. Самим жертвам насильства мають надавати тимчасовий прихисток і всю потрібну допомогу в шелтерах (притулках для жінок, яких б’ють чоловіки), де їх не зможуть дістати кривдники. Усе це, правда, запрацює через рік. Президент України 7 січня підписав закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який народні депутати ухвалили торік у грудні.

Навіщо нам новий закон?
За останні кілька років в Україні потроїлася кількість зафіксованих випадків домашнього насилля. Майже 70 відсотків жінок зазнають різних форм знущань і принижень. За даними поліції, 23 відсотки тяжких насильницьких злочинів відбуваються саме в родинах на побутовому рівні. На Чернігівщині за 2017 рік зафіксовано понад дві тисячі звернень щодо насильства в сім’ї. Найбільше над жінками знущалися у Ніжинському, Городнянському, Сновському і Семенівському районах та у Чернігові. Є випадки й щодо насильства над чоловіками (в Новгород-Сіверському та Сновському районах і в Чернігові).

Гарячі лінії і шелтери
Документ передбачає створення притулків для жертв домашнього насильства, де вони зможуть жити і отримувати потрібну юридичну, медичну і психологічну допомогу за умови, коли не можуть повернутися додому через загрозу їхньому життю і здоров’ю. Закон зобов’язує державу створювати і підтримувати розвиток національних гарячих ліній. Інформація про такі «кол-центри» має розміщуватися на стендах, що будуть у кожному райвідділі поліції, у кожній сільраді.

Психологічний тиск –
теж насильство
Домашнє насильство – це тепер не тільки фізичне, а й психологічне, економічне та інші види. Часто жінок тероризують вдома, не застосовуючи фізичної сили, але пригнічуючи психологічно й емоційно, що також позначається на їхньому здоров’ї. А психологічний тиск на дітей у сім’ї може призвести до серйозних наслідків їхнього психоемоційного розвитку. Більш того, чимало жінок відчувають себе заручницями у власному будинку через економічне насильство, коли, приміром, чоловік – головний годувальник у сім’ї і використовує цей факт для шантажу і примусу до чого-небудь, що не хоче робити жінка.
Законопроект передбачає введення кримінальної відповідальності за будь-яку насильницьку дію. Також буде введена кримінальна відповідальність за відмову проходити корекційну програму, якої до цього взагалі не було. Це, іншими словами, спеціалізовані курси, покликані допомогти людині відмовитися від насильницьких дій у майбутньому. Новий закон захищає людей, які проживають в незареєстрованих стосунках, колишніх чоловіків чи дружин.

Як каратимуть
кривдників?
Порушникам закону загрожує покарання – 150-240 годин громадських робіт, арешт до 6 місяців або обмеження волі до 5 років! У Кримінальний кодекс введено новий розділ щодо обмежувальних заходів: коли суд буде розглядати кримінальні справи, пов’язані з домашнім насильством, то призначатиме і покарання, і обмежувальні заходи. Приміром, заборона перебувати у місці спільного проживання, обмеження спілкування з дитиною, заборона наближатися на визначену відстань до місця, де перебуває особа, яка постраждала від домашнього насильства. Обмежувальні заходи суд встановлюватиме на термін від 1 до 3 місяців, а за потреби вони можуть бути продовжені. Раніше кривдника чекала адміністративна відповідальність, його могли потримати за ґратами всього 15 діб.

Не зґвалтування,
а проникнення в тіло
Зміни також внесли у статтю про зґвалтування. Відтепер зґвалтуванням називатимуть: вчинення дій сексуального характеру з проникненням в тіло іншої особи без добровільної на це згоди. Раніше жінкам потрібно було доводити, що проти них була застосована сила, шантаж чи погрози. Поліція отримала право контролювати поведінку кривдника, щоб не допустити повторного насильства та виконання ним певних обов’язків. Законопроект також передбачає створення Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства, програм для постраждалих та їхніх кривдників.
Вчителі і медики не мовчатимуть!
Коли освітяни виявлятимуть факти домашнього насильства щодо дітей чи отримуватимуть про це заяви або інформацію, вони мають повідомити про це службу у справах дітей і поліцію не пізніше, ніж за добу. Також організувати роботу практичного психолога або соціального педагога з постраждалими дітьми. Щодо медиків, то ці фахівці зобов’язані повідомляти місцевій владі та правоохоронцям про ушкодження, які пацієнт міг отримати через домашнє насильство. А якщо такий пацієнт дитина, то зателефонувати ще й у службу у справах дітей.
Зміни, які торкаються кримінального блоку, набудуть чинності лише за рік – тобто орієнтовно у січні 2019 року. Експерти пояснюють це насамперед тим, що реалізація передбачених нововведень потребує чимало часу і ресурсів. Приміром, проведення тренінгів для правоохоронців та суддів, яким доведеться суттєво змінити своє ставлення до цих проблем. А ще ж створення притулків, гарячих ліній, підбір кваліфікованих фахівців..
Національна гаряча лінія 080-050-03-35
або з мобільного 116-123.

Лариса ГАЛЕТА,
«Деснянка» №3 (688)
від 18 січня 2018 року (скорочено)

Залишити коментар